Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Ze zahrádky

23. srpna 2013 v 8:43 | Evas |  Jen tak
Dnes o dvou pěkných vínech a radosti ze zahrádky.

Navzdory dnešnímu radostnému úvodu nejsem vůbec "sluníčkový" člověk a věčně pozitivně naladění lidé, kteří nikdy nesundávají úsměv z obličeje a mají pro vše pochopení, jsou mi přinejmenším podezřelí. Ale když se vrátíte z dovolené v horách, kde ovzduší a hlavně teploty už nápadně připomínaly podzim, do stále ještě letní Prahy a zjistíte, že vám mezitím někdo zastřešil terasu (asi permoníci :) a na bylinkové zahradě vám vykvetli tihle oranžoví krasavci, na chvíli se vás ten sluníčkový pocit prostě zmocní, ať jste cynik či pesimista sebevětší.

Střechu nad terasou, což je stavba rozsahu nevelkého, ale významu dost zásadního, protože významně rozšiřuje možnosti venkovního vysedávání, bylo třeba náležitě vyzkoušet a oslavit. Takže jsme se tam usadili, koukali do zahrady, kochali se kvetoucími bylinkami a připili si dvěma víny Tomáše Čačíka.


Veltlínské zelené 2012 je hrozně zajímavé víno. Má výraznou a překvapivě zralou vůni travnatě-bylinkově-kořeněnou, trochu do medu až propolisu, v ústech působí mohutně, hutně a kulatě, tipuji, že jablečná kyselina byla alespoň částečně odbouraná. Je velmi minerální, přímo kamenité, vážně vzbuzuje pocit, že ocucáváte kámen :) Spolknutý doušek taky zanechá dojem, že máte úplně sucho v ústech a musíte se tedy rychle napít znovu :) Když jsme se k rozpité lahvi za dva dny dostali znovu, vůně se ještě zintenzivnila, objevily se i ovocné tóny, spíš ale ovoce sušeného. A navíc něco, s čím jsme si musela chvíli hlavu lámat, protože to bylo hrozně povědomé a přesto jsem to nemohla vyčuchat. Pak se mi ale rozsvítilo - tramín! Takový ten mentolový nádech, říkám tomu alpa, a v tramínech tuhle vůni nacházím docela často. Chuť zůstala pořád kamenitě suchá, tělo mohutné a kulaté. Je to silné, ale přitom krásně pitné a velmi zajímavé víno.


A z červených vín jsme sáhli po Modrém portugalu 2011, o kterém už jsem tady jednou psala. Voní pěkně ovocně, hlavně po višních a třešních, ale po delším rozdýchání se objevují i vůně dalšího ovoce, ostružin, lesních plodů, taky trochu čokolády a dřeva. Svěží ovocná chuť je příjemně vyvážená, má nasládlý podtón, ale v porovnání s těžším a hladkým veltlínem má živější kyselinu a působí lehčím dojmem. Je to velmi příjemné, přístupné a přátelské víno, které se dobře pije. To znamená přesně takové, jaký by modrý portugal měl podle mě být.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama