Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Galadegustace vín ze soutěže Prague Wine Trophy 2011

24. ledna 2012 v 11:38 | Evas |  Degustace
Už čtvrtý Prague Wine Week začal včera Galadegustací více než tří set medailových vín Prague Wine Trophy 2011. Konala se v kongresových sálech hotelu Crowne Plaza Prague. A já jsem měla možnost ji poprvé zažít na vlastní játra.


Řeklo by se, že veškerá chvála plyne z prostého pocitu, že darovanému koni se nemá do huby moc hledět. Sice jsem vstupenku opravdu dostala, akce se mi ale skutečně líbila. Po některých reportážích z minulých ročníků jsem měla strach z nesnesitelné masovosti a přemíry opilců. Ke konci už sice někteří návštěvníci působili značně obveseleně (a takovou dávku komplimentů týkajících se mých bot, lýtek, šatů, šperků, očí a dalších orgánů jsem dlouho neslyšela - vliv alkoholu na soudnost a vkus je tudíž jasný), žádné extra nevhodné situace jsem ale naštěstí nezažila. Masovka to taky samozřejmě byla, vždycky se ale dala vyčíhnout chvilka, kdy se u vybraného stolku s vínem nevyskytoval nával. Kromě prostoru hned "za pokladnou", kde se u stolů několika vinařství nahromadilo tolik lidí, že se nedalo ani projít (po pravdě řečeno, nebyla to vinařství lepší či zajímavější než v jiných sálech, takže si množství lidí dokážu vysvětlit jen tak, že mnohým lidem se prostě nechtělo jít dál - vešli, přilepili se k prvním stolu, který uviděli a hodně dlouho tam vydrželi?, nevím, možná), byly sály celkem rozlehlé a množství lidí se jakž takž rozptýlilo. Nebyl taky problém odložit si na chvíli skleničku nebo napsat poznámku u stolů s vodou a pečivem, kterých bylo po sálech rozeseto bohatě.


Výtku mám jen k divně uspořádaným stolům jednotlivých vinařství. V katalogu byli dovozci a vinaři seřazeni a očíslováni podle abecedy, což celkem usnadňovalo hledání a bylo to fajn. Stoly ovšem byly rozmístěny zcela neuspořádaně, Vinselekt Michlovský s číslem 48 mezi dovozcem Kupmeto.cz s číslem 16 a Sonberkem s číslem 28. Rychle najít některé konkrétní víno například pro srovnání tak bylo, zvlášť ke konci, kdy už stoly byly celkem obležené, prakticky nemožné.


A co vína? No, bylo jich moc :) Upřímně, při takovém množství vinařství, zemí původu, odrůd, stylů a chutí (a lidí) je možné si na seriózní degustaci jen hrát. Na začátek jsem si dala moc fajn šampaňské od Kupmeto.cz Bauget-Jouette Blanc de Blanc brut 2005, chuťově výrazné, kořeněné, s vůní jablíček a hrušek.
Z bílých vín jsem si nejvíc užila trojici suchých ryzlinků z vinařství Schloss Vollrads (Rheingau) dovozce Riesling & Co. Lehký a svěží Riesling QbA 2006 voněl po trávě a rynglích a pil se snadno a s radostí. Riesling Spätlese trocken 2005 byl prachově suchý, minerální až křemenitý, krásně zralý a plný. Riesling Erstes Gewächs 2007 byl silný, minerální, vonící kombinací šťavnatého ovoce, snad meruněk, medu a hromady šutrů křemenů :) Krásně vyvážený a celkově vynikající. A ještě mi k němu zapózoval i pan enolog.


Do vkusu se mi trefilo víno Domaine Fouassier (Sancerre) Sur le Fort 2010. Suchý a po citrusech voňavý Sauvignon byl svěží, šťavnatý, krásně minerální a prudce pitný. Nabízel ho partner festivalu, společnost WineWorld.cz, která se soutěže nezúčastnila, protože vznikla teprve v průběhu minulého roku. Líbil se mi tu ještě další Sauvignon, novozélandský Wither Hills Sauvignon Blanc 2011 (Marlborough). Pěkně suchý, bohatě ovocný, připomínající citrusy, osvěžující. WineWorld prodává i něco málo vín z Moravy, ochutnala jsem mladá vína Martina Šebesty z Březí, který se dostavil osobně. Vína ještě nalahvovaná nejsou, pak Šebesta těch několik vzorků nalahvoval jen pro tuto příležitost. Líbil se mi jak kabinetní Muškát moravský tak Sauvignon v pozdním sběru - obě vína byla lehká, voňavá, nekomplikovaná, ale velmi příjemná.

Z tuzemských vinařů se dostavil i Miloš Michlovský, od kterého jsem ochutnala skvělé Sylvánské zelené, pozdní sběr 2009 (trať Věstoňsko, Perná). Polosuché víno bylo plné, s krásnou travnatou vůní, na jazyku jemné, přitom chuťově výrazné a bohaté, kulaté. Mělo zatím provizorní etiketu, bude ale prodáváno v řadě Vinum Palaviense. Hodně se mi líbil Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2008 z téže řady (trať Purmice, Perná), suchý, výrazný, minerální, velmi dobrý.


Ochutnala jsem taky několik vín s označením VOC. Sauvignon VOC Znojmo 2010 z vinařství Waldberg Vrbovec byl fajn, s vyšší kyselinou, černorybízovou vůní s kopřivovou stopou, šťavnatý, pěkný. Veltlínské zelené VOC Znojmo 2010 ze stejného vinařství ovšem mělo až bonbónovou vůni, velmi výraznou a jaksi chemickou, takový veltlín si jako typického zástupce Znojemska rozhodně nepředstavuji. Úplně mimo můj vkus byl taky Ryzlink rýnský VOC Znojmo 2009 z vinařství Vino Hort. Expresivní víno s výraznou vůní i chutí pomerančů jistě najde hodně obdivovatelů, já ale dávám přednost ryzlinkům jiného ražení.V červených vínech nemám tolik poznámek, nějak jsem nedokázala najít něco, co by mě opravdu okouzlilo (nebo mi aspoň hodně chutnalo). Neměla jsem zřejmě v tom množství nejšťastnější ruku a ty opravdové červené lahůdky mi asi unikly. Líbila se mi obě nefiltrovaná vína vinařství Regina Coeli (Trpělka & Oulehla). Pěkně ovocně vonící Frankovka, pozdní sběr 2009, působila na jazyku hustě a silně, chuť byla přirozená, ovocná, tříslo lehce drhlo, v závěru se objevila příjemná hořkost. André, pozdní sběr 2009, bylo méně výrazné, kulatější, působilo tepleji a harmoničtěji. Obě vína mi velmi intenzivně připomněla atmosféru ve sklípcích a vinařstvích, moravskou pohodu u vín stočených ze sudu. Taková vína mám ráda.

Pídila jsem se po pinotech, ale nějak to pořád nebylo ono. Až v sále WineWorldu jsem narazila na novozélandský Wither Hills Pinot Noir 2010, který byl moc fajn, měl typickou vůni třešní a jahodové marmelády se stopou ohořelého dřeva, sice poněkud vyšší kyselinu, ale vzhledem k mládí to až tolik nevadilo. Líbil se mi.

WineWorld taky nabízí vtipné australské víno Sparkling Shiraz Elit Range 2008 z Elderton Wines (Barossa Valley). Temné husté víno mi bylo nalito z bachraté lahve s korunkovým uzávěrem. Vonělo po velmi zralých malinách a jako hustá malinová šťáva taky chutnalo, v závěru se ještě objevily tóny mléčné čokolády. Na jazyku ovšem perlilo a kombinace to byla téměř neuvěřitelná. Silné, husté až těžké víno oživené bublinkami je … prostě divné :) Ale ve své divnosti a neobvyklosti opravdu zajímavé a pro mě vlastně největší červený zážitek celé akce.


Bylo to celé moc pěkné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 24. ledna 2012 v 11:48 | Reagovat

Letos jsem vynechal (a otevřel si doma láhev pěkného burgundského), ale vypadá to, že jako vždy byla k dispozici kupa fajn vín :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama