Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Velikonoce autentické

10. dubna 2013 v 18:07 | Evas |  Jen tak
Letošní Velikonoce, ač netradičně strávené v Praze, byly pro nás, díky bráchovi a jeho rodině, za poslední léta snad těmi nejtradičnějšími. Jelikož má dva syny, došlo i na barvení vajíček, tatary, mazanec (který se mi popravdě vůbec nepovedl a skončil v popelnici) a pondělní šmigrust. A taky na snahu zabavit a unavit dva malé živly různými aktivitami a sporty, takže proběhl badminton, bowling, kulečník, šipky, různé hry společenské a deskové, a taky jedna povedená výstava, Giganti doby ledové. Pokud se nudíte a nemáte to daleko, doporučuju. Modely pravěkých veletvorů jsou dobře udělané, člověk se i trochu vzdělá a dvě přidružená bludiště, zrcadlové a křišťálové, jsou velmi zábavná.
A protože náročný denní program bylo třeba každý večer vykompenzovat domácí pohodou a zklidněním nás, dospělých sportovců a výletníků, došlo i na moky, které takovou pohodu dokáží patřičně umocnit. Kromě povedeného červeného cuvée MPCA 2011 z Krásné hory tak přišlo na řadu i několik fajn vín vinařů Autentistů.


Müller Thurgau 2011 od Jaroslava Osičky (trať Přední hora, Velké Bílovice, 11%) měl lehounce kalnou, žlutozelenou barvu a stěny skleniček pokryl jemnými bublinkami. Pěkná vůně sušených květin byla doplněná jemnou vůní kvasnic. Šťavnatá, celkem plná a příjemně natrpklá chuť měla dlouhý, lahodný grepový závěr. Příjemné pití, živé, osvěžující, krásně suché, lehce pitné.


Neuburské 2011 od Oty Ševčíka z Bořetic se od léta, kdy mě výrazně zaujalo při návštěvě Otova vinařství, uhladilo a zakulatilo. Jemná vůně je elegantní, chuť plná a harmonická, tělo krásně strukturované, kyselina krásně zakomponovaná. Minerální až téměř slaný podtón dodává vínu eleganci a noblesu. Blbě se mi popisuje, ale výborně se mi pije :)
Svatovavřinecké 2010 od Petra Kočaříka z Čejkovic mělo jasně červenou barvu s hnědavými okraji a krásnou a bohatou vůni, ve které se mísila ostružinová a jahodová marmeláda, sušené ovoce, lehce dřevo, hrstka koření a kapka likéru. Vůně působila teple a nasládle, víno na jazyku měkce a kulatě. Ovocná chuť byla spíše lehčí a nijak složitá, tělo slabší, ale dochuť dlouhá a velmi příjemná. Je důkazem, že i v komplikovaném ročníku 2010 mohla na Moravě vzniknout pěkná a velmi pitná červená vína.


A ještě jednou Petr Kočařík. Modrý portugal, když se povede, patří k mým oblíbeným odrůdám. Ten Kočaříkův ročníku 2011 za povedený rozhodně považuju. Víno velmi temné barvy také působí svou vůní hřejivě a sladce. Krásná vůně ostružin a švestek až povidel má lehce kořeněný štych, chuť je plná šťavnatého ovoce, veselá a živá. Na jazyku působí víno celkem plně, přesto je ale lehkonohé a skvěle pitné. Dochuť je dlouhá a příjemná, vyloženě láká k dalšímu napití. Je prostě bezva.


Čím jste zapili letošní studené Velikonoce vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MT MT | E-mail | 12. dubna 2013 v 8:14 | Reagovat

Neuburg od Oty je fantastický

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama