Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Za kamna vlezem...

29. listopadu 2012 v 9:27 | Evas |  Jen tak
... i když není březen. A vypijeme tam jedno fajn bílé víno.


Jsem tak trochu pyroman. Nebo spíš takovej malej skrytej pyrománek. Strašně mě baví rozdělávat ohně, přikládat dřevo, péct na ohni škodlivé uzeniny do karcinogenní křupavosti, zírat do plamenů a sedět tak blízko ohně, až mám pocit, že mi hoří oblečení. Ve městě si člověk tuhle kratochvíli zas tak často neužije, tak jsme si aspoň pořídili krbová kamna. Je to strašně příjemná věc. V našem ne právě rozlehlém obýváku stačí dvě polínka a celý večer máme krásně teploučko (nebo čtyři a je teplo v celém domě). Dokonce tak teplo, že ačkoliv jsem si předevčírem cestou z práce krátila čekání na autobus představami, jak si obleču chlupatý svetr a teplé ponožky, uvařím čaj s rumem nebo svařák, zalezu pod deku a budu čučet na některý z mnoha seriálů, jejichž nové řady se s podzimem zase rozjely, sálající kamna mě rychle přesvědčila, že budou stačit lehké šaty, bosé nohy a osvěžující bílé víno.No, moc jich doma nemáme. Krabice, které jsem si poslední dobou dovezla nebo nechala dovézt z Jižní Moravy, byly plné výhradně červených vín. Asi podvědomá příprava na tuhou zimu :) Zadání by ale mohl "papírově" odpovídat nedávný dárek od bráchy - vinařství Velkobílovická vína si v rámci bílých odrůd nespojuji s nějakými přemrštěně bohatými nebo nabušenými těžkými peckami, ročník 2010 to navíc jistí. Velkobílovická vína je pro mě typický představitel firem, které samy sebe s oblibou nazývají "moderní vinařství" - velká moderní hala, řízené kvašení, reduktivní technologie, masivní použití nerezu. A zřejmě to umí. Jejich vína mi obvykle opravdu chutnají, jsou nekonfliktní, dobře pitná, nerozpadají se pár hodin po otevření, často vydrží v kondici déle než by člověk předpokládal a jsou pro mě jakousi jistotou, že budou chutnat hostům, kteří víno mají rádi, ale nejsou to žádní vinní fanatici. Ostatně začátek krásného přátelství s těmito víny jsem zmiňovala v článku o mrtvolách, které nakonec byly nečekaně živé.


Takže Chardonnay 2010, pozdní sběr, suché, trať Slovenské, obec Moravský Žižkov, 12,5 % alkoholu. Víno má intenzivní zlato-žlutou barvu s nazelenalým nádechem a výraznou vůni žlutého ovoce, nejspíš asi žlutého melounu, a medu, zpočátku s trochu zeleným podtónem, který záhy vymizí. Vůně se postupně otvírá a přechází do zralých angreštů a ještě intenzivnějšího medu, až lehce připáleného, takže připomíná karamel. Na jazyku je víno přesně takové, jak jsem potřebovala: šťavnaté, lehčí, má pěknou pikantní kyselinu a v závěru příjemnou hořčinu. Je středně dlouhé a díky kombinaci "výrazná chuť x lehkohonohý projev" velmi dobře pitné.


Koukali jsme na True Blood, kde si parta upírů na oslavu otevřela jednu prý velmi výjimečnou láhev "Rakouský hemofilik" z 18. století. Byla jsem v tu chvíli ráda, že jsem, co jsem, a můžu si popíjet celkem mladé Chardonnay, které sice nemá archivační potenciál v řádech staletí, desetiletí, ba ani let, ale zase působí živě a čerstvě :)


Taky máte rádi ohníčky? A pijete lehká bílá vína v zimě?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | E-mail | 29. listopadu 2012 v 12:26 | Reagovat

Ohníčky mám rád - zejména ten ve vašem pokoji.
Ano, piju. Zrovna včera jsem se docela významně zdegustoval VBV víny. Lukáš mi v úterý ráno dovezl 50 litrů jejich nové šarže šeďáku, již ročník 2012, a vzorek mladé Pálavy. Tak jsme to s kamarádem museli detailně prozkoumat - Pálava mě normálně zaujala, až jsem byl zaskočen! Sice stojí o deset víc než ostatní, ale je fakt pěkná, šťavnatá, s pěknou kyselinkou. No a nakonec jsme nějak hodněkrát chodili do sklepa plnit sklenky šeďákem, do toho zajímavé destiláty a tvrdý spánek v jedné poloze až do rána byl na světě :)

2 Sajmik Sajmik | 29. listopadu 2012 v 12:44 | Reagovat

Bílá v zimě piju, neboť díky aktuální teplotě ve sklepě (nějakých 12 st.) je stačí jen vytáhnout a otevřít, zatímco červené je nutno nechat nějakou dobu temperovat :-)

3 Evas Evas | E-mail | Web | 29. listopadu 2012 v 14:35 | Reagovat

[1]: Tvrdý spánek v jedné poloze :) Tak to je přesné. Zaujala tě pálava? Tak to jsem taky zaskočena :)

[2]: Pěkný praktický důvod :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama