Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Riesling, Jacques Iltis

13. listopadu 2013 v 9:42 | Evas |  Jen tak
Na nedávné degustaci alsaských ryzlinků mi nejvíce chutnal ten od Jacquese Iltise ze Saint Hippolyte. A to nikoli jako jednooký král mezi slepými, ale opravdu jako výborný klasický petrolejový ryzlink podle mých představ. Jeho dovozce, pan Jiří Hron, mi daroval další dva ryzlinky z tohoto vinařství, takže jsme si mohli doma udělat takovou malou srovnávací degustaci.


K již ochutnanému vínu Riesling Schlossreben 2007 tak přibyly ročníky 2008 a 2010, které tu pan Hron zatím neprodává, ale předpokládám, že bude (ročník 2009, který byl kvůli vedrům atypický, dovážet nehodlá). Vinařství Jacques Iltis & Fils (web pobavil, ta blikající srdíčka mi připomínají blogísek nějaké náctileté slečny) je spíš menší rodinný podnik obdělávající 10 hektarů vinic, sběr provádějí výhradně ručně, víno zraje v dubových sudech. Docela mě překvapila celkem široká paleta pěstovaných odrůd - sedm, to už nejsme daleko od moravských čísel :)


Ryzlink ročníku 2010 je zatím nejvíc voňavý takovými těmi jednoduššími líbivějšími vůněmi - med, květiny, lipový květ, jen lehký štych petroleje nebo barvy-laky, či jak to nazvat. Myslím, že si rozumíme :) Má výraznou chuť, šťavnatou, do zralých jablek, s výraznou kyselinou, v dochuti je příjemná lehká hořčina, u které si myslím, že se čase promění spíš v jasnou mineralitu. To víno má všeho hodně: vůní, chutí, kyseliny, extraktu, těla, takže si myslím, že má potenciál k ležení a zrání. Ve srovnání s těmi staršími teď působí nejlíbivěji a přímočaře, ale zase mě napadá X lidí, kteří by mu dali před těmi minerálnějšími a nazrálými jasně přednost.


U vína ročníku 2008 jsme zpočátku nemohli identifikovat vůni, byla velmi proměnlivá, spíš květinová než ovocná, s takovými lékárenskými tóny, nejvíc mi to připomínalo vůni náplasti. Pak se přidala vanilka a chvíli jsme si s P. notovali, že takhle voní marcipán, a nakonec se to rozvonělo vůní, kterou mám strašně ráda, a to včelínem a hlavně propolisem. Vůně je perfektní, petrolejovost je mírnější než u ročníku 2007, zatím se teprve začíná projevovat. Chuť už je vyladěnější a harmoničtější než u předchozího vína, působí kulatěji, kyselina se zdá lépe zakomponovaná, ale nikoliv nižší, takže víno působí pevně, hotově a ve výborné kondici i k dalšímu ležení.


No a ročník 2007 je takový, jaký byl i na oné degustaci, takže se mi zase moc líbí. Vůně je ovocná, krásně nazrálá, připomíná mi zralé ryngle, trochu do vanilky. A samozřejmě ten štych petroleje či barvy-laky. Z těch tří je nejvíc minerální, v závěru to je, jako když člověk cucá křemen :) Je to krásně zralý "petroleják", kulatý, hladký, s mírně olejovitou strukturou a přitom krásně osvěžující kyselinou. Líbí se mi nejvíc, ale u všech vín je zřejmý společný původ, stejný styl, velmi podobný projev, takže si myslím, že do víceméně téže podoby dozrají i mladší ročníky. Osmička už má hodně nakročeno.

A protože jsme tři láhve ve dvou za večer nevypili, měli jsme co ochutnávat ještě další dva večery. Všechna tři vína se krásně otevřela, rozvoněla a zvýraznila. Že bych se měla bát nechat tato vína otevřená dva tři dny, jsem se nebála. Stejně jsem ale nečekala, že se otevřou a zvýrazní tolik.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama