Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Veltlín od Petra Kočaříka

22. června 2012 v 14:16 | Evas |  Jen tak
Jižní svah vyhlásil novou anketu o oblíbených vínech pro letní vedra. Na tu se mi blbě odpovídá, protože na rozdíl od té předchozí sklepmistrovské, kde jsem si byla s odpovědí stoprocentně jistá, to totiž u mě s pitím různých typů vín v závislosti na počasí tak jednoznačné není. Růžové víno si dám klidně i v zimě, i když je fakt, že venku na zahrádce v teplém podvečeru asi chutná o něco lépe. A naopak si někdy dělám celý horký den zálusk na pěkně vychlazené lehké bílé nebo růžové a pak, než se k tomu dostanu, je deset večer, tma, padne na mě únava a s já s povděkem sáhnu po hutném hřejivém uspávacím červeném.
Je ale pravda, že jsem během uplynulých veder, která upřímně nesnáším a nejradši bych je přečkala někde v jeskyni (a všechny moderátory televizí a rádií, co se furt rozplývají nad nádherným počasím, s radostí nakopala někam), sáhla i po víně, které pěkně odpovídá rozhicovanému zadání - bílé, lehké, přírodní. A byla to tak dobrá volba, že se o zážitek musím podělit.


Veltlínské zelené 2010 od čejkovického autentisty Petra Kočaříka (moravské zemské, 12,5 %) voní hlavně … vínem. Vůně je zpočátku nenápadná, ale postupně se otevře a rozvoní do krásy zralých hroznů, s lehkým nádechem po dřevě (které ve vůni cítím, ale zda bylo víno ve dřevě, netuším). Je svěží, lehké, ale nikoli prázdné, s výraznou, ale nevyčnívající kyselinou. Když už bych jó musela nějaké to ovoce kromě vinných bobulí zmínit, tak možná angrešt - nepřezrálý, kyselkavý, ten bych možná mohla v chuti vzdáleně rozpoznat. Ale není to třeba, už nějako dobu vím, že nejlepší vína se nejhůř popisují, a snahu něčemu je připodobnit jsem dávno vzdala. Víno je jiskřivé a povzbudivé, ale ne divoké, má v sobě jemnou eleganci. Je absolutně čisté a když ho piju, mám pocit, že víno opravdu může být zdraví prospěšné :) Chtěli jsme si nechat trochu na druhý den, že jako uvidíme nějaký vývoj, ale to se vážně nedalo. Bylo tak suché, až z něj vždycky v hubě vyschlo tak, že si jsme si museli dát další doušek :)


Takže jediné pozitivum odporného počasí je to, že mě přimělo sáhnout po tomhle fajn víně. Obávám se ale, že by mi chutnalo i za chladnějších dní a možná mnohem víc, protože bych nemusela být na nervy z toho, že mi po hlavě teče pot a lesknu se jak psí kulky!

Jak odpovím v jihosvaho anketě pořád nevím…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 22. června 2012 v 15:06 | Reagovat

:-) Já zvolil libovolná bílá, ryzlinky, lehčí červená a bubliny... ty mne lákají ve vedrech nejvíc. Což neznamená, že bych neotevíral i ty ostatní, ale na tohle mám chuť nejčastěji.

Jinak tenhle veltlín jsem snad ani nechutnal, sakryš. Zní to dobře :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama