Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Moravská sbírka

13. srpna 2014 v 13:37 | Evas |  Jen tak
Dnes o několika pěkných vínech ochutnaných při nejrůznějších příležitostech. Aby to mělo hlavu a patu, zaměřím se jen na Moravu. A když tak koukám na ta jména, co mám v plánu zmínit, není to nic překvapivého - jde o už klasickou partu obvyklých podezřelých, kterým na svém blogu dávám nejvíc prostoru. Dva duby, Ota Ševčík, Krásná hora, kmotři Petři Kočařík s Korábem.


Pinot Noir 2011 Oty Ševčíka jsem pila před několika týdny na návštěvě u Richarda Stávka, kam tuto láhev donesl jeden z účastníků. Pinot byl prostě úžasný. Krásně voněl po třešních a jahodách a lehce po dřevě a kouři, na jazyku byl kulatý a sametově hladký, plný, lahodný. Absolutně vyvážená chuť, výborná délka, šťavnaté, přitom elegantní, krásně pitné. A doma jsme si před pár dny otevřeli Otův Cabernet Sauvignon 2011. Měl velmi lákavou výraznou vůni ostružin a koření, bez jakéhokoliv náznaku zelenosti a nezralosti, kterými moravské cabernety často trpí. Měl silnou, ovocnou chuť s docela přísnou kyselinou, na jazyku působil plně, tělnatě, bohatě. Měl strukturu i délku, kyselinu, která víno podrží. Zajímalo by mě, jak bude vypadat ještě za pár let. To se ovšem nedozvím, bo tohle byla moje poslední flaška.

U Richarda Stávka jsme taky ochutnali dvě vína z Krásné hory. Přispěli jsme vzorkem Cuvée Viktoria 2011, které mělo pěknou květinově-ovocnou vůni s hodně výrazným vlivem dřeva, ve vůni se později objevily až ryzlinkově petrolejové tóny. Chuť byla krásně suchá, víno se zdálo až krémové, kyselina pěkná a dochuť dlouhá a příjemně pikantní. Richard ze svých zásob vytáhl Old School Cuvée 2010, o němž už tu byla řeč mnohokrát. Víno z poslední sklizně ze starých keřů mnoha odrůd, které dnes už neexistují (ty keře, ne ty odrůdy :) je úžasně proměnlivé náladové víno. Tentokrát mělo vůni čerstvě nasušeného sena a sušených bylinek s citrusovým nádechem, citronová šťáva je i v dochuti. Chuť je lehká, živá, minerální, krásně suchá. Pěkné, dobře pitné víno.Nedávno jsem tu psala o Svatovavřineckém 2011 od Petra Korába, které se mi moc líbilo, takže jsem brzy potom sáhla po další jeho jedenáctce, tentokrát bílé. A musím říct, že i Ryzlink vlašský 2011 se povedl. Víno světle nazelenalé barvy mělo svěží kořeněnou travnatě-listnatou vůni, výrazná kyselina byla doprovázena nasládlou dochutí (víno má téměř vyrovnaný poměr cukru a kyseliny: 6,1 a 6,0 g/l) a krásnou kamenitou mineralitou. Fajn pití.A ještě jednou z návštěvy v Němčičkách. Kolega Pavouk dovezl večerku z Kounic. Prima Nocta 2012 z vinařství Dva duby je kouzelné víno. Krásně jemně kořeněně voní, po medu, bylinkách a ovoci, hlavně po pomerančích, na jazyku je jemné a mazlivé, lahodné. Výborné. A ještě jsme tu ochutnali ze Dvou dubů vavřinec Löwenherz 2011, který jsem nedávno pila i na návštěvě u bráchy a taky na Natuře v Poděbradech. Takže už se vlastně dobře známe :) Má teple působící ovocnou vůni a lahodnou ovocnou chuť. Je lehčí, krásně pitné, má v sobě povědomou zemitost a veselou kyselinu. Je to krásně pitné, lehkonohé víno, v podstatě obyčejné, ale moc krásně obyčejné.Na návštěvu a domácí degustaci, jak mezi námi pijany nadneseně říkáme normální páteční pijatyce, jsem donesla Sylvánské zelené 2010 Petra Kočaříka, o němž jsem ani neměla tušení, že ho vlastně doma mám. Tak už nemám. Škoda, protože bylo výborné. Ale na druhou stranu, největší radost je vypít takové víno s těmi, kdo z jeho pití mají stejný požitek. Zralé víno vonící po medu, zralém ovoci a jemně po dřevě, bylo v nazrálé chuti plné, šťavnaté, mělo krásnou živou kyselinu, výbornou délku. Výborné víno, které se pilo úplně samo :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama