Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


MPCA 2011, suvenýr z revizní degustace Krásné hory

5. dubna 2013 v 16:12 | Evas |  Jen tak

O pěkném červeném a prvním ročníku revizního ochutnávání uchovaných vín vinařství Krásná hora, z kterého se snad stane každoroční tradice.Tohle se u nás doma vypilo během velikonočního víkendu. Nebyli jsme na to samozřejmě sami.Jak je vidět, každá druhá láhev bylo Cuvée MPCA 2011 z Krásné hory. Dovezla jsem si karton tohoto červeného vína přímo z vinařství ze Starého Poddvorova, z prvního ročníku revizní degustace. O jejím smyslu a průběhu už výstižně a věrohodně informoval na svém blogu pan Sklenička. Důkladná revize (především z hlediska schopnosti dostát krásnohorskému mottu "Vína, která umí zrát") všech 38 vzorků ročníků 2005 až 2011 byla pěkná nálož a moje poznámky z první poloviny, tj. k mladším vínům, jsou zcela jistě věrohodnější než zápisky k vínům tak od ročníku 2008 dále do historie :) Pokud to byl opravdu začátek tradice, jsem zvědavá, jak budou probíhat další ročníky, když v každém z nich přibude pěkných pár vzorků. Zřejmě bude taková revizní ochutnávka vícedenní.


Revizní komise byla pestrá, její názory taktéž. Mám ale pocit, že na zásadních věcech jsme se vlastně víceméně shodli :) Měla jsem moc příjemný pocit z ročníku 2011. U něj jsme schopnost zrání samozřejmě nehodnotili, nýbrž velmi zasvěceně a odborně predikovali :) Nebylo to pro mě překvapení, vína tohoto ročníku se mi líbila už v létě, kdy jsme do Poddvorova připluli na hausbótu. Ale příjemné zjištění je, že některá vína za tu dobu rozkvetla a zkrásněla, ale v žádném případě nejeví známky uvadání. Zkrátka budoucnost ročníku 2011 v Krásné hoře vidím růžově.


A růžová vína, to je skutečné překvapení. I když mám na monitoru už skoro dva roky jako pozadí tuto fotku krásnohorského zweiglu, nikdy mi ve spojitosti s Krásnou horou nepřijdou na mysl primárně růžová vína. To spíš bílé burgundy v barrique, pinoty, bernety, … Ale růžové? A přitom revizní degustace ukázala, jak nečekaně trvanlivá může jejich krása být. O nejmladší růžovce a jejím "nerůžovém" charakteru jsem se zmiňovala už tady. Nemyslím si, že by bylo nutné ji vypít během nadcházejícího léta, přijde-li nějaké. Zweigeltrebe rosé 2010 působí v sortimentu tohoto vinařství poněkud výstředně, šťavnatá a výrazná sladkokyselá chuť je mezi všemi těmi sucháči přinejmenším netypická. Víno je ale pořád živé, nezlomené a ani nejeví žádné známky únavy. Růžový Pinot Noir 2009 se mi líbil moc, plné, živé, pěkně aromatické a velmi pitné víno mě opravdu překvapilo svou ukázkovou kondicí.A taky se mi líbilo, jak zrají ty různé bernety, ať už to byl Cabernet Sauvignon, Cabernet Moravia či Alibernet včetně jejich různých vzájemných kupáží.


Kdyby se mi dostalo té cti být pozvaná i na příští ročník revize uchovaných vín Krásné hory, moc ráda se zúčastním. A doufám, že se bude opakovat i hudební doprovod Zizi Veselé z Vinografu, protože její zpěv byla opravdová pecka a moc pěkné překvapení.A teď k těm vypitým empécéáčkům. Na Velikonoce padly čtyři lahve tohoto cuvée z odrůd Merlot, Modrý portugal, Cabernet Sauvignon a Alibernet. Dvě skončily ve zcela nevelikonočním pomalu dušeném hovězím, které je teda spíš podzimním jídlem, ale tyhle Velikonoce taky zrovna jarní atmosférou nehýřily, tak vo co de, ne? No a další dvě se pak vypily k následující konzumaci. A bylo to boží. Cuvée MPCA se mi od léta, kdy jsem ho poprvé ochutnala ve sklepě, líbí čím dál víc. Je v láhvi pod šroubovacím uzávěrem, takže není určený na nějaké dlouhé archivování, ale spíš jako základní červené na vypití. Přestože jsme se na oné revizní degustaci shodli, že potenciál získat něco ležením nebo alespoň vydržet v pohodě pár let má, mám pocit, že teď je prostě akorát. V pěkné ovocné vůni se mísí višně, švestky, možná trochu černého rybízu, hrstka koření, trochu hořké čokolády. Chuť je lehčí, ale nikoli prázdná, je ovocně šťavnatá, příjemná, živá, kyselina i tříslo tak akorát. Je to pěkné víno na každý den, všední i sváteční. Nákup jednoho kartonu byl značným podceněním jeho přitažlivosti :)


Zbývající velikonoční lahve si nechám na příští zápisek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | E-mail | 8. dubna 2013 v 10:34 | Reagovat

MPCA z Krásné hory "frčí" pěkně i u mě ve vinotéce. Chutná i těm, kdo preferují bílá vína. Právě mi přišla aktuální nabídka, jdu se pokochat a objednávat. Je tam konečně Muškát 2012, o kterém jsem zatím mohla pouze číst.

2 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 11. dubna 2013 v 10:47 | Reagovat

To je dobře, že ses konečně utrhla z práce a napsala! Už se těším na mladá krásnohorská vína 2012 a na revizní degustaci 2014 :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama