Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Sancerre na Jiřáku

3. července 2014 v 8:38 | Evas |  Degustace
Další podvečerní volná degustace v Sýrárně na Jiřáku pořádaná dovozcem Jiřím Hronem se mi opravdu trefila do vkusu. Mám opravdu ráda sauvignon blanc, ale nedokážu říct, jaký typ je mi vlastně nejbližší. Voňavější i umírněný, ovocný i travnatě-listnatý, minerální, lehký a svěží i elegantní, klidně v barrique, moravský, novozélandský, francouzský, jednoduše pitný i komplikovanější bohatší typ. Miluju všechny. Pokud jim tedy nechybí kyselina a pokud nejsou nudné. Musí mě zkrátka něčím zaujmout, musí mě bavit. A ty z Domaine Serge Laloue (Thauvenay, Sancerre) mě bavily moc.

Je to rodinné vinařství založené ve třicátých letech, nyní ho provozují vnuci zakladatelů, sourozenci Franck a Christine. Obdělávají asi 21 hektarů, na třech čtvrtinách Sauvignon blanc, na zbytku Pinot noir. Informace o polohách, způsobech sběru, používaných technologiích a další údaje jsou dostupné na informačně docela bohatém webu vinařství.Sancerre Blanc 2013 má výraznou a pěknou svěží vůni ovoce a čerstvé trávy, čerstvou, svěží chuť s říznou kyselinou a travnatým podtónem. Je mladé, rozverně veselé, osvěžující, výrazné. Přesně takové, jak si mladý sauvignon představuju.


Sancerre Blanc 2011 má bohatou, zraleji působící vůni angreštů a černého rybízu a šťavnatou chuť, pevnou, velmi dlouhou, s pořádnou kyselinou a citrusovou dochutí. Taky moc fajn.

Sancerre Blanc "Cuvée Silex" 2013 má jemnější a elegantnější vůni spíš do meruněk, svěží citrusovou chuť, příjemnou a lehce minerální, dochuť je krásně dlouhá. Je taky mladé a svěží, ale působí mírněji, elegantněji, ne tak dovádivě vesele jako úvodní třináctka.


Sancerre Blanc "Cuvée Silex" 2011 voní příjemně ovocně-květinově, vůně mi připomíná keřík černého rybízu, je tentokrát víc kořeněná, má kouřový nádech. Na jazyku působí kulatěji a hladce, přestože kyselina je i tady velmi přísná. Je srovnané, plné, lahodné, fajně minerální, bezvadné. Líbí se mi moc.
Sancerre "Le Cul de Beaujeu" 2012 má moc pěknou vůni velmi zralých meruněk, nepůsobí ale nijak přezrále, je krásně svěží. V chuti je vyvážené, lahodné, krémové, přitom živé, působí tělnatěji, strukturovaně. Má šťavnatou dochuť, dlouhou, s fajn kyselinou, láká k dalším douškům.


Sancerre Blanc "1166" 2012 má krásnou bohatou ovocnou vůni, která působí nasládle, připomíná marcipán. Má výrazný štych po dubovém sudu, který se mi u těchto voňavých sauvignonů moc líbí. Má lahodnou, šťavnatou chuť, z níž se sliny jen sbíhají. Je plné, dlouhé, působí sebevědomě až panovačně, vyzývavě. A strašně moc se mi líbí. Je prostě parádní.


Sancerre Blanc "1166" 2010 má zralejší, těžší vůni až přezrálého ovoce, jde trochu do pomerančů, zdá se mi, že cítím i náznak botrytidy. V těle se mi zdá tenčí, kratší, ale může to být dáno jen kontrastem po bombastické dvanáctce. Tohle víno je fajn, dobře pitné, večer bych s ním klidně strávila, ale ve srovnání s předchozím vzorkem se mi zdá zkrátka chudší.A na závěr jsem ještě mohla ochutnat něco z červené produkce vinařství Serge Laloue. Sancerre Rouge 2010 je ovocně-kořeněné s karamelovým nádechem, v chuti je lehčí, příjemně natrpklé, ovocné, lehce drhne na jazyku. Je to fajn víno, příjemné, dobře pitné, žádná obluda. Sancerre Rouge 2012 mi nesedlo vůní natolik, že se nemůžu nijak vyjádřit ani k chuti. Víno mi doslova vadilo, ale ostatním evidentně ne, takže to považuju za vlastní chybu.
Sancerre Rouge "Les Roties" 2012 má na rozdíl od předchozích dvou vzorků, které byly typicky pinotově světle červené s nahnědlými okraji, sice taky světlou barvu, ale lehce do fialova. Má moc pěknou ovocnou vůni se stopou medu a kouře, vůně působí teple a měkce. V chuti je lahodné, vyrovnané. Mladé, ale už pěkně harmonické, díky kyselině ovšem živé. Působí pevně, trvanlivě. Líbí se mi, je příjemné a pila bych ho s radostí.


Tentokrát se mi tahle takřka pravidelná úterní degustace opravdu líbila. Jednu láhev jsem si odnesla na pozdější domácí prozkoumání. Už teď se na to těším :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama