Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Ryzlink a pinot z Máchalky

20. října 2014 v 13:30 | Evas |  Jen tak
Z nedávného vinobraní na pražské vinici Máchalka jsme si odnesli nejen burčákem vyměněnou krev, ale i dvě láhve vína. Ryzlink rýnský a Rulandské modré, obojí zemská vína ročníku 2013.Vinařské družstvo sv. Václav, které vinici Máchalku znovu osadilo ve spolupráci s městskou částí Praha 9, vzniklo v roce 1996 s bohulibým záměrem obnovovat historické vinohrady v Praze a okolí. Vinice ve viniční trati Pod Prosekem má necelé dva hektary. Z jedné strany sousedí s bobovou dráhou, zčásti je obklopena rodinnými vilkami a pohled z ní se otvírá do Vysočan, jimž z tohoto úhlu pohledu dominuje Nevím-jak-aréna (protože si na nové názvy blbě zvykám, tak pro mě už asi navždycky Sazka aréna). Pěstuje se tu osm odrůd: Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Muškát moravský, Chardonnay, Svatovavřinecké, Rulandské modré a Modrý portugal. Vína z Máchalky se dají koupit ve stánku na kraji vinice, ovšem v denní dobu, kdy je pro běžného otroka korporátu zcela nereálné se dostavit. Takže i když bydlím nedaleko, dostanu se k vínům z Máchalky jen velmi zřídka.


Obě láhve jsme otevřeli v běžný páteční večer s rodinou, když jsme zkoušeli novou deskovku Koncept (tip pro hráče společenských her - na můj oblíbený Dixit sice nemá, ale jinak je to velmi dobrá hra, bavíme se u ní parádně).


Ryzlink rýnský měl svěží, docela výraznou ovocně-květinovou vůni, slinosbíhavou chuť s živou až říznou kyselinou. Mladé, suché, veselé víno, v pohodě pitné, možná trochu hranaté, ale fajn. Rulandské modré mělo typickou světle červenou barvu s lehce nahnědlým lemem a typickou jahodovo-třešňovou vůni. Bylo lehké, středně dlouhé, s lehkou hořčinou v závěru. Působilo uhlazenějším dojmem než rýňák, bylo odrůdové, dobře se pilo.


Hráli jsme hru, překřikovali se, dohadovali a smáli a vínům jsme možná nevěnovali až takovou pozornost a nepitvali je do detailu. Udělat to, nejspíš bychom našli, co jim vytknout. Ale my jsme je prostě jen v dobré náladě vypili a řekli si, že to bylo fajn. Není to nakonec to nejlepší, co s vínem udělat? A není to samotné vlastně ta nejlepší pochvala pro víno?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama