Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Vieilles Vignes 2008, Chinon AOC, Patrick Lambert

26. února 2014 v 8:54 | Evas |  Jen tak
Reakcí na článek z loňské srovnávací cabernetové degustace byla nejen drobná Sajmikova výtka v komentářích vůči výběru vín, ale i mnohem větší pobouření (samozřejmě taktéž kvůli vínům Josepha Mellota) dovozce francouzských vín Jiřího Hrona. A k výtce jsem dostala rovnou láhev, abych prý ochutnala pořádný Cabernet Franc z Loiry :)Do akce jsem tehdy věnovala výhradně moravské vzorky, takže výtky byly samozřejmě směřovány na špatnou adresu :) Nicméně jsem natolik obětavá, že s lahví z Chinonu jsem se porvala sama i za své vysokomejtské kumpány.
Patrick Lambert z Cravant les Côteaux dostal v roce 1990 od svých rodičů 2,4 hektaru vinic, které postupně několikanásobně rozšířil, ale někdy po roce 2000 získal pocit, že při dané velikosti už nezvládá práci tak úplně podle svých představ, takže se některých vinohradů zbavil a v současnosti obdělává jen něco přes šest hektarů těch nejlepších. Vinice má zatravněné, hrozny sbírá ručně, víno zraje v dubových a kaštanových sudech ve sklepě, který je vlastně vápencovou jeskyní vyhloubenou ve svahu.

Jeho Vieilles Vignes 2008, Chinon AOC, je temně granátové víno se spíše jemnější ovocnou vůní (třešně, višně, černý rybíz), lehce kořeněnou, s nádechem po kávě a kouři. Chuť je jen lehce ovocná, působí zemitě a má, na červené víno, nezvykle minerální závěr. Mineralita ale není taková ta obvyklá, křemenitá, tady mi ve spojení s jistou zemitostí připomíná břidlici či grafit. Silně mi totiž evokuje břidlicová jezírka, kolem kterých chodíme v Jeseníkách sbírat houby. Víno je krásně suché, vyrovnané, hladké. Není to ale žádná tělnatá pecka nabušená chutěmi a aromaty. Působí lehkonoze, je středně plné a příjemně dlouhé. Příjemné, lehce pitné, harmonické, díky zajímavé kombinaci ovocitosti, zemitosti a zvláštní minerality i velmi zábavné k dlouhému "očuchávání".

No, docela by mě zajímalo, jak by si vedlo při slepé degustaci. Bojím se, že při zařazení mezi vzorky srovnávací ochutnávky zmíněné v úvodu by se možná se svou jemností až tak neprosadilo, protože člověk potřebuje k odhalení jeho nenápadného šarmu víc času. Kdyby si navíc tento vzorek vylosoval pořadí např. po bombastickém Italovi nebo drsné Moravě, člověk by ho mohl snadno přehlídnout. Takže jsem vlastně ráda, že jsem si ho mohla vychutnat doma, u krbu, v klidu, teple a s nohama na stole :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | E-mail | 26. února 2014 v 10:20 | Reagovat

I ty soukromníku!
Byla by známa cenovka této lahve? Asi se jedná o nákup u vinaře?

2 Evas Evas | E-mail | Web | 27. února 2014 v 10:28 | Reagovat

[1]:Tak to je otázka spíš na dovozce, láhev jsem dostala, takže nevím. Hádám ale, že na běžné popíjení by cena přesahovala moje možnosti :)

3 Sajmik Sajmik | 3. března 2014 v 21:52 | Reagovat

Netřeba mít přehnané obavy, chinonská vína nejsou nijak extrémně drahá, do 15 € lze sehnat mnohé špičkové kousky (Pierre Sourdais, Pascal Lambert, Bernaurd Baudry a jistě mnoho dalších).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama