Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Den otevřených sklepů v Tvrdonicích

21. června 2012 v 13:13 | Evas |  Výjezdní akce
Jezdíme každoročně touhle dobou na otevřené sklepy do Nového Poddvorova. Letos jsme chtěli jet zase, ale bohužel jsme nesehnali ubytování (ačkoliv jsem si ho chtěla rezervovat už v únoru!), takže bylo třeba vymyslet náhradní program. No, mohli jsme taky sedět doma na prdeli, nebo ještě lépe pracovat na baráku nebo zahradě, ale to se nám tak nějak nechtělo, zvlášť proto, že tuto zatracenou činnost vykonáváme poslední dobou nepříjemně často :), a k červnu vinná akce prostě tak nějak patří (nebo jsme si na to alespoň za těch několik posledních "poddvorovských" let zvykli). A tak padla volba na Tvrdonice - nikdy jsme tam nebyli, nevypadalo to na žádnou profláknutou davovku a ubytování tam pro nás taky měli. Takže proč to nevyzkoušet, že jo.
Druhá červnová sobota nebyla moc pěkná, cestou, někde na Vysočině, začalo pršet a přeháňky různé intenzity neustaly až do večera. Nakonec to ale ani moc nevadilo, Tvrdonice nejsou zrovna velkoměsto a sklepy, případně místa, kde vinaři nabízeli svá vína k ochutnání, nebyly od sebe moc vzdálené - přeběhnout ze sklepa do sklepa se většinou dalo i za deště. Ani účastníků nebylo tolik, takže ačkoliv se zdržovali opravdu spíš uvnitř sklepů a ulice zely prázdnotou, nikde nebylo množství lidí nesnesitelné a všude by se ještě další dobří lidé v klidu vešli.


Ochutnávku jsme začali u našeho pana domácího, Ladislava Tesaříka. Byl uvedený v seznamu otevřených sklepů, svůj sklep ale nakonec neotevřel, protože plánované stavební úpravy nešly tak rychle, jak čekal. My ubytovaní jsme ale měli tu výsadu, že jsme i navzdory všudypřítomným známkám probíhající přestavby ochutnat mohli. A to bylo dobře, protože nám tu chutnalo a jak jsme po projití všech dalších dvanácti otevřených sklepů zjistili, chutnalo nám tu nejvíc. Lehké a minerální Veltlínské zelené bylo velmi pitné a příjemné, příjemný byl i nekomplikovaný Müller Thurgau. Ještě lepší byla vína červená, líbilo se mi Zweigeltrebe ve verzi barrique i v čisté podobě. A nejvíc mi u Tesaříků chutnala Frankovka - pěkně voněla po švestkách, v chuti byla plná, působila měkce a teple, ovocná chuť měla lehký podtón hořké čokolády, byla lahodná. Moc příjemné pití.


Jinak se co vín týká, byla tahle tvrdonická akce z mého pohledu poněkud slabší ve srovnání třeba s nedávnými kobylskými otevřenými sklepy, nemluvě o letos neuskutečněném Poddvorově. Vína spíš průměrná, nic mě extra nezaujalo, našlo se sice několik celkem příjemných vín, dobře pitných a bezproblémových, ale žádnou pecku jsme neobjevili. Celkem fajn vína měl Jiří Hasil: pěkný živý Ryzlink vlašský, dobrý Cabernet Moravia, zajímavé Rulandské modré. U vinaře Jana Kučery mě zaujal Cerason, ale spíš tím, že jsem o takové odrůdě neslyšela (prý kříženec Merlotu a Fratavy), než chutí, která mi nepřišla příliš zajímavá. Měl ale moc dobrý Dornfelder, silný, kořeněný, s dlouhou dochutí, výrazné, zapamatovatelné víno. Ve vinařství Josefa Tučka se mi hodně líbilo Neuburské, lehčí, s pěknou kyselinou a příjemnou chutí, a Alibernet, drsnější, kořeněný, řízný. U Tomáše Bači mě zaujala směs Nitry a Dornfelderu, vyvážené červené spíš cabernetového typu, syté a plné. A u Miroslava Paulíka jsme ochutnali výborný Ryzlink rýnský 2009, pěkně odrůdový, elegantní. A také celkem povedenou zajímavost Cabernet Cortis - po ostružinách vonící víno, ovocné, v chuti docela bohaté, příjemné.Otevřeno měla i dvě větší vinařství. V jednom z nich, BMVinařství, jsme bohužel měli snad jediný nepříjemný zážitek celé akce - vinařství je ze všech nejodlehlejší, cesta k němu vede prapodivná, takže jsme si chvíli nebyli jistí, zda jdeme správně, navíc zrovna dost intenzivně pršelo. Silnou přeháňku jsme tu hodlali přečkat, ostatně vystavených vzorků bylo dost, takže to vypadalo, že bude čím vyplnit čas. Slečna za pultem nám nalila každému jeden vzorek a odešla provést skupinku návštěvníků provozem vinařství. Přidali bychom se, byl to ale trochu fofr a než jsme zjistili, kam jde, zmizela nám z očí. A zmizel tak zřejmě jediný člověk ochotný nalévat vzorky, protože pan majitel si povídal u stolu s nějakými návštěvnicemi a nejevil zájem ani zvednout oči ke čtveřici zmoklíků s prázdnými skleničkami, a to ani když začali významně pokašlávat a zblízka si prohlížet vystavené lahve. Po více než deseti minutách nezájmu jsme se vydali deštěm zpět do středu obce, k vinařům zahrádkářům bez super-hyper technologií, ale zase ochotným nalít vzorek a třeba k němu ještě něco i popovídat. Když mi víno moc nejede, považuju to za svůj problém a rozhodně mě nenaštve, když mi v některém vinařství prostě nic nechutná. Ale takovéhle chování mě fakt dožere!A není to ve velikosti vinařství - v sousedním a velikostí srovnatelném vinařství Čech, které taky disponuje moderní budovou, krásnými prostorami a větším počtem míst k sezení, se nám kromě několika fajn vín, například lehkého Veltlínského zeleného, velmi pitného Ryzlinku vlašského a dobrého Dornfelderu, dostalo i trochu pozornosti a vstřícnosti. A taky tu měli nejlepší škvarkovou pomazánku - tímto se vinařství Čech omlouvám za to, že jsem jim tu sežrala strašně moc chlebů, té škvarkovce se prostě nedalo odolat :)

To je asi tak všechno. Bylo to fajn, akce spíš pro zábavu a pobyt na vzduchu, než zážitková vinná akce, kde by mohl člověk poznat něco nového nebo nečekaného. Ale nelituju, že jsme jeli, byla to příjemně strávená sobota.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | 21. června 2012 v 20:52 | Reagovat

Musím jen souhlasit,také jsme se zúčastnili a to už podruhé. A to jen díky tomu,že pánové Kučera,Tuček,Hrubý a Uher jezdí prezentovat svá vína v únoru do Poličky. Přesně jste vystihla tuto akci. Možná bych ještě vyzdvihl Děvín pana Tučka a Rulandu bílou od Hrubého...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama