Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Zimní návštěvy II: potworovská

1. března 2013 v 9:01 | Evas |  Jen tak
A je tu druhý díl vínosběrného střihového pořadu s názvem Zimní návštěvy. V minulém díle jste viděli sestřih velkobílovický, tentokrát se podívám do jiné vinařské podoblasti. Hned tři vína ochutnaná během vánočních rodinných sešlostí pocházela z Nového či Starého Poddvorova. Na stránkách dotyčných obcí se v sekcích o historii dočtete o názvech Podworof, Poddworof, Potvorovice či Potworov. Ten poslední se mi líbí nejvíc a celkem často ho používám, zvlášť když se blíží červen, kdy v Potworově mají otevřené sklepy, na které jsme pravidelně jezdívali. Jako na potvoru jsem ale loni nesehnala ubytování a letos už bohužel taky ne, takže smolík pacholík, Potworov letos nebude.
Leda ve skleničce. Stačí přijet k našim na návštěvu a hle! Ve špajzu dvě láhve od Milana Sůkala. Čerstvě dovezené od vinaře, prý firemní akce. No jo, to se někdo má! My byli na firemní akci ve Staropramenu (ne, nic jsem si z této akce do archivu nedovezla). V úvodu jsem psala o třech lahvích, ale regulérní popis výhradně vlastních a přísně subjektivních názorů nepodložených žádnou odborností, nedej bože vzděláním (aby vás náhodou nenapadlo si myslet, že tu píšu skutečnosti nebo přínosné názory či dokonce poučky) bude vlastně jen ke dvěma, protože u Sůkalů v Cabernetu Moravia 2011 řádil kámoš Brett. Pověstná vůně koňského sedla mi do určité míry nevadí, naopak se mi zdá, že u mnohých vín jaksi dotváří komplex vůní do podoby, která mému vkusu velmi ladí. A jako mám ráda vína, která už mnozí považují za "přebarikovaná", tak i u téhle zpocené koniny mám laťku snesitelnosti nastavenou celkem vysoko. U tohohle pozdního sběru z tratí Krásná hora a Kukvičky jsem ale nedokázala identifikovat žádnou jinou vůni a to se pak i ta chuť blbě popisuje, že. Zajímavé je, že jsem v poslední době výrazněji "brettová" vína pila taktéž od vinaře z Nového Poddvorova, Pavla Veselského. Ona vůně v některých jeho vínech byla ale mnohem slabší a navíc celkem lehce odvětratelná.


Zweigeltrebe 2011, pozdní sběr (trať Krásná hora, Starý Poddvorov) nám však tuhle eno-vzdělávací odbočku plně vynahradil. Pěkná vůně v sobě mísí zralé višně, šťavnaté třešně, pěknou jemnou vůni dřeva, jemně kořeněnou stopu. Příjemně voňavé víno je mladé a svěží, v chuti přitom harmonické, veselé, ale nikoli divoké, pěkně šťavnaté, s příjemnou kyselinou a tříslem. Chuť je docela dlouhá, víno je pěkně strukturované, krásně se pije. Moc fajn.No a z trati Krásná hora ve Starém Poddvorově a Sůkalova vinařství v Novém Poddvorově se přesuneme do vinařství Krásná hora ve Starém Poddvorově a do trati nevím jaké, nejspíš nějaké ratíškovické. Alibernet 2008. V létě jsem napsala tady, že Krásná hora má v ročníku 2011 první samostatný Alibernet a je výborný. Pozorný čtenář mě ovšem vzápětí pěkně nachytal na tomhle osmičkovém, o kterém jsem v minulosti dokonce už cosi na blogu plkala! Takže za starou belu stojí nejen moje paměť senzorická! Marek Vybíral to ovšem v létě říkal celkem přesvědčivě, takže si myslím, že v Alíku z roku 2008 byla nejspíš nějaká ta drobná příměs, za kterou určitě může některý děda či podobný element, na které se různé čachry ve vinařstvích obyčejně svalují :) Každopádně krásnohorský Alibernet 2008 je furt fešák. Má těžší vůni sladkého ovoce, hlavně ostružin, která jde až do marmeládových tónů, výrazně kořeněnou, s pěknou zemitou linkou, připomínající spadané listí. V chuti je plné, silné, kyselina je pořád výrazná až řízná, ale s chutí v pěkné harmonii, dochuť dlouhá. Víno bylo na Vánoce ve velmi reprezentativní fázi. Naposledy jsem ho pila zhruba před rokem, kdy se zdálo poněkud utlumené a ploché. Teď působilo živě, bez jakýchkoliv stop stárnutí. Pěkné, výrazné víno.


V příštím díle uvidíte: Autentisté útočí!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sajmik Sajmik | 2. března 2013 v 18:23 | Reagovat

Díky za odkaz na text paní/slečny Skřivánkové, báječně jsem se bavil :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama