Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Vetřelci mezi cabernety

29. dubna 2013 v 10:09 | Evas |  Degustace
Malé ohlédnutí za dalšími fajn víny ochutnanými před, při a během slepé cabernetové degustace.
Jak v příspěvku pod minulým cabernetovým článkem správně poznamenal Tom, vynechala jsem jedno víno ze slepé degustace. Při některých těchto srovnávacích ochutnávkách si totiž schválně zamícháme jedno víno jiné odrůdy a bavíme se tím, jestli rozpoznáme aspoň tohle jedno. Tentokrát jsem měla spíš pocit, že nám mezi cabernety nějaký poťouchlík zamísil několik pinotů. Zato podvržený Modrý portugal ze Znovína nijak zvlášť mezi cabernety nevyčníval a v mých poznámkách není ani náznak toho, že bych u tohoto vzorku jakkoliv váhala nad odrůdou. Jakostní znovínský portugal ročníku 2009 (trať Waldberg, Vrbovec) měl temnou barvu, višňovou vůni se stopou sladké papriky, později s lehce animálním nádechem, a příjemnou chuť s drsnějším tříslem. Chlapské, nepříliš tělnaté, ale řízné, dobře pitné. A pěkné, nijak komplikované, ale v pohodě - takové bylo druhý den. Úplně klidně by to mohl být cabernet :) Z Tomova zápisku "konečně dobrý cabernet" je jasné, že jsem v tom nebyla sama.
Víno, kterým jsme se před náročnou akcí zavínili, úplným vetřelcem mezi cabernety nebylo. Byl to totiž cabernet růžový. Cabernet Sauvignon 2010 Rosé de Saignée od Petra Kočaříka se mi moc líbí. Nevím, nakolik se líbil i ostatním, protože je opravdu netypický a nemá nic společného s agresivními sladko-kyselými růžovkami k bazénu, ale já jsem se jím opět nechala okouzlit. Má světlounce hnědooranžovou barvu (mezi "oranžová" vína by rozhodně zapadl :) a zvláštní medovou a elegantní vůni. Chce se mi napsat něco o oxidativním projevu, ale nesmím, protože bych dostala (dvou)dubovým polenem po hlavě, že tento termín nepoužívám správně :) Bohužel nevím, jak jinak to popsat. Chuť je jemná, ale přitom dost výrazná, šťavnatá, ale ne agresivní. Pije se strašně lehce, chuť je velmi dlouhá, dochuť nesmírně příjemná. Parádní víno k pití i zkoumání.

A po všech těch cabernetech nám Tom nabídl zjemnění v podobě Zweigeltrebe 2005 z Dobré vinice. Víno zrálo podle popisku 16 měsíců na kvasnicích v nových sudech a podle mě je v perfektní kondici. Ovocná vůně třešní, višní a švestek je spíš jemná, působí teplým dojmem. Chuť je harmonická, koresponduje s ovocnou vůní, kyselina je pořád živá, víno je šťavnaté a současně sametově-kulaté. Výborně se pije. Umím si ho představit jak v zimě u krbu, tak v teplém letním podvečeru venku na zahrádce. Prostě ideálně pitné víno.


Tihle vetřelci jsou u mě kdykoli vítaní :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | E-mail | 30. dubna 2013 v 10:01 | Reagovat

Přééésně, portugal pobavil, po prvních dvou nijakých vzorcích přišel na řadu jako "konečně dobrej kabernet" :)
To Kočaříkovo rosé bylo hodně zajímavý, podobný projev jsem u růžovky doposud nikdy nezaznamenal a jak jsem hned říkal, naslepo bych stopro tipoval bílý Sauvignon.
A Zw 2005 z Dobré Vinice, to víno hladilo. Hezké vzpomínky...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama