Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Alsaské sylvány a pinoty blanc v Sýrárně Jiřák

30. května 2014 v 8:33 | Evas |  Degustace
O podvečerních neřízených tematických degustacích v Sýrárně u náměstí Jiřího z Poděbrad psal Jižní svah třeba tu nebo tu. A mně už se konečně taky podařilo na dvě z nich dorazit. Nejprve na červená z Rhôny (o tom někdy jindy) a tento týden na sylvány, pinoty blanc a jedno auxerrois z Alsaska.Sýrárna Jiřák je sympatický obchůdek provoněný všemi možnými sýry a naplněný nejrůznějšími laskominami. Některé úterní podvečery tu navíc můžete narazit na dovozce Jiřího Hrona a otevřené láhve vína od "jeho" vinařů, která můžete zdarma ochutnat. A samozřejmě si pak třeba rovnou nějakou tu láhev spolu s dobrým sýrem rovnou koupit domů. Tématem tohoto týdne byly alsaské sylvány a pinoty blanc, celkem 15 vzorků, což je docela nálož, takže zmíním jen ty, které mě zaujaly.


Nejvíc se mi líbilo víno, které by citlivější osoby jistě označily jako barikovou obludu, Croix du Sud Pinot Blanc 2012 z Domaine François Schmitt z Orschwihru. Je voňavé po žlutém ovoci, výrazně po dřevě, koření, vanilce. Chuť je plná, vrstevnatá, dlouhá, krásně šťavnatá, má výraznou, ale příjemnou kyselinu, působí živě, výrazný štych dřeva nepůsobí nijak těžkopádně. Je mladé, čas ho určitě učeše, zjemní a dodá mu eleganci. Vždycky říkám, že mám vína výrazně ovlivněná sudem barrique ráda, ale už dlouho jsem se nesetkala s nějakým, které by mě opravdu bavilo. Ale tohle teda jo.


Z ochutnaných pinotů blanc mi sedl i Emile Beyer Pinot Blanc Tradition 2012. Měl pěknou, svěže působící vůni zralého ovoce, trochu chlebové kůrky, lehký štych "barvy-laky". Ovocná chuť byla lahodná, v závěru příjemně pikantní, lehce minerální, mladistvě veselá. Je to dobře pitné mladé, šťavnaté víno.


A moc pěkný byl i Pinot Blanc Rosenberg 2012 z Domaine Aiméstentz (Wettolsheim). Měl svěží, čerstvou ovocnou vůni a říznou chuť s pořádnou kyselinou, která ještě dlouho zůstává na patře. Je dobře pitné, opět mladé, čerstvé, divočejší, ale opravdu pěkné.Ze zmíněho Domaine François Schmitt bylo i jediné auxerrois. Bollenberg Auxerrois 2012 mělo jemnou decentní vůni s jemným štychem dřeva a lehčí, jemnou chuť s minerálně-kamenitým podtónem. Bylo fajn, ale na můj vkus až příliš uhlazené, učesané, trošku fádní. Víc se mi líbí, když je víně přece jen troška divokosti a rozháranosti.


Z osmi sylvánů se mi výrazně zalíbily tři. Emile Beyer Sylvaner Tradition 2012 měl elegantní vůni s lehce petrolejovým nádechem a velmi příjemnou, minerální, dlouhou chuť. Je to víno elegantní, příjemné, krásně pitné.


Sylvaner Cuvée Spéciale 2012 z vinařství Joseph Moellinger & Fils měl lehkou, jemnou vůni meruněk, trochy sušených květin a medu. V chuti bylo šťavnaté, lahodné, jemně nasládlé, s pěknou minerální dochutí. ASylvaner 2012 Vieilles Vignes z Domaine Gruss (Eguisheim) mě zaujal velmi elegantní, spíše květinovou než ovocnou vůní, a lahodnou suchou chutí s jemnou kyselinou a lehkou mineralitou. Je to takové pěkné, jemné, šarmantní víno.Celkově to byla fajn ochutnávka, obecně mi sylvány asi sedly více než pinoty, líbily se mi svou mineralitou a častým petrolejovým nádechem typickým pro ryzlinky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama