Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Rodinná sešlost

13. října 2014 v 9:05 | Evas |  Jen tak
Při víkendovém rodinném posezení se sešlo několik hodně povedených lahví. Je to fajn, když je vinný vkus v rodině víceméně společný :)


Neuburské 2009 od Tomáše Čačíka mělo krásnou květinově-ovocnou vůni, která se postupně měnila ve vůni zralých hrušek a meruněk. Nazrálé víno má pořád řádnou kyselinu, v chuti med, lehce koření. Je příjemné, aromaticky i chuťově výrazné, pěkné.


Vypily se taky dva pinoty z čejkovických tratí. Pinot noir 2011 z Krásné hory (trať Odměry) má typickou krásnohorsko-pinotovou nasládlou a teple působící vůni jahodové marmelády a opáleného dřeva, zpočátku dost těkavek, které ale vyřeší chvilka na vzduchu. Víno je to výrazné, šťavnaté, s pěknou kyselinou, ale přitom zakulacené a hladké. Chuť je dlouhá, příjemná, víno se pije lehce. Zdá se mi, že bývalo přísnější a divočejší, teď už získává takovou tu milou krásnohorskou vstřícnost. Je pěkně odrůdové, líbí se mi.


Pinot noir 2011 od Petra Kočaříka má jemnou vůni třešní a jahod, taky s pěknou jemnou stopou po dřevě. Chuť je nasládlá, ale s živou kyselinou, příjemně ovocná, lahodná, hladká. Je jemnější a méně výrazné než pinot z Krásné hory, ale je taky asi elegantnější a uhlazenější. Líbí se mi oba a nemůžu říct, který víc.
Špigle 2011 od Richarda Stávka je směs odrůd frankovka, svatovavřinecké, zweigeltrebe a modrý portugal. Víno má kořeněnou vůni bobulového ovoce a švestek s lehce animálním nádechem a pikantní ovocnou chuť, výraznou a živou. Díky nižšímu obsahu alkoholu (11 %) působí velmi přátelsky a lehce, krásně se pije. Dochuť je dlouhá a šťavnatá, láká k dalším douškům. Je to moc pěkné víno, které člověka neunaví, ale naopak nakopne a osvěží.A skvělá tečka na závěr, Rosa Inferni 2008 z vinařství Dva duby. Tahle směs svatovavřineckého a frankovky voní tak krásně! Trochu pinotovských třešní, ale taky švestkovo-povidlová vůně, jemně dřevo, koření jen tak akorát. Na jazyku působí plně, přitom svěže. Chuť je lahodná a jemná, stále krásně živá a pikantní. Potom dlouhá šťavnatá dochuť. Je to paráda. Můžete to očuchávat a dlouze zkoumat, nebo s chutí a radostí vypít a nic neřešit. Je to koncentrovaná radost v láhvi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama