Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Ve Viničním altánu s Bettinou Lobkowicz

18. prosince 2012 v 14:05 | Evas |  Degustace
Po delší době jsme se zase jednou vydali na degustaci do Viničního altánu. S víny paní Bettiny Lobkowicz jsem se už párkrát letmo setkala a byla to setkání veskrze příjemná, takže na představení širšího sortimentu jsem byla zvědavá. Nečekala jsem, že paní Bettina přijede představit svá vína osobně, ani že bude tak vtipná. Vína ze svého vinařství, které se oficiálně jmenuje Lobkowicz vinařství Mělník, představila s noblesou a grácií, ale taky s velkým smyslem pro humor a nadsázku. Bavila jsem se výborně, vína navíc byla vesměs povedená a altán tentokrát nebyl přeplněný, takže celkově to byl opravdu fajn večer.
A co jsme ochutnali? Paní Lobkowicz nám na úvod sdělila, že vůbec není ráda, že tam musí být, ale než jsme si to stihli vzít osobně, přiznala důvod - má málo vína na prodej a jen těžko dala dohromady požadovaných 10 vzorků. Takže musela dovézt některé nehotové a některé, se kterými není spokojená.


Začali jsme mladým Muškátem moravským 2012. Ten už je nalahvovaný a prodává se a paní vinařka si ho představuje ideálně jako lehčí víno na vypití během Vánoc, žádné dlouhé skladování. Voní rozkvetlou loukou a citrusovými plody, je osvěžující, lehké, s příjemnou lehkou hořkostí v závěru a zanechává svěží kyselost na jazyku. Je to příjemně pitný muškát s typickou, ale umírněnou vůní.Dalším vzorkem byla zatím neprodejná směs 45 % Müller Thurgau a 55 % Muškátu moravského, která má být v budoucnosti lahvována jako víno s názvem Lady Lobkowicz, bílé. Pochopila jsem, že cuvée možná ještě není definitivní, protože paní Bettina v den degustace se stavem vína nebyla moc spokojená, přitom o týden dřív prý byla celkem nadšená. Tahle mladá vína se ale mění ze dne na den a já bych tak skeptická nebyla - víno se mi líbilo. Vůně byla zpočátku trochu zadušená až smrádková, ale po odvětrání zůstala příjemná vůně hroznů, lehce kořeněná, méně výrazná než u prvního vzorku. Víno je lehké a svěží, dochuť příjemná i poměrně dlouhá. Fajn víno, vyvážené, decentní a elegantnější než první vzorek.O Pinotu Gris 2011 v pozdním sběru jsme se dozvěděli, že ho vinařka nemá ráda a občas se za něj stydí. A protože to všem říká, hlavně v prodejně svého vinařství, všichni ho kupují :) A taky jsme si poslechli chválu současného ročníku rulandského šedého, jaké to bude pěkné a povedené víno a že se na něj máme těšit. "Ale teď bohužel musíte ochutnat tohle," uzavřela paní Lobkowicz hovor o tomto vzorku. No, víno bylo opravdu trochu rozporuplné. Bylo do něj totiž přidáno malé množství Tramínu červeného, vinařka mluvila snad o dvou nebo pěti procentech, protože v roce 2008 se jim prý povedla pěkná směs právě z těchto odrůd (dost překvapivě), mysleli si, že takhle malé množství nemůže vadit. Víno má moc pěknou elegantní a nevtíravou vůni, která láká k napití. Chuť je ale prázdnější, trošku vodová, přičemž struktura vína v závěru je tramínově olejovitá a lehce nahořklá. Není to takový průšvih, co bych dala za to, kdybych při leckterých akcích mohla pít aspoň takové víno, na této degustaci byl ale jedním ze dvou slabších vzorků. Můj "oblíbenec" tramín se v něm totiž příliš hlásí o slovo, na nějaký výrazný projev mu ale schází dech.Následovala ale slušná rehabilitace v podobě dvou sektů. Sekt Bettina Lobkowicz Brut z Ryzlinku rýnského perlí jemně, ale celkem bohatě, a má pěknou ovocnou, hlavně jablíčkovou vůni s lehkým kvasničným podtónem, je živý, lehký a osvěžující, zanechává příjemnou lehoučkou hořkost po stranách jazyka, je krásně pitný, má pěknou kyselinu. Sekt je decentní, přitom ale mladistvý a živý.

Sekt Bettina Lobkowicz Cuvée Brut je vyrobený z odrůd Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir a Chardonnay. Pěkně perlí a vůně je bohatě ovocná, troška kvasnic, hrst oříšků, čerstvé máslo. Tento sekt působí mohutněji, zaplní ústa, je hustší, téměř ke kousání. Působí silně, až výhřevně, má velmi dlouhou dochuť a člověku se přímo chce tu lahodnou, výraznou a plnou chuť zkoušet znovu a znovu. Paní vinařka má evidentně pro své sekty taky slabost, vína má vesměs vyprodaná, ale sekt si prý pro sebe vždycky nechá v dostatečném množství. A pobavila prohlášením, že by se jí sice moc líbilo být Sladká Betty, ale kvůli tomu sladké sekty dělat nebude, takže musí zůstat Bettinou Brut :)Lady Lobkowicz, červené, směs 97 % Modrého portugalu a 3 % Zweigeltrebe, má světlejší barvu s nahnědlými okraji, která připomíná pinot. Má pěknou jahodovo-třešňovou vůni, dost dřevitou, lehce kořeněnou. Na jazyku je víno až příliš hladké, zdá se odbourané až do jakési neživé mdlosti. Zanechává trochu lékárenskou dochuť, chybí mu živost a šťavnatost. Vinařka se přiznala k velké nelásce k Modrému portugalu, který je podle ní příliš vulgární. Proto ho míchá s Zweigeltrebe, aby vulgaritu ztratil. Tohle víno ale ztratilo podle mě jakýkoliv výraz.


Zweigeltrebe 2008 barrique voní višněmi a lesním ovocem, trošku po kávě, výrazně po dubovém sudu. Má příjemnou ovocnou chuť, lehce kořeněnou, působí šťavnatě, příjemně natrpkle, dochuť je delší, lahodná. Víno se mi líbí, jde o lehčí typ, ale nikoliv prázdný či vodnatý. Hodil by se jistě k delšímu popíjení, odpůrci barrique by s ním ale měli celkem problém, protože vliv dřeva je tu dost výrazný.Svatovavřinecké 2006 barrique má tmavší barvu a pěknou třešňovou vůni, jemně kořenitou, příjemně ovoněnou sudem barrique, postupně se objevují další ovocné vůně, hlavně ostružiny, taky příjemná čokoládová linka. Víno je sametově hladké, harmonické, velmi lahodné, v dochuti doznívá pěkná kyselina. Chuť je bohatě ovocná, plná, vyrovnaná. Víno působí velmi důstojně. Opravdu povedené červené víno. Mezi tichými víny pro mě hvězda večera.


Pinot noir 2009 barrique, pozdní sběr, má tmavě cihlovou až karamelovou barvu, vůně je jahodová, kořeněná, lehce kouřová, taktéž trošku karamelová. Chuť je typická, ale tělo je slabší, víno ještě celkem drhne na jazyku. Dochuť je příjemně natrpklá, dost dlouhá. Pije se dobře, ale působí ještě dost mladě, vliv sudu barrique je celkem silný. Je to fajn pinot, ale dala bych mu asi ještě čas.Degustaci jsme zakončili vinným destilátem (50 %) z Tramínu červeného. Měl příjemnou ovocnou vůni a překvapivě nasládlou chuť, hladce sklouznul do krku a nezanechal žádnou pachuť. A to je tak maximum, co můžu k destilátu (jakémukoliv) říct, protože mi tyhle produkty celkem nic neříkají. Slivovici a spol. aplikuji pouze při žaludečních obtížích.
Nechám-li stranou sekty, které mě bavily oba, asi mě víc zaujala vína červená, což jsem u vinařství z Čech nečekala. Jen ta práce se sudy barrique se mi občas zdá docela tvrdá, a to je u dřevomila mého kalibru co říct. Ale celkově to byla moc příjemná degustace.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MT MT | E-mail | 20. prosince 2012 v 8:10 | Reagovat

hm, mně chutnají pouze ta červená, bílá jsou nějaká roztodivná, hlavně mám problém s posledními ročníky, jest otázka proč, jestli třeba 2006 nedělal někdo jiný, protože je výrazně zajímavější. Pinot 2009 jsem nepochopil vůbec, ta práce se sudem je v lepším případě divná, v horším absolutně mimo. Ale souhlas - SV je dle mě momentálně nej vínem.

2 Evas Evas | E-mail | Web | 20. prosince 2012 v 9:49 | Reagovat

[1]: Já asi předtím nikdy žádné bílé nepila. A tady jen podivný PG, jeden polotovar a "svatomartinský" muškát. Takže o bílých nemám vůbec přehled ani žádné srovnání. Tak to jsem ráda, že to "nasudování" nepřišlo divné jen mně.

3 Neználek Neználek | 21. prosince 2012 v 12:03 | Reagovat

To SV BQ 06 je docela proflíklé a cutné víno.
http://vins.blog.cz/1111/svatovavrinecke-barrique-2006-jakostni-bettina-lobkowicz

4 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 30. prosince 2012 v 12:37 | Reagovat

[3]: jojo, před rokem ho dostalo padesát účastníků českých komunitních bedýnek :o)

5 Karel Cuchal Karel Cuchal | E-mail | 12. listopadu 2014 v 22:22 | Reagovat

Trochu se ve vínech vyznám a též manželka má velmi dobrou schopnost z Moravy (kde jsme měli 500 hlav) dobrá vína rozeznávat. Z mělnických bílých nám již 2 roky nejvíce chutná Lady Lobkowitz.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama