Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Košt Slováckého krúžku v Praze

13. května 2013 v 10:45 | Evas |  Výjezdní akce
Koncem dubna proběhl už 17. ročník Výstavy moravských a českých vín s koštem pořádaný Slováckým krúžkem v Praze. Akce s možností ochutnat na 400 vzorků se přesunula ze strašnického Kulturního domu Barikádníků do kongresových prostor hotelu Olšanka na Žižkově. Ztratila tak sice kouzlo legendárního undergroundového prostoru, ale přiznejme si to, byl už v dnešní době stejně tak trochu obskurní. V žižkovském hotelu se člověk nemusel bát jít na záchod, členitý prostor nabídl větší množství míst, kde si člověk mohl odložit skleničku či zápisník anebo na chvíli posedět, a díky stupňovitému uspořádání byla celá výstava přehlednější a člověk lépe viděl, u kterého pultu s víny je zrovna volno.
Vstupné stálo, myslím, 220 korun, za pade byl katalog, OIVka byla taky za poplatek, ale nevím jaký, měli jsme skleničky vlastní. Chválím dostatek odlivek a taky stálý přísun džbánků s vodou. Stejně jako při minulých ročnících ve Strašnicích, i tentokrát vyhrávala cimbálová muzika a celkem brzo se zaplnil i taneční sál (což sice trochu zkomplikovalo pohyb mezi stoly se vzorky a manipulaci se skleničkami, ale zase to mělo své kouzlo).

A vína? No, jak to říct… Zjistili jsme, že jsme asi strašně rozežraní. Zhýčkaní, urýpaní, šťouraví. Nejdřív nám strašně dlouho trvalo se takzvaně vpít. Začali jsme tradičně bílými vzorky, ale zápisky se začaly množit výkřiky navoněné, moc bonbónové, slaďák, nuda, ale nechyběl ani kanál, zapařené prádlo zapomenuté v pračce, recyklovaný papír a podobně. Přesunuli jsme se tedy radši k červeným vínům, že se třeba s množstvím požitého alkoholu naše nároky trochu zmírní. Udělali jsme dobře, protože u červených vzorků bylo na počátku akce úplně volno a navíc jsme tam opravdu našli několik fajn vzorků.

Projeli jsme všechny vzorky Rulandského modrého - za zmínku určitě stojí příjemné, lehce "lékárenské" víno ročníku 2008 z vinařství Plešingr z Rohatce, Rulandské modré 2011 Pavla Karlíka ze Šardic, které mělo lehký "gumový" štych (P. této vůni říká puk - rozumějte hokejový), ale ten mi nijak nevadil a víno bylo fajn, a Rulandské modré ve výběru z bobulí 2011 (ale suché) ze Znovína - typické barvou i vůní, lahodné v chuti.

Znovín u mě vůbec bodoval - ve všech odrůdách, kde byl zastoupen vzorek ze Znovína, patřil k těm nejlepším. V odrůdě André byl Znovín taky nejlepší, jeho pozdní sběr 2011 (Kamenný vrch, Tasovice) byl krásně harmonický ve vůni i chuti, hladký, bohatý a velmi dobře pitný. Fajn byl i Dornfelder, pozdní sběr 2011, ze Znovína (Volné pole, Hostěradice). Docela povedený byl i jakostní Dornfelder, pozdní sběr 2011, z Vinného sklepa Kurdějov, z tohoto vinařství se mi líbilo i Zweigeltrebe stejného ročníku, takové drsnější, říznější, ale dobře pitné.

Ve skupině Svatovavřineckých převálcovaly Čechy Moravu. Nejlepší bylo jakostní Svatovavřinecké 2007 od Bettiny Lobkowicz, příjemné, lahodné, takový pinot-styl. Kulaté a v chuti i vůni pěkné bylo taktéž jakostní Svatovavřinecké 2011 z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice. A líbila se mi i říznější a drsnější jakostka ročníku 2008 ze Školního statku Mělník.

Chutnal mi Merlot, výběr z hroznů 2011, z Moravína Valtice - teplý, měkčí, ovocně lahodný. A zajímavý byl nasládlý a kořeněný Cabernet Moravia, pozdní sběr 2011, od Štěpána Maňáka.

I v bílých vínech, ke kterým jsme se pak vrátili, mě potěšil Znovín. Polosuchý pozdněsběrový Sauvignon 2012 (Knížecí vrch, Hnanice, řada Lacerta Viridis) byl harmonický, svěží a šťavnatý, pěkně nevtíravě aromatický, zkrátka fajn. Docela povedený byl i Sauvignon 2011 VOC Znojmo od Josefa Dobrovolného. Když jsem u těch aromatičtějších - moc pěkná byla Pálava pozdní sběr 2011 ze Sonberku a z téhož vinařství se mi líbil i mladý Muškát moravský pozdní sběr 2012 - umírněný, nevtíravý, elegantní.

Mezi vzorky odrůdy Sylvánské zelené jsem bohužel žádnou hvězdu neobjevila, pobavil ale krásný příklad nomen omen - zemské Sylvánské zelené 2011 velmi, ale opravdu velmi intenzivně vonící jako výluh z kopřiv vyrobil Boleslav Kopřiva z Němčiček :)

K některým odrůdám jsme se vůbec nedostali, protože vzorků bylo opravdu strašně moc. Nakonec to nebylo tak špatné, ale nebýt Znovínu, skóre povedených vzorků by vypadalo podstatně jinak :) Přesto se mi košt líbil. Bylo to takové pohodové odpoledne, a pokud tam člověk nevyrazil se záměrem objevovat vinné hvězdy, mohl si to docela užít. Navíc počet návštěvníků byl přiměřený, dokonce nižší než počet vzorků :) Když budu mít příští rok čas, ráda na 18. ročník zase vyrazím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | 13. května 2013 v 12:02 | Reagovat

Znovín,i když je to "fabrika",tak vína opravdu umí.V sobotu jsme byli na jarním Putování po vinicích znojemska a vína byla super. Ať už Semillon či panenské Sylvánské zelené,případně oceněná růžová vína...

2 pm pm | E-mail | 21. května 2013 v 13:56 | Reagovat

S hodnocením nemůžu než souhlasit. Na Slovácké krúžky chodím pravidelně  s cílem doplnit si z arozumnou cenu zásoby ve sklepě, ale letos snad poprvé jsem mezi bílými nenarazil skoro na nic, co bych si odvezl. Ještě že tam byly ty rulandy zweigly a vavřince...

3 evas evas | E-mail | Web | 21. května 2013 v 14:22 | Reagovat

[2]: Že jo, já si nejdřív připadala jako děsný rýpal, když jsem nedokázala najít v bílých nic alespoň přijatelného. Tak jsem ráda, že to nebyl jen můj dojem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama