Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Šestkrát muškát z Alsaska

14. července 2014 v 8:11 | Evas |  Degustace
Týden nebo dva před tím, než jsem se v Sýrárně na Jiřáku nechala nadchnout sauvignony ze Sancerre, jsem tu ochutnala taky šestici fajn muškátů z Alsaska. Volnou podvečerní degustaci pořádal ve spolupráci se sýrovým obchodem opět dovozce vín Jiří Hron a představil tu šestici muškátů od vinařů, od nichž jsem tu už ochutnala sylvány a bílé burgundy a od některých před nějakým časem na jiném místě taky ryzlinky.

Rovnou přiznávám, že v muškátových odrůdách se nevyznám, a o tom, jak k muškátu přistupují vinaři v zahraničí, nevím skoro nic. Setkala jsem se jen s Muškátem moravským a Muškátem Ottonelem , a ty byly v drtivé většině z Moravy. Bavil mě moc muškát třeba z Krásné hory, obvykle mi chutnají muškáty z Velkobílovického vinařství a ráda si otevřu muškát od Tomáše Čačíka. Všechna takhle vína mají společné znaky: jsou suchá, lehká, svěží, příjemně voňavá, ale ne přehnaně vtíravá, krásně pitná. Po pravdě jsem nevěděla, co od muškátů z Alsaska čekat, ale protože sylvány i ryzlinky odtud mě baví, doufala jsem, že i muškáty by mohly mému vkusu vyhovovat. A jo, dnes už můžu říct, že to bylo fajn.


Domaine François Schmitt Muscat 2013 měl svěží čerstvou ovocně-květinovou vůni, suchou, živou, čistou chuť, která osvěží, neunaví, spíš člověka svou svěžestí nakopne a povzbudí. A mě tohle víno rozhodně povzbudilo k ochutnání dalších vzorků, protože mi svým projevem udělalo radost a napovědělo, že alsaský muškát by se mi mohl líbit.


Joseph Gruss et Fils Muscat d'Alsace Ottonel 2013 měl pěknou muškátovou vůni s pomerančovým nádechem, suchou, ale vespod příjemně nasládlou šťavnatou chuť, která připomínala sladký pomeranč. Svěží, příjemně dlouhé, pěkné pití.


Jacques Iltis Muscat d'Alsace 2013 měl méně výraznou vůni, spíš ovoce než květiny, a taky něco jako štych dřeva. Ptala jsem se dovozce, jestli je možné, že to bylo v dubovém sudu, a prý určitě ne, maximálně v takovém tom obřím dřevěném vinifikátoru. Ale mělo to prostě takový dřevitý nádech. Taky chuť mi přišla zvláštně zemitá, taková sevřenější, lehce tříslovitá. Víno se mi líbilo, pilo se dobře, jen bylo dost odlišné od předchozích veselých letních moků.


Domaine Kuentz et Fils Muscat Réserve 2012 měl ovocně-květinovou vůni, z květin převažovala růže, taková ta tramínová, co já moc nerada. Ale přes ni jsem se přenesla lehce, protože chuť byla hrozně fajn - vesele šťavnatá, ovocná, lahodná, docela dlouhá, svěží.


Joseph Moellinger & Fils Muscat 2012 Rosenberg měl vrstevnatou, docela zrale působící vůni. Mísily se tu tóny zralého žlutého ovoce, vrstva svěžích citrusů a nad tím vším … tramín! :) U předchozího vzorku to byl náznak, tady už jasný tramínový olejovitě-mentolový čuch. V chuti je víno plnější a docela kulaté, nasládlé, dost dlouhé. Takové babičkovské pití.


Domaine Fernand Engel Muscat Cuvée Engel 2012 měl výraznou, bohatou vůni zralého ovoce s mírným lékárenským nádechem, plnou a pevnou chuť, nabitou ovocnými šťávami, dlouhou, s pěknou kyselinou a příjemně nahořklým grepovým závěrem. Je to pěkné, bohaté, takové nazdobené víno. U muškátu ale dávám přednost spíš lehkonohým, nekomplikovaným a veselejším typům, takže tohle víno bych darovala a sama vypila ta první dvě :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 14. července 2014 v 8:22 | Reagovat

Mnohá bílá Iltisova vína mají takový divně dřevito-zemitý štych, bude to sklepem nebo nevím :)

2 Evas Evas | E-mail | Web | 14. července 2014 v 8:25 | Reagovat

[1]:Tak se mi to nezdálo :) Díky.

3 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 14. července 2014 v 8:27 | Reagovat

[2]: V poznámkách konkrétně k tomuto vínu (http://www.jizni-svah.cz/2014/06/muskat-v-sesti-podobach.html) to nemám, ale možná už jsem si na to zvyknul a filtruju %-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama