Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Dva duby v Dlouhé Loučce

14. června 2013 v 9:27 | Evas |  Degustace
Do garážové vinotéky v Dlouhé Loučce poprvé dorazil Jiří Šebela, aby tu představil vína ze svého vinařství Dva duby. O loňské návštěvě v dolnokounickém vinařství jsem psala tady a byla jsem tehdy doopravdy nadšená, takže jsem na degustaci fakt těšila. Vinař trval na omezení počtu účastníků na patnáct osob, takže vstupenky si bleskově rozebrali ti nejstálejší a nejpravidelnější návštěvníci zdejších degustací. Jednalo se tudíž o zkušené ochutnávače, kteří o vinařství už leccos vědí, mají s čím srovnávat a mají vlastní vkus a názor. Nejdřív jsem si říkala, jestli proto nebude degustace moc tichá a "bezdotazová", ale ticho a vážná atmosféra vládla maximálně tak při prvních dvou vzorcích. Jiří Šebela vzbuzuje svými nekompromisními komentáři na internetu ve slabších povahách, jako jsem třeba já, poněkud děs. Ve skutečnosti je to ale hrozně milý člověk. Fakt. Jeho povídání je absolutně přirozené a upřímné, říká svoje názory, ale nikomu je nevnucuje, nepoučuje, všechno, co dělá, umí zdůvodnit tak krásně, že mu prostě uvěříte. A rozhodně pochopíte, proč věci dělá tak, jak je dělá. Nebyla to řízená degustace, ale příjemné popovídání, kdy odpověď na jednu otázku vyvolala otázku další a tak jsme prokecali deset vzorků. Sledujte web vinařství Dva duby, a pokud se objeví informace o degustaci, neváhejte. Stojí to za to.
A co teprve vína! Na rozjezd jsme dostali cuvée Divide 2011, což je směs Ryzlinku vlašského a Ryzlinku rýnského, vyrobená z nakoupených hroznů a prodávaná snad jen v restauracích. Obě vína jsem loni ochutnala, když byla ještě zvlášť v sudech a vlastně ještě ani pořádnými víny nebyla. Vlašák byl tehdy trochu zadušený sladký mošt a rýňák byl živý, veselý a šťavnatý jablíčkový mok. Teď byla jejich směs příjemné pití s pěknou ořechovo-jablíčkovou vůní se štychem dřeva, lehké, přístupné, nekomplikované.


Nad Veltlínským červeným raným alias Prima nocta 2011 jsem se rozplývala už tady. Večerka ležela 4 dny na slupkách, asi 11 měsíců v dubovém sudu, nalahvovaná byla i s jemnými kvasnicemi. Sytá zlatá barva, lehce kalná, a pěkná elegantní kořeněná vůně, pomerančová kůra, stopa dřeva, plná dlouhá chuť, pikantní dochuť, příjemná mineralita, prostě zase paráda.


Těšila jsem se na Mille e Tre 2009, protože do tohoto Sauvignonu jsem se zamilovala už loni právě při návštěvě v Dolních Kounicích. Napsat bych o něm mohla prakticky totéž, co loni. Je pořád stejně elegantní, krásný, plný, lahodný, ve své plnosti a hutnosti přitom není utahaný, ale krásně živý a osvěžující, v chuti vrstevnatý a s každou minutou se měnící. Dlouhé, extraktivní, plnotučné, zdravé víno. Šmarjá, na taková vína si člověk tak lehce zvykne!


Pak jsme porovnali dvě růžová: Rose & Cross 2009 je směs Svatovavřineckého a Frankovky s převahou první odrůdy. Má jemnější ovocnou vůni, která se otvírá pomalu a postupně, a prachově suchou chuť, ze které se doslova sliny sbíhají. Rose & Cross 2011 má intenzivnější vůni a výraznější chuť, která vzbuzuje dojem sladkosti, ale je to opravdu jen dojem, protože kyselina je vyšší a víno má řádně řízný a pikantní závěr. Jak umírněnější devítka, tak živější a šťavnatější jedenáctka jsou pěkný příklad stylu růžovek, který mám ráda - suchá, komplexnější, nepodbízivá, ale dobře pitná.


Vox in Excelso 2008 je Frankovka, která mi loni na jaře podle vůně připomínala pinot. Tentokrát ani náhodou. Vůně byla zpočátku trochu zadušená, dost animální, ale postupně se otevřela do pěkné ovocné, hlavně malinové vůně. Na jazyku jsem zpočátku cítila velmi drobné perlení a víno se mi zdálo příliš řízné, ale stejně jako vůně i chuť se po chvíli krásně uhladila a zharmonizovala. Všem vínům od Dvou dubů sluší včasné otevření a trocha trpělivosti, tohle by si zasloužilo asi i karafu, aby ukázalo svou, tak trochu skrytou krásu.


Impera 2011 je Svatovavřinecké z nakoupených hroznů a stejně jako Divide je určena do gastronomie. Víno zrálo v akátovém sudu. Je to takové "normální červené". Není ničím špatné, ale protože předchozí vzorek byl po všech stránkách zajímavější, projevuje se Impera trochu popelkovsky. Je to lehké víno nenápadné vůně a příjemné pitné chuti, k jídlu asi ideální.


Ex Opere Operato 2011 je taktéž Svatovavřinecké, ale vyrobené z vlastních hroznů. Má jemnou, pěkně ovocnou, lehce kořeněnou vůni. V chuti je víno lahodné a příjemné, lehce drhne na jazyku, dlouhý závěr působí lehce nasládle, je vrstevnaté. Působí mladě a svěže, vstřícně. Parádní vavřinec!


Vox in Excelso 2011 je opět Frankovka. Při srovnání s ViE 2008 je už podle pěkně ovocné a veselé vůně znát, že jde o mladší ročník. V chuti kořeněné víno působí na jazyku bohatě, hutně a tělnatě, přitom ale zůstává živé a krásně svěží. Chuť je příjemná, čistá, dlouhá. Je to výborná Frankovka a spolu s předchozím Svatovavřineckým jde o krásnou ukázku, jak můžou být moravská červená vína dobrá, aniž by ztratila svou svébytnost a lehkohonost a snažila se napodobit nabušená těžkotonážní jižanská vína.


Když jsem ochutnala Ex Opere Operato 2007 loni přímo ve vinařství, pochopila jsem, proč Jiří Šebela říká, že ročník 2007 je nesmrtelný. Zatímco vína dvou následujících ročníků byla tehdy už daleko uhlazenější, s jemnějším tříslem a umírněnými kyselinami, vavřinec 2007 byl pořád ještě pěkný divočák, živý, řízný a důrazný. Živost si zcela bez problémů uchoval do dneška. Víno je výrazně aromatické, v bohaté vůni se projevuje ovoce, hlavně švestky až povidla, koření. Na jazyku víno zpočátku taky jemně zaperlilo, následovala ale plná, kořeněná a výrazná chuť, víno je přitom lehce pitné, vstřícné, příjemné. Tohle byl moc pěkný závěr jedné z nejlepších degustací v Dlouhé Loučce.


Děkuju všem zúčastněným :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 js js | Web | 14. června 2013 v 10:41 | Reagovat

Ja dekuju za fajn vecer v Dlouhe Loucce ... v garazi s vyhledem na Jeseniky.

Hlavne nikdy a nikomu neverit ... je potreba si nazor poslechnout, zapremyslet nad nim a pak si to vse treba vyzkouset.
Verit je stejne spatne jako vse slepe odmitat.

Des jo? To jsou veci :)

js (dva-duby.cz)

2 Evas Evas | E-mail | Web | 14. června 2013 v 11:18 | Reagovat

[1]: Teď už se samozřejmě nebojím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama