Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Na Hanácké Slovácko za vínem a kávou od Žida

14. července 2011 v 17:18 | Evas
Poslední květnový víkend jsme se zúčastnili akce Na Hanácké Slovácko za vínem, přírodou a divadlem pod taktovkou vinařství Koráb. Zápisek sice přichází s dost velkým zpožděním, byla to ale tak výborná akce, že se prostě musím o zážitky podělit.


V sobotu dopoledne jsme se postupně sešli v asi čtyřiceti lidech v boleradické sklepní uličce Tihelňa. Součástí akce měla procházka vinohrady s několika zastaveními - na stanovištích měli Korábovi zakopané či šikovně schované "čepáky" - kameninové džbány s vínem. Touto nenáročnou a příjemnou fyzickou aktivitou měla celá akce začít. Počasí si bohužel postavilo hlavu a k dokonalosti už chyběly jen pověstné trakaře, takže občerstvení v podobě škvarkové pomazánky, bůčku, játrové paštiky, chleba a samozřejmě džbánků vína, které tu bylo připravené na nás, unavené pocestné, až se vrátíme z okružní procházky vinohrady a výšlapu na rozhlednu, začalo mizet velmi brzy - čím jiným, než nasáváním a cpaním se sádlem taky čekání na slunce zkrátit, že? Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat - už kolem jedenácté to ve sklepě hučelo jak v úle a padaly vtipy takového kalibru, který jsem očekávala až tak po desáté večer.

Ačkoli Petr Koráb hypnotizoval monitor zapnutého notebooku a doufal, že se předpověď na nejbližší hodiny zázračně změní, bylo čím dál zřejmější, že lepší už to nebude. Takže muselo dojít k rychlé reorganizaci a uspíšení programu, který měl následovat až po návratu z ozdravné procházky - rozdělili jsme se do tří skupin a postupně jsme se vystřídali na třech řízených ochutnávkách ve třech různých sklepech. Začala jsem se obávat o průběh plánovaného večerního představení Maryša v boleradickém divadle - přece jenom čtyřicet lidí je podstatný podíl obecenstva, a když všichni najednou zařežou nebo vypadnou do uličky, nebude to vypadat moc kulturně, že?

Představa společenského znemožnění ale jako Damoklův meč olizovala zátylek asi všem účastníkům, takže ani po trojdílné tour de sklep se nikdo nijak výrazně neunavil. Naše skupinka se nejdřív vydala na ochutnávku vín rodinného vinařství U Samsonů, které do Boleradic přivezlo svá vína z Velkých Němčic. Svým složením velmi zajímavý průřez několika ročníky spontánně kvašených vín ve mně ale vzbudil spíš rozpaky. V téměř všech bílých vínech jsem cítila totéž sklepně-zatuchlé aroma, jen v různé intenzitě - od vlhkého sklepa se zapomenutými klíčícími bramborami, přes sklep, ve kterém je uskladněn kvas pro pálení slivovice až po celkem příjemný špajz s uskladněným ovocem a čerstvou zeleninou. Nejednalo se většinou o mladá vína, například od veltlínu jsme ochutnali ročníky 2005 - 2008. Dozvěděli jsme se, že vína se potřebují vydýchat a že je hřích otvírat je takhle hned před ochutnáváním. Potom ovšem nechápu, proč se při akci, která byla naplánovaná několik týdnů, otvírala vína, až když byli žížnivci nastoupeni ve sklepě.

Docela příjemné pití byl Modrý Portugal, jakostní 2007 (trať Růžený, Němčičky, 12 % alkoholu, zbytkový cukr 3,4 g, kyseliny 6,1 g). Měl krásnou malinovou barvu a přirozenou, jemnou vůni a vyšší kyselinu. Lehčí typ, docela fajn. Líbily se mi i oba vzorky Zweigeltrebe, ročníky 2006 a 2007. Mladší byl příjemně kyselkavý, ovocný, jednoduchý a přirozený, nulašestka plnější, kulatější, sametovější. Stejně tak André 2006 mělo příjemnou ovocnou vůni, která se pomalu otvírala, a chuť korespondovala s vůní.

Pán, který vína prezentoval (nevím, zda se jmenoval Samson), byl sympatický, bodrý a vtipný (líbila se mi jeho promluva k Chardonnay: "Kde to píchnete, tam to roste. Proto je to tak populární. Ale všude ve světě to dělají líp než u nás, tak nevím, proč by se to mělo dělat zrovna tady."), tak prostě chci věřit tomu, že třeba bílá vína utrpěla převozem nebo jsme jim dali málo času. Nerada totiž po prvním ochutnání vynáším nějaké soudy, tak třeba budu mít někdy příležitost přehodnotit svůj pohled.

Ve sklepě u Korábů jsme ochutnali vlastně tatáž vína, jako na nedávné degustaci v Pravdivých vínech. Nebudu to moc rozepisovat, o Korábových vínech jsem toho už napsala ažaž. Naprosto mě ale dostal Sauvignon 2010, ovšem jiná partie, než o které tolik píšu v zápisku ze zmiňované degustace. Část totiž Korábovi nechali ležet v sudu barrique a je to pecka - víno je mohutnější, výrazné, plné, kyselina je výraznější než ve variantě "bez sudu", dřevitě-vanilkový štych je velmi lehký, víno působí hutně, silně, přitom velmi harmonicky a lahodně (nebylo to žádné sklepní okouzlení, jednu láhev jsme otevřeli minulý týden doma a bylo to pořád strašně dobré). Tentýž víkend probíhal Prague Food Festival, takže jsme mohli ochutnat i cuvée nalahvované a pro tuto příležitost pojmenované Cuvée Letohrádek (rýňák + sauvignon, sur-lie) - příjemné mladé víno, čerstvé, živější, aromatické, podle legendárního sur-lie vlašáku 08 líbivější a obecně asi přijatelnější. Pro mě nudnější. Ale fajn. A když jsme u sur-lie, dostala mě směs Svatovavřinecké + Zweigeltrebe + Frankovka 2009, s kalnou barvou, kouzelnou vinnou vůní (jinak to neumím pojmenovat), zpočátku s malinami v chuti. Zatím je divočejší, ale má spoustu vrstev, je to víno ke zkoumání. Když jsem si nechala malé množství ve skleničce déle, zavoněla káva s čokoládou a celé to působilo strašně měkce a teple, prostě kouzelně.

Nakonec jsme ještě Petra Korába zbavili jedné dekorace, tedy flašky náležitě olezlé plísní a zapadané prachem, která už léta sloužila jen jako předmět pro dokreslení sklepní atmosféry. Archivní muškát byl ale vtipný - chuť už se někam vytratila, ale podle vůně to byla naprosto ukázková a luxusní bramboračka - brambory, máslová jíška, kmín, bohatá porce majoránky, česnek, kořenová zelenina, hříbky. Bramboračka přesně podle mého receptu. Smáli jsme se, že by to Petr Koráb mohl prodávat v malých lahvičkách jako polévkové koření.

Poslední sklep patřil Petrovi Vystoupilovi, který vinaří jen jako zahrádkář. Překvapivě dobrá vína jsme museli ochutnávat jen velmi decentně, protože jsme za sebou už měli 28 vzorků plus dopolední popíjení v rámci čekání na slunce a čas na Maryšu se blížil, ale přesto jsme si užili náležitě. Petr Vystoupil je sympaťák se smyslem pro humor a navíc dělá fajn vína. Třeba Irsai Oliver 2010 z hroznů nakoupených v Maďarsku, překvapivě slušné, svěží, aromatické až bylinkové víno. Nebo směs Zweigeltrebe + Modrý Portugal + Neronet 2010 (přejmenovali jsme ji na "hrstkové víno", protože vinař vysvětlil jeho složení jako "dal jsem tam, co jsem sehnal"), příjemné, normální červené víno, které si na nic nehraje, nic z něj nevyčuhuje, nic nepřebývá, nic nechybí, dobře se pije.

Smrťák na demižónu s polosladkým Blauburgerem 2009 neznamenal, že by bylo víno nepitné, naopak prý je pitné natolik, že si tam tuhle výhrůžku vinař sám namaloval, aby nechodil upíjet :) Sladké červené mě moc neoslovuje, ale mezi návštěvníky vzbudilo velký zájem (druhý den si několik lidí šlo koupit "smrťáka" :).Pak už jsme se museli jít přezout ze zablácených pohorek do méně zablácených pohorek a vyrazili do divadla. Boleradické divadlo je krásné, nově opravené, a v tak malé obci opravdu nečekané. Divadelní spolek bratří Mrštíků je ve světě ochotnického divadla pojem a já musím před jeho členy smeknout příčesek a hluboce se uklonit - představení mě nadchlo, přitom jít "dobrovolně" na Maryšu by mě asi nenapadlo. Herci byli skvělí a i když je hra notoricky známá, bylo v tom obrovské napětí a emoce.

Následný raut připravený v prvním patře divadla s ochutnávkou sektů (a všech vín, která jsme v průběhu dne už ochutnali) byl třešinkou na dortu, nikoli hřebíčkem do rakve, protože všichni účastníci zvládli mohutný příliv vína obdivuhodně důstojně. Zákazníci Korábových mají holt trénink.

Sekty ze Znovína, od templářů ani klasická bohemka nenadchly, ale PROQIN se blýskl suchým sektem MATTHIAS (Pinot blanc + Chardonnay), elegantním, přitom osvěžujícím, lahodným a "nakopávajícím". Taky ROSA MARIA (Pinot noir) s krásnou lososovou barvou, jemnou vůní jahod a příjemnou ovocně svěží chutí se líbila. Nejvíc mě zaujal sekt BENEDICTUS, ačkoliv se tramínu většinou spíš vyhýbám, sektová podoba mu tentokrát nesmírně slušela. Víno působí bohatě a vrstevnatě, až vznešeně, typická tramínová vůně je nevtíravá, jaksi svěžejší než obvykle. Lahůdka.

Ačkoliv se kvůli nepovedenému počasí a nutnosti narychlo měnit naplánovaný program Petr Koráb nejdřív netvářil, že by se hodlal do podobně náročné akce pouštět za rok znovu, nedělní procházka po vinohradech a zakopaných čepácích mu náladu zlepšila - už večer jsme se totiž domluvili, že pokud bude ráno hezky, sobotní neuskutečněnou procházku si nahradíme v neděli. Ráno bylo tak krásně, že k rannímu odjezdu se rozhodlo jen pár lidí a téměř všichni jsme se vypravili do přírody.

Procházka byla tak příjemná a atmosféra tak fajn, že si myslím, že myšlenka akci někdy zopakovat přece jen Petra Korába lehce nahlodala.

Co říkáte, jeli byste příští rok taky?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | E-mail | Web | 14. července 2011 v 17:33 | Reagovat

Jo jo, tahle akce mě bohužel utekla tradičním křížením různých termínů a teď vidím, že mě to může mrzet ještě více - takže za rok! Snad... :)

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 14. července 2011 v 18:48 | Reagovat

Rád vidím, že chváliš barikovaný SVG :o) nedávno jsem měl na blogu text o SVG z Dobré Vinice a bál jsem se reakcí odpůrců bariku... btw, hezká barva podkladu blogu!

3 evas evas | E-mail | Web | 14. července 2011 v 19:20 | Reagovat

[1]: Ber to tak, že tohle bylo nanečisto, a příští rok, až pojedeš, to bude dokonalé :)

4 evas evas | E-mail | Web | 14. července 2011 v 19:25 | Reagovat

[2]: Ne ne, já vůbec nejsem odpůrce bariku a musím říct, že tahle podoba Sauvignonu mě hodně bavila.

Jsem technickej antitalent, než jsem tohle vytvořila a barevně vyladila, málem mě trefil šlak. Není to žádnej supr dyzájn, ale co už, už jsem si dávno zvykla, že vzhledem neohromím. Utěšuju se tím, že důležitej je obsah :)

5 tom cacik tom cacik | E-mail | 15. července 2011 v 6:55 | Reagovat

...ten pán se opravdu jmenoval Samson, jeden čas pracoval v Kobylí, odkud po obrovském debaklu musel odejít. Bez jakékoliv zášti musím konstatovat, že je to největší vinařský demagog, kterého jsem v životě poznal. Jeho vína, která se objevují na výstavách, vykazují řadu více či méně závažných vad, pochybuji, že by se výše popisované podařilo vyvětrat.

6 evas evas | E-mail | Web | 15. července 2011 v 9:13 | Reagovat

[5]: Aha. No jo, po prvním setkání a pár vzorcích jsem se nechtěla pouštět do nějakých jednoznačných odsudků. Ale vidím, že můj nesmělý názor jsi mi tak trochu potvrdil :)

7 Martin S. / Vinny Pavouk Martin S. / Vinny Pavouk | E-mail | Web | 15. července 2011 v 10:31 | Reagovat

Je, tato akce mi asi nejak unikla - nebo to bylo pouze pro uzavrenou vybranou skupinu? Pekny report!
Na polozenou otazku odpoved: kdyz by to slo a vyslo, tak pristi rok rad pojedu :-)

8 evas evas | E-mail | Web | 15. července 2011 v 10:49 | Reagovat

[7]: Vůbec ne, pozvánka byla i v kalendáři akcí na www.wineofczechrepublic.cz :)

9 Karel Karel | E-mail | 18. července 2011 v 12:23 | Reagovat

Od pana Samsona jsem snad nikdy nic dobrého nepil. Ty vady jsou navíc přebité sírou, která by nevyvětrala ani po několikadenním otevření láhví. On tam ten "pyrák" snad sype lopatou

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama