Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Sancerre na Jiřáku podruhé

29. července 2014 v 8:48 | Evas |  Degustace
Nedávné setkání se sauvignony ze Sancerre mě nadchlo, takže jsem se ráda vydala na jeho pokračování. Minulé úterý proběhla v Sýrárně na Jiřáku další volná degustace pořádaná dovozcem Jiřím Hronem. Volná znamená, že si nemusíte rezervovat místo, stačí prostě v podvečer přijít a ochutnat. Některá vína si můžete koupit nebo objednat, některá jsou představena jen pro srovnání či úplnost sortimentu vinařství či oblasti. A od Jiřího Hrona se případně dozvíte informace o vinařstvích, protože "své" vinaře zná osobně a všechna vinařství navštívil.
Domaine André Vatan Sancerre Les Charmes 2011 - výrazná, čerstvě působící vůně, ovoce, citrusy, trocha listí. Chuť byla svěží, výrazná, kyselina šťavnatá, na konci příjemná nahořklost evokující citrusovou kůru. Fajn rozjezd.


Domaine André Vatan Sancerre Saint François 2010 zrálo ze třetiny v tříletých dubových sudech, zbytek v nerezu. Má krásnou ovocnou, hlavně černorybízovou vůni s příjemným štychem dřeva a lahodnou plnou chuť, šťavnatou, harmonickou, výraznou, ale přitom ne otravnou. V závěru opět velmi pěkná mírná hořčina, dlouhá dochuť. Tohle víno se mi moc líbilo, z bílých vzorků nejvíc.

Dominique Roger Sancerre Chêne Marchand 2011 měl podle předchozích vzorků nevýraznou, těžko identifikovatelnou vůni. To by mi ani nevadilo, nezaujala mě ale spíš chuť, víno se mi zdálo prázdné, dochuť vodnatá, víno jaksi tenké a bez života.Dominique Roger Sancerre Cuvée Vieilles Vignes "La Jouline" 2010 má kořenitější, elegantní zralou vůni, s celkem výraznou stopou dřeva. Ovocně-kořeněná chuť je vyvážená, kyselina celkem přísná, pěkný minerální podtón. Ačkoliv se mi tento vzorek nejdřív zdál až moc "technicky" čistý, jakoby k dokonalosti vysoustružený, po chvíli jsem zjistila, že se mi ta jeho preciznost a čistota vlastně líbí.
François Millet Sancerre 2011 mělo takovou tu travnatě zadušenou vůni, trochu jako zapařené seno. (No, to zní teda hrozně, daleko hůř než to ve skutečnosti je :) Stejně jako u D. Roger Chêne Marchand 2011 bych ale s vůní problém neměla, opět mě ovšem moc nebavila chuť. Vínu chyběla živost, přišlo mi takové nijaké. Prostě nezaujalo.


François Millet Sancerre Confession 2010 má intenzivní zralou ovocnou vůni, angreštovo-černorybízovou, včetně hrstky rybízového listí. Je krásně suché, jemně minerální, s parádní kyselinou. Je plné, dobře strukturované, v chuti výrazné, dosti panovačné, šťavnaté, přitom ale ne vlezlé, navzdory své expresivnosti spíš elegantní, šarmantní. Takové víno, které má šanci nadchnout davy. Včetně mě, pro mě asi druhé nejlepší bílé této degustace.
A na závěr tři pinoty. Nejprve návrat k André Vatanovi. Domaine André Vatan Sancerre Maulin Bèle Rouge 2010 má pěknou ovocnou vůni do jahodové marmelády s jistou zelenou (až zeleninovou) stopou a kouřově-dřevitým nádechem. V ústech je až sametově hladké, ovocné s pěkným čokoládově nahořklým podtónem. Fajně pitné víno.


A ještě dvě červená od D. Rogera. Dominique Roger Domaine du Carrou Sancerre Rouge 2010 má úplně odlišnou vůni, výraznou, zdivočelou, ani nevím, jestli bych si podle vůně tipovala pinot. V chuti výrazná kyselina, zdá se mi jakoby nedozrálé, trpkost tady není nejpříjemnější. Ve srovnání s dalšími dvěma pinoty nejslabší.


Dominique Roger Sancerre Cuvée "La Jouline" Rouge 2010 jsem nejdřív jaksi nemohla přijít na kloub. Ve vůni mix tmavého ovoce, koření a dřeva, které působí syrově a čerstvě jako dřevo na pile. V chuti výraznější třísloviny a říznější kyselina, chuť výrazná, vrstevnatá, plná, na jazyku drhnoucí a mírně svíravá. Projev se mi zdá spíš cabernetový, ostatně i barva je nezvykle tmavá. Je to složitější víno, ale nakonec jsem se v pohodě vpila. Tohle tak trochu panovačné a sebevědomé víno se mi líbilo mo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama