Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Pivo na Hradě

20. června 2014 v 12:33 | Evas |  Výjezdní akce
Tentokrát pivní vsuvka.
Minulou sobotu jsme vyrazili na třetí ročník Festivalu minipivovarů na Pražském hradě. Předchozích ročníků jsme se nezúčastnili, ale podle několika článků a reportáží jsem nabyla dojmu, že by se mi tahle akce mohla líbit. I když mám pivo ráda a baví mě objevovat jeho pestrý svět, klasické pivní festivaly s hudbou, klobásami a pitím z kelímků mě moc nelákají, raději si uspořádáme soukromou akci. Tento festival ale organizátoři deklarovali jako vyloženě degustační, nikoli pijácký, navíc v úžasném prostředí.Zaplatili jsme vstupné 350 korun, dostali poměrně těžkou, a tedy i dost trvanlivou skleničku a katalog s popisem zúčastněných pivovarů. Od každého minipivovaru bylo možné ochutnat dvě piva. Za vzorky se už neplatilo, vzorek měl objem necelou decku. Pro stejné pivo se člověk mohl vrátit několikrát, což byl jistě taky důvod, proč některé pivovary už v sobotu odpoledne neměly co čepovat (a jak jsem slyšela, některé už v pátek večer). A některé pivovary nedorazily vůbec, což jsem zjistila hned po příchodu, protože jsem chtěla jako správný patriot začít rýmařovským Excelentem, ale na místě, kde se měl čepovat, byl pivovar úplně jiný. Ale moc mi to nevadilo, i tak bylo co ochutnávat, protože přítomných pivovarů bylo určitě nejmíň šedesát. Navíc o pivovarech vůbec nemám přehled, v pivu se nijak zvlášť nevyznám, nerozlišuju ne/oblíbence, takže mě až tak netrápilo, že některý pivovar chybí nebo už nemá co čepovat.


Nejvíc u mě zabodoval pivovar Zhůřák se skvělým plným Hop Swill IPA i s lehčím, krásně pitným ejlem Světluška. Obě piva se mi líbila i u Rodinného pivovaru Hendrych z Vrchlabí, jak klasický ležák H11, tak výborný H16 Ale. Chutnal mi Sv. Norbert Summer Red Ale z Klášterního pivovaru Strahov a IPA z pivovaru Všerad. Nejsem zrovna fanda pšeničných piv, ráda je ochutnám, ale představa, že vypiju větší množství mě obvykle obrací naruby. Z pšenic ochutnaných na Hradě se mi nejvíc líbila světlá 11° ze Zámeckého pivovaru Pikard, fajn květinově-ovocná, lehká a svěží. I tak mi ale stačí pár doušků, neumím si představit, že vypiju celý půllitr (natož tři nebo čtyři :) Velmi dobře se mi ale pil Vimperský ibiškový ležák ze Šumavského pivovaru Vimperk, ačkoliv jde o ochucené pivo, nevadilo by mi ani ve větším množství. Obecně mám ráda piva sokolovského Permona, dopřáváme si je doma docela často, takže i tentokrát potěšil lehčí Summer Ale i Permon IPA 16°. A zvyklá jsem i na pivo od Beznosky, jejich fajn Hořkejla jsem si nechala načepovat na cestu z festivalu. Tohle je asi to nejzajímavější, co jsme ochutnali, ale našla by se tam rozhodně i další povedená piva. A taky nepovedená :) Ale těch bylo jen pár.
Moc se mi to líbilo. Bylo to opravdu příjemná, uvolněná akce, při které strašně rychle ubíhal čas. Musím se usmívat nad stížnostmi, které jsem četla v některých reportážích pivních blogerů. Výtky se týkaly především velkého množství lidí, front a hlučných cizinců. Zúčastnila jsem se už mnohých vinařských akcí v nejrůznějším provedení a skoro všechny měly něco společného - velké množství lidí, fronty a hlučné přiopilé bandy, proti kterým byli degustující na festivalu minipivovarů úplný čajíček. Je pravda, že jednu z toalet poznamenal kdosi svým výkonem natolik, že se stala nepoužitelnou, ale to se holt může stát, asi snědl párek nevalné chuti. Na vinařských akcích se ochutnávají u stolku vinařství nikoli dva vzorky, ale pět až osm, a účastníci se často po celou dobu nehnou z místa. Navíc si všichni chtějí pokecat s vinařem a probrat svoje dojmy se svými parťáky přímo na místě (přiznávám, dělám to taky a dělají to všichni, a kdo tvrdí, že ne …, znáte to). A půldecové vzorky vína, které se na vinných akcích taky vyskytují, mají na člověka přece jen jiný vliv než půldecové vzorky piva (hodně účastníků festivalu včetně mě totiž žádalo načepovat menší než oficiální vzorek). Právě absence tlačenic, neprůchodných míst a hord opilců mě na hradním festivalu velmi příjemně překvapila. Je to paradox, od pivní akce by člověk totiž právě tohle čekal a zatím to většinou najde spíš na akcích spojených s vínem, nápojem, který je vnímaný jako ušlechtilejší a elegantnější. Ale tohle očekávání je asi můj předsudek vyplývající z české pivně-hospodské kultury.


Bylo to opravdu příjemné odpoledne, navíc zakončené příjemnou procházkou pod Petřínem a následným večerem u stolního fotbálku. Taková vzpomínka na studentská léta.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 20. června 2014 v 12:47 | Reagovat

Mám to podobně, ten pohled na akci. Navíc s výhodou návštěvy v pátek, kdy pivo zatím nedocházelo a celé to bylo výrazně kultivovanější a odsejpalo lépe než naprostá většina hromadných vinných akcí :)

2 Gregor Gregor | Web | 22. července 2014 v 14:09 | Reagovat

To zní jako velice pěkná akce. S několika degustačními akcemi jsem udělal v minulosti spíš špatnou zkušenost, kde bych čekal lahůdky minipivovarů, našel jsem prezentace novinek od známějších větších firem, které pro mě hrají druhou ligu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama