Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Václav Šalša, Laurot 2012

20. května 2014 v 8:38 | Evas |  Jen tak
Degustace vín kyjovského vinaře Václava Šalši v garážové vinotéce v moravské vísce Dlouhá Loučka jsem se bohužel nezúčastnila, což mě trochu mrzí, protože tam svá vína představoval už potřetí a obě předchozí ochutnávky byly povedené. Brácha mi ale aspoň dovezl dvě lahve, které ho zaujaly. Na Agni se mrknu časem, Laurot už jsme vypili.Laurot 2012, výběr z hroznů, trať Čeložnický, obec Čeložnice

Laurot je interspecifická odrůda vzniklá křížením odrůd (Merlot x Seibel 1366) x (Frankovka x Svatovavřinecké) a jejími šlechtiteli jsou pánové M. Michlovský, V. Kraus, L. Glos, V. Peřina a F. Mádl. Ve Státní odrůdové knize je Laurot zapsán od roku 2004. Je středně odolný až odolný proti napadení plísní révovou a šedou a odolný vůči napadení padlím révovým.


Šalšův Laurot má velmi temnou, inkoustovou, neprůsvitnou barvu s fialovo-rudými okraji, barví zuby i skleničku. Má hustší, až trochu sirupovou konzistenci, a opravdu krásnou a silnou vůni ostružin, borůvek a hořké čokolády s kapkou nějakého likéru. V ústech působí hustě, sametově hladce, je lahodné, ovocné, s čokoládovou hořkostí, příjemně nasládlé, nechybí ale pikantní kyselina. Je to víno na mlsání, na mazlení, na očichávání, hodí se k němu i kousek hořké čokolády, je plné vůní i chutí. Brácho, dík, tohle bylo fakt dobrý!


A ještě čísla: zbytkový cukr 2,5 g/l, kyseliny 5,2 g/l, bezcukerný extrakt 27,2 g/l, alkohol 12,5 %.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama