Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Zimní návštěvy III: autentická

6. března 2013 v 9:14 | Evas |  Jen tak
Vánoční návštěvnické zápisky naposledy, protože jaro se blíží a brzo snad přijdou na řadu zápisky zahradní, výletní, grilovací a o něco později možná i bazénové. Po směsi velkobílovické a červené potworovské mi do posledního dílu vínosběrného, přísně subjektivního dílu seriálu zbyly tři pěkné kousky od Autentistů.
Nejdřív sur-lie směs od Korábů RR & SG 2010 z hroznů ze 45 let starého vinohradu z trati Psinky. Lehce zakalené víno má v čase proměnlivou bohatou oxidativní vůni, nejprve voní po žlutém ovoci, meruňkách či zralých rynglích, pak se přidává pěkná vůně čerstvě usušeného sena, později se mění k jablíčkově-ořechové vůni, přičemž se všemi těmi vůněmi táhne typická kvasničná linka. V chuti se zdá husté, až jaksi "hmotné", nevím, jak jinak to říct, zkrátka ne vodové :) Chuť je příjemná, pěkně dlouhá, dochuť připomíná zralý grep. Tohle mě baví.Směs Veltlínského zeleného a Ryzlinku vlašského Oty Ševčíka s názvem Grefty 2011 je krásně živé víno, lahodné a nebezpečně pitné. Od léta, kdy jsem ho pila přímo v Bořeticích, se ještě vyladilo a usadilo. Má pěknou jemnou vůni ovoce a zralých hroznů a svěží, živou, přitom plnou a kulatou chuť, pěknou strukturu. Chuť je vrstevnatá, šťavnatá, krásně čistá a zdravá, dochuť dlouhá, závěr příjemně minerální. Jo, tohle je zatraceně povedené víno.

A bořetický machr Ota Ševčík ještě jednou: svatovavřinecké neboli Saint Laurent 2011. Až mi ho bylo líto pít takhle zamlada, Otova vína mají potenciál vydržet léta, ale když mi ho nutili, nedalo se nic dělat, že :) Pěknou výraznou vůni višní a švestek s příjemně dřevitou stopou následuje plná a silná ovocná chuť s říznou kyselinou a veeelmi dlouhou dochutí. Víno je mladé, ale moc pěkné, taková čistá duše to je, červená Morava v moc hezké podobě (i když z francouzského sudu :)


Takže to je konec s ohlížením se za vánočními rodinnými sešlostmi. Příště si dáme jednu degustaci českých vín a pak se uvidí, co řekne jaro :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama