Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Zweigeltrebe 2010, Krásná hora

8. listopadu 2011 v 11:31 | Evas |  Jen tak
Krátký zápisek o jednom fajn červeném a pozvánka na mladý krásnohorský muškát.


Pondělí je blbej den, protože víkend je daleko a vyhlídky na nejbližší dny obvykle hodně konkrétní a jednoznačné. Tedy aspoň pro zaměstnance. Takže je potřeba si alespoň pondělní večer něčem zpříjemnit. Včera padla volba na televizi a Všechny dobré rodáky ve společnosti Zweigeltrebe 2010 z Krásné hory (moravské zemské víno z trati Nácestky, obec Ratíškovice, zbytkový cukr 1,4 gramu, kyseliny 6,8 gramu, 22°NM, 12,5 %). Chtěli jsme tomuto vínu, které jsme si z loňské podzimní návštěvy ve vinařství pamatovali jako výrazně ovocné, svěží a tehdy samozřejmě strašně mladičké, dát šanci na rehabilitaci, protože při zářijové srovnávací degustaci nedopadlo zřejmě díky vadnému korku zrovna nejlépe.


Rehabilitace byla víc než úspěšná a ukázalo se, že mladé krásnohorské Zweigeltrebe je jako zpříjemňovací prostředek pro bezvýchodnou pondělní náladu ta správná volba. Pěknou ovocnou vůni, především višňovou se stopou čokolády, která evokuje bonbony "višně v čokoládě", následuje odpovídající višňová chuť. Ačkoliv jde spíš o lehčí typ červeného vína, je chuťově celkem bohaté. Počáteční čistě ovocná chuť s příjemnou trpkostí a lehkým drhnutím v ústech po zahřátí odhaluje další vrstvu, pecičkovou příchuť, jakousi jádrovou hořkost, která v kombinaci s ovocnou vůní připomíná některé "ovocné" odrůdy kávy. Dochuť je celkem dlouhá a v ústech zůstává příjemný pocit, který máte chuť co nejdřív obnovit :) Takže se víno moc dobře a bohužel i moc rychle pije. Myslím, že je zbytečné pokoušet se o bůhvíjakou dlouhou archivaci, víno je fajn ve své mladé ovocité podobě a nemyslím si, že by ho čas nějak vylepšil. Teď je zkrátka moc fajn.Už jsem to mockrát psala a říkala, že k vínům, která člověk ochutná v jejich mladé, nehotové podobě, má mnohem blíž. A protože mě baví u vína vzpomínat, jak jsme ho ochutnávali jako bezalkoholovou šťávu nebo jako mléčně kalný, sotva vykvašený mok, a ráda se těším, jak budou tyhle polotovary v budoucnosti vypadat, jezdíváme na Moravu ke svým oblíbeným vinařům každý podzim. Obvykle až v druhé polovině listopadu, ovšem letos souhrou okolností už v říjnu, takže ochutnaná vína měla tentokrát ke skutečným vínům ještě dál než obvykle. Nevynechali jsme ani Krásnou horu. Na rozdíl od loňského rozpačitého až smutného pohledu na poloprázdné nádoby se nám letos nabídl pohled na totálně zaplněné vinařství, které disponuje takovým množstvím materiálu, že si letos může dovolit i různé neprodejné blbůstky pro radost jako vlastní sekt nebo lahvování hroznového moštu pro návštěvníky s dětmi či řidiče.A co se vín týká, máme se na co těšit. Z ochutnávky mlaďochů přímo z tanků a sudů jsem si žádný zápisek nedělala a byla toho spousta, takže co všechno jsme ochutnávali, vyjmenovat nedokážu. Vzpomínám si ale například na krásný Sauvignon, kdy část byla ponechaná v nerezu a část v dubovém sudu - uvidíme, jaké z toho jednou bude víno. Hádám, že mě bude bavit :) Nebo na téměř hotový Muškát moravský, krásně osvěžující a voňavý, jak to zkrátka Krásná hora umí. Nebo na luxusní merlotový mošt, který zřejmě ochutnají jen ti, kteří dorazí přímo do vinařství. A taky na výborné bobule Cabernetu Moravia, slaďoučké a voňavé, těmi jsem se pěkně nacpala! :) Pěkných kousků tam bude mnohem víc. Na nedostatek si totiž v Krásné hoře letos stěžovat rozhodně nemůžou. A nad kvalitou a potenciálem se Marek Vybíral taky usmíval celkem pozitivně.Ostatně, kdo jste z Prahy nebo okolí, můžete dorazit v pátek 11. 11. na Jiřák. Krásná hora sice Svatomartinské nedělá, ale mladý muškát (a snad i další vzorky) sem představit přijede. Já tam budu.P.S.: teď zbývá vymyslet, čím si zpříjemnit úterý. Je to totiž jen o maličko míň blbej den než pondělí :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | E-mail | Web | 8. listopadu 2011 v 12:29 | Reagovat

Tenhle Zweigelt jsem popil před měsícem s dojmy přesně jako Ty, má svoje lehké, příjemné kouzlo, chutnal mi dosti.

Na Jiřák nedorazím, dneska mi "valtickej Lukáš" dovezl trochu Svatomartinského, uvidíme. Něco říkal, že u komise to měli nejlépe hodnocené, ale... :)

2 Evas Evas | E-mail | Web | 8. listopadu 2011 v 12:43 | Reagovat

[1]: Z těch SVM, co jsem pila loni, bylo to od VBV jednoznačně nejlepší. A tím nemyslím "dalo se pít", tím myslím opravdu dobré víno. Takže bych to Lukášovi klidně věřila a nebála se toho :)

3 Tom Tom | E-mail | Web | 8. listopadu 2011 v 14:31 | Reagovat

Nebojím, těším se :) Mají milerku, mopr a vavřince rosé, uvidíme...

4 UJ UJ | Web | 1. ledna 2018 v 21:56 | Reagovat

Zakynthos je ostrov plný protikladů, barev, historických staveb, vůně eukalyptu a levandule. Jeho jméno z doby benátské jako Květina východu má ten trefný význam. Umí v sobě kombinovat pestrou historii s nejjednodušší a nejčistší krásou krajiny. Každého v první řadě zaujme těško uvěřitelná smaragdová barva vody v moři, zalesněné kopce a pomalý způsob života ostrovanů. Zelený ostrov plný poezie, hudby a lásky je místem původu autora řecké národní hymny, ale též sv. Denise, patrona ostrova.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama