Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Další, tentokrát archivní sešlost ve Vysokém Mýtě II.

5. listopadu 2013 v 13:47 | Evas |  Slepice aneb slepé degustace
Jak jsem psala v minulém článku, poslední vysokomýtské, tentokrát archivní, zasedání bylo rozděleno na páteční červenou a sobotní bílou část. Při ochutnávce převážně zahraničních, mně zcela neznámých, červených vín jsem docela tápala a byla ráda, že poznám Korábovu frankovu, zařadím Springera na Moravu a odliším sladký Znovín. Zato v bílých vínech se mi dařilo. Bodejť by ne! Ze třinácti vzorků bylo dvanáct tuzemských a z toho hned polovina z mých zásob. To se to potom machruje!
Vína jsou opět seřazena podle ročníku, ochutnávali jsme je ale samozřejmě v jiném, zcela náhodném pořadí, opět zcela naslepo. A zhodnotit, v jaké formě vydržela do druhého dne, už bohužel nebyla příležitost, ale třeba dá Tom vědět, jak se dál vyvíjela.


Veltlínské zelené, výběr z hroznů 2006, Vladimír Motl, Znojmo-Přímětice (Kraví hora, Nový Šaldorf), mělo elegantní jemnou vůni a na jazyku působilo kulatě, uhlazeně a plně. Mělo ale na můj vkus buď nízkou kyselinu nebo více zbytkového cukru, takže se mi zdálo příliš sladké a těžké.


Sauvignon 2006 od Miloše Říhy z Mělníka měl spíše neutrální ale zrale působící vůni, chuť byla smetanově krémová, současně ale s říznou kyselinou. Popis vypadá jako nesmysl, ale opravdu se mi víno zdálo krémové, řízné, přísné a zralé dohromady :) A proto se mi líbilo, i když vrchol už má za sebou.


Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2006, vinařství Lahofer, Dobšice (U Hájku, Dobšice), jsem poznala snadno, byl to snad poslední ročník, kdy se Lahoferova produkce ještě nezvrhla k převaze slaďáků a jeho vína se mi tehdy moc líbila. Teď má sytě zlatou barvu, medovou vůni zralého žlutého ovoce s lehkým štychem barvy-laky, dlouhou zralou chuť, která neztratila pěknou kyselinu, trochu olejovitou strukturu. Jo, fajn zralé víno.


Cuvée Quatre 2006, Dobrá vinice, Nový Šaldorf, mě nijak nenadchlo. Květinovo-ovocná vůně spíše líbivého typu, připomínající sauvignon, spíš jednodušší chuť, lehká, sice dobře pitná, ale nijak zajímavá. Quatre jsem netipovala ani náhodou.


Cuvée Quatre 2007, Dobrá vinice, Nový Šaldorf, bylo úplně jiné. Vanilkovo-medová vůně s elegantním nádechem po dřevě, postupně se měnící a otvírající, plná zralá chuť, trochu do pomerančů, dlouhá dochuť s jemnou hořčinkou pomerančové kůry v závěru. Krásné, elegantní víno, vrstevnaté, harmonické. Ročník jsem odlišit nedokázala, ale že jde o jednou ze dvou ročníků Quatre jsem poznala. Tak velkou odlišnost ročníku 2006 bych nečekala. Škoda, že jsem neměla příležitost je víc prozkoumat.


Neuburské, pozdní sběr 2007, vinařství Koráb, Boleradice (Víckov, Boleradice), mělo spíš nevýraznou jemnou vůni, příjemnou, ale nijak extra zajímavou chuť, spíše lehčí, nijak dlouhou, pěkně minerální. Své nejlepší časy už má za sebou, bývalo rozhodně moc dobré, a i teď je ze tří ročníků Korábových najburků, které jsme ochutnali, nejodrůdovější.


Neuburské, pozdní sběr 2008, vinařství Koráb, Boleradice (Dukejský, Boleradice), zaujalo výraznou ovocnou, nasládle a medově působící vůní a plnou a výraznou šťavnatou chutí, která ukazuje na zhruba vyrovnaný poměr cukrů a kyselin. Je to fajn víno, pěkné a zralé, k úplné spokojenosti mi chybí živější kyselina.


A do třetice najburk od Korábů. Neuburské, pozdní sběr 2009, vinařství Koráb, Boleradice (Dukejský, Boleradice), mělo medovou, trochu propolisovou až lékárenskou vůni a svěží, jednodušší, ale dobře pitnou chuť s trochu zelenými tóny. Tipovala jsem ho na sauvignon z Čech, zdálo se mi totiž dost nazrálé a lehce zelenější. Tohle víno jsem nepoznala, zřejmě mi nepřišlo ani dost neuburské, ani dost boleradické :)


Můj někdejší velký oblíbenec, Ryzlink vlašský sur-lie, MZV 2008, vinařství Koráb, Boleradice (Psinky, Boleradice), byl jasně rozpoznatelný. Žlutá, mírně kalná barva, vůně plná zralých jablíček, kvasnic a oříšků, lehounké perlení na jazyku, chuť suchá, až praští, závěr minerální až kamenitý. Víno je plné chutí, živé, příjemně natrpklé, proměnlivé. Je to pořád staré dobré sur-lie od Korábů, zábavné, skvěle pitné víno.


Chardonnay, MZV 2008, Krásná hora, Starý Poddvorov, mělo zpočátku sevřenou vůni, která se otvírala jen velmi pomalu, ani později nebyla nijak výrazná, spíš květinově-travnatá než ovocná, velmi slabá, s trochu ryzlinkově petrolejovým nádechem. Chuť byla příjemná, hormonická, mnohem výraznější než naznačovala vůně. Víno působilo mladě a dobře se pilo. Krásnohorská šardonka mě svou pohodovostí příjemně překvapila.


Veltlínské zelené, pozdní sběr 2009, Václav Šalša, Kyjov (Ježov, Horky), mělo pěknou vůni zralých jablek se štychem po citrusech a svěží živou chuť s vyšší kyselinou, která dlouho zůstává na patře. Nekomplikované, ale příjemné a dobře pitné víno. Šalšův veltlín jsem tipnula správně, ostatně vypila jsem ho v minulosti dost :)


A ještě jednou Dobrá vinice. Tentokrát zcela jednoznačně Cuvée Národní park 2009, se světlejší barvou, jablíčkovou vůni oxidativního typu, příjemnou a výraznou chutí s jemnou grepovou hořčinou v dochuti. Do degustace jsem ho dala s tím, že už to zřejmě bude mrtvolka, ale nakonec bylo fajn. Nejlepší už má samozřejmě za sebou, ale průšvih to ještě nebyl.


A nakonec jediný cizák. Rheinriesling Federspiel 2009, Weinbau Erwin und Anna Maria Jamek, Joching, Wachau (Weissenkirchen, Achleiten) měl velmi světlou barvu, pěknou jemnější ovocnou vůni s lehkým petrolejovým nádechem, výraznou, slinosbíhavou chuť s vyšší kyselinou, která se zdála mladá, svěží. Lehčí víno, takové "běžné bílé", zařadila jsem ho správně.


Bála jsem se, že většina vzorků z mých zásob bude buď po smrti nebo bude mít korek, ale výsledek nakonec nebyl špatný. Byla jsem ráda, že jsem si některá vína mohla připomenout a některé poslední exempláře ochutnat a probrat s podobně naladěnými lidmi. Jo, bylo to fajn jako vždycky. Díky, přátelé, za milou společnost a Tomovi navíc za azyl. A teď abychom začali vymýšlet jarní/letní téma :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | E-mail | 6. listopadu 2013 v 9:48 | Reagovat

Nu, pěkné shrnutí. V bílých mi mé soukromé TOP 3 vyvstalo v sestavě následující:
1. Cuvée Quatre 2007
2. Cuvée Quatre 2006 (přestože bylo nečekaně úplně jiné)
3. VZ VZH 2006 od pana Motla

Když jsem se propíjel vzorky v dalších třech dnech, Motl dost uvadal, veltlín asi byl tak tak navrcholu. Cuvée Quatre 2006 už nebylo tak zajímavé, 2007 stále pro mne nejlepší. Naopak mě více než v počátku zaujal rakouský Jamek.

Tož, kudy dál? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama