Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Degustace Domaine Jean Bousquet ve Viničním altáně

15. prosince 2011 v 17:25 | Evas |  Degustace
Po delší době jsme navštívili Viniční altán. Před několika lety jsme tam chodívali celkem pravidelně, dnes už spíš jen výjimečně, hlavně když vína přijede představit nějaký náš oblíbenec. Tentokrát to bylo rozhodnutí velmi spontánní, degustace se totiž konala výjimečně v pátek, což v altánu nebývá zvykem, volná místa ještě byla a my měli chuť někam vyrazit.
Vína z argentinského vinařství přijel představit Martin Kozák ze společnosti Kupmeto CZ spol. s r. o. Správně tušíte, že Jean Bousquet není zrovna typické argentinské jméno (a ten zatracenej word mi ho pořád opravuje na příhodné slovo bouquet) - vinařství patří rodilým Francouzům. Jean v 90. letech procestoval svět, aby našel ideální místo pro své vinice a v roce 1997 ho našel v argentinské Mendoze. První vína na prodej s vinětou JB byla z ročníku 2002. Vinařství se rozvíjí rychle a celkem masivně, v roce 2005 vyrobilo jeden milion lahví, v roce 2008 už dva miliony.


Hned úvodní vzorek nás docela příjemně navnadil. Bílé Torrontés - Chardonnay 2011 Premium bylo pod šroubovacím uzávěrem stejně jako další dva vzorky. Torrontes je prý argentinská specialita, původem ovšem ze Španělska, a jde o spíše aromatickou odrůdu. Tady byla půl na půl říznutá Chadonnay. Víno bylo lehčí, s výraznou ovocnou vůní (pomeranče, broskve), příjemnou vyrovnanou chutí a výraznou mineralitou. K úplnému štěstí mi chyběla maličko říznější kyselina, ale i tak to byl moc fajn začátek.


Naproti tomu Chardonnay - Pinot Gris 2010 Reserva výrazné ovocné vůně nemělo. Vonělo spíš po oříškách, másle, vanilce, dřevě. Působilo silně, dost alkoholicky a tělnatě, mělo dlouhou výraznou dochuť. Dalo by se možná označit za elegantní a vážné, ale na můj vkus bylo až moc panovačné a přísné. Chyběla mi lehkost a hravost. Ale určitě by se hodilo, když člověka přepadne zádumčivá nálada :)


Z úvodní nečervené trojky mi nejvíc chutnalo Rosé 2011 (50 % Malbec, 50 % Cabernet Sauvignon). Víno pěkné lososové barvy mělo krásnou třešňovo - malinovou vůni a velmi osvěžující šťavnatou chuť. Kyselina, kterou jsem u prvního vzorku postrádala, tady nechyběla a víno tak působilo živě a svěže. Příjemné mladé pití, klidně na delší popíjení, výrazné v chuti i vůni, prostě fajn.


První červený vzorek obstaral Merlot 2011 Premium, který zrál ve francouzském sudu. Voněl jako zralé borůvky a ostružiny s lehkým štychem dřeva a lehce zvrhlé "zabijačkové" vůně. Na jazyku bylo hladké, plné, chuť mělo jemnou, kořenitou, s dost dlouhou dochutí hořké čokolády na patře. Mladé, ale pěkné, líbilo se mi.


Malbec 2011 Premium měl výraznější vůni než Merlot, kombinovala višně, černý rybíz a zralé lesní ovoce. V ústech bylo ostřejší, ne tak hladké, ale dost tělnaté a hutné, s výrazným tříslem, zatím neučesané. Je to ještě příliš mladé víno, potřebuje čas, ale už teď mě bavilo. Mělo bohatší strukturu a bylo vrstevnatější než předcházející Merlot, takže pro mě bylo ještě o kousek zajímavější.


Na šestý vzorek, Pinot Noir 2010 Reserva, jsem se, jako na svou oblíbenou odrůdu, těšila od začátku. Velké těšení je ovšem často následované velkým zklamáním. No, ne zas tak velkým, ale tak nějak jsem čekala víc. Vůně byl slabší, třešňová s nádechem dřeva, první dojem při prvním doušku: sladkost. Chuť byla ovocná, působila teple a hladce a dochuť připomínala sladkou kávu, což dost nesnáším. Víno bylo spíš lehčí, snadno přístupné až líbivé, chyběla komplexnost, vrstevnatost. Nevadilo mi, ale po pravdě mě ani moc nezaujalo.


Cabernet Sauvignon 2010 Reserva (ve skutečnosti 85 % CS a 15 % Malbec) byl korkový. Nebylo to nijak výrazné, tak jsem se snažila přesvědčit sama sebe, že se mi to zdá, P. a později i hosté sedící ob dva stoly mi to ale potvrdili. Než jsem se po skončení dostala ke druhé lahvi, ze které se také nalévaly vzorky, byla prázdná. Škoda, byl prý vynikající.Mým favoritem byl Malbec 2010 Reserva (85 % Malbec, po pěti procentech CS, Shiraz a Merlot). Měl krásnou bohatou vůni ostružin, povidel, čokolády a koření, a hladkou, sametovou, teplou a po všech stránkách vyváženou chuť zralého ovoce a čokolády. Dlouhá dochuť lákala k dalšímu doušku, víno bylo mazlivé a lahodné, výborné.


Malbec 2009 Grande Reserva ležel v sudech barrique 10 až 12 měsíců a "papírově" měl být lepší než předchozí vzorek. Kromě ovocných vůní a chutí se tu výrazně projevovala káva a jakási pepřovitost, víno bylo hutné, těžší, husté a silné. Působilo elegantně a vznešeně. Předcházející Malbec mě ale bavil o dost víc, byl živější a proměnlivější, šťavnatý a veselý. Tento se mi jevil příliš stroze a upjatě.

Závěrečnou tečku obstaral dolihovaný Dulce Natural Malbec 2009 se zhruba 100 gramy zbytkového cukru a 17,5 % alkoholu. Víno vonělo i chutnalo po rozinkách a povidlech, kávě a čokoládě. Nepůsobilo zas tak sladce a bylo chuťově moc dobré, s příjemnou hořčinou v závěru. Pěkný závěr, který vyloženě volal po dezertu, nejlépe obsahujícím rozinky.


Byla to hezká degustace. Argentinská vína jsou pro mě velká neznámá, tady byly některé vzorky výborné a klidně bych s nimi strávila víc času :) Díky netradičnímu pátečnímu datu byla návštěvnost sotva poloviční než obvykle a pan Kozák umí o víně a vinařství moc pěkně povídat, takže jsem si večer s argentinskými víny opravdu užila. Za což děkuji.

Co vy a argentinská vína? Máte s nimi zkušenosti? Vyhledáváte je?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.C. / Jizni svah J.C. / Jizni svah | E-mail | Web | 15. prosince 2011 v 17:39 | Reagovat

Par tehle vin jsem chutnal a jde o dost prijemne predstavitele Argentiny. Mozna by stalo za zminku, ze maji fajn bonus v podobe bioprodukce :)

2 evas evas | E-mail | Web | 15. prosince 2011 v 21:55 | Reagovat

[1]: Jo, to asi ano. Ale abych pravdu řekla, dnes se zaklínadlem bio ohání kde kdo a už mi to pomalu začíná lézt krkem. Ne, že bych jim nevěřila, ale tak nějak... No, prostě jsem to slyšela od obchodníka a četla na internetu, ale to je všechno. Zní to asi divně, ve světle některých jiných článků, kde opěvuju autentisty a spol., ale v tom to asi bude - že jsem to viděla, zažila, že ty vinaře znám. Páně "Buketa" neznám, tak mi to bio asi nepřijde zásadní. I když zmínit jsem to samozřejmě měla :)

3 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 17. prosince 2011 v 16:44 | Reagovat

[2]: Jasný, tohle naprosto chápu :-) Mám to podobně. Ale je fajn, že i velcí producenti se snaží to (alespoň na vinici) dělat trochu méně agresivně :-)

4 MK MK | E-mail | Web | 21. prosince 2011 v 14:23 | Reagovat

Fajn recenze, asi si dnes nějakou láhev otevřu:)

5 Evas Evas | E-mail | Web | 22. prosince 2011 v 8:08 | Reagovat

[4]:Tak to je správné :) A děkuju.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama