Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Na návštěvě

18. ledna 2012 v 15:47 | Evas |  Jen tak
Není nad to, když vaše nejbližší rodina sdílí vaše zájmy a má podobný vkus. Vánoční návštěva takových příbuzných nemusí být potom provázena strachem, že budete muset jíst křupky a pít víno s motýlem a ještě se tvářit, že vám vlastně ohromně chutná. Návštěvy u mých sourozenců jsou naopak spojeny spíš s těšením se, jakoupak lahůdku asi ochutnám.
A vánoční návštěva u mé sestry byla, nejen co se vypitých vín týká, skvělá. Během hraní dalšího dílu Černých historek, tentokrát opravdu zapeklitých a vtipných (díky jednomu obzvlášť absurdnímu úmrtí už se na brokolici nikdy nebudu dívat jako na obyčejnou zeleninu), jsme zlikvidovali pár opravdu pěkných kousků.

Veltlínské zelené 2007, pozdní sběr "Staré keře" (trať Podsedky, Hrušky, 13 %, cukernatost moštu 22,2°NM) od Richarda Tichého (sdružení Bonus Eventus) je výborné víno, které mě opravdu baví. V kořeněné až lehce začouzené vůni je stopa vyzrálosti, téměř stařiny, která se po chvilce odvětrá, postupně se objevují petrolejové tóny. Téměř ryzlinková vůně je následovaná šťavnatou, výraznou chutí s příjemnou kyselinou a mineralitou. Víno je řízné, přísné a silné s velmi dlouhou dochutí. Sliny se jen sbíhají na další doušek!


Ryzlink rýnský 2008, polosuché zemské víno od Dalibora Osičky(trať Nová hora, Velké Bílovice, 12 %, zbytkový cukr 4,2 g/l, kyseliny 5,2 g/l, cukernatost moštu 23°NM), které zrálo 15 měsíců na kvasnicích v dubových sudech, potřebuje víc času k vydýchání. Otvírá se pomalu, ale do krásy. Víno voní … vínem prostě. Je plné, působí zrale, s lehce oxidativním projevem. V chuti je výrazné, silné, minerální, kořeněné, s příjemným štychem dřeva. Bez zbytečných kudrlinek, ale ve své přirozenosti a upřímnosti elegantní a okouzlující. Moc pěkné víno.U Chardonnay 2008 z Krásné hory je vidět, jak se vína v průběhu času mění (a určitě se taky mění jejich vnímání v závislosti na okolnostech, za kterých je člověk ochutnává). Zřejmě je tomu tak i u jiných vinařství, s krásnohorskými víny ale mám zkušeností nejvíc a taky jsem měla nejvíc příležitostí sledovat tato vína od fáze ještě-skoro-burčáku do jejich vrcholné formy. Proto vím, že vína z Krásné hory opravdu procházejí vývojem v jistých vlnách. Pěkně to dokazují například pinoty 2005 a 2006, nad kterými by už tak před rokem jeden zlomil hůl, ale pak se z útlumu zase dokázaly dostat a letos v září jsme si je opravdu užili. Chardonnay možná taky zažívá podobné vlny. Před rokem jsem k němu v zápisku z jedné degustace napsala: "Je vyzrálejší a uleželé. Vůně je jemná a nevtíravá, velmi elegantní. Silná chuť a mohutnější tělo ovládne chuťové buňky a v dochuti zazní umírněná a příjemná kyselina. Jde o opravdu lahodné a elegantní víno, které přímo volá po nějaké vhodné kombinaci s jídlem." Chardonnay, které jsem pila teď, bylo také silné, ale po vážnosti a jisté usedlosti ani stopa. Působilo naopak živě, vesele, citrusovou vůni doprovázela šťavnatá chuť zralých grepů. Nečekaně osvěžující projev mě, mírně řečeno, hodně překvapil. Čert ví, jestli mě tak rozhodila smrt mezi brokolicemi z Černých historek nebo se to víno opravdu takhle výrazně proměnilo. Jedno vím jistě: moc mi chutnalo. Víc než kdy dřív.
Na Zweigeltrebe 2010, spontánně kvašený pozdní sběr, z vinařství Koráb (trať Víckov, Boleradice, 31 let staré keře, 12,5 %, zbytkový cukr 3 g/l, kyseliny 5,4 g/l, extrakt 26 g/l, cukernatost moštu 22°NM) je možná ještě brzo, jenomže chuť na něco od Korábů byla prostě silnější. V pěkné vůni bobulového ovoce se postupně objevuje vůně jahod nebo jahodové marmelády, která mi v kombinaci s dubovým nádechem evokuje oblíbenou vůni pinotu. Víno je lahodné, ovocně-kořeněné, spíš jemnější, umírněné, s příjemnou hořčinou v závěru. Líbí se mi, budu se těšit na další setkání s tímto fajn červeným.Teda ségro, švagře, dobrej výběr! Díky. Příště u nás :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin S. Martin S. | E-mail | Web | 19. ledna 2012 v 19:00 | Reagovat

'Starý veltlín' od Tichého je vážně moc dobrý kousek na který mám na patře fajn vzpomínky a teď by mohlo být navíc ještě pěkně naležené. Ona celkově to byla sympatická skupinka vzorků, co jste nechali zmizet :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama