Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Sýrárna na Jiřáku tentokrát hlavně s červeným Burgundskem

8. října 2014 v 11:19 | Evas |  Degustace
V Sýrárně na Jiřáku v uplynulých týdnech pokračovaly úterní podvečerní degustace pořádané dovozcem francouzských vín Jiřím Hronem, tentokrát na téma Burgundsko. Stihla jsem jen jednu z nich, ale zato na počet vzorků pořádně bohatou a taky s několika moc pěknými vzorky. Kompletní zápisek by se určitě zvrhl v nesnesitelně dlouhý elaborát, takže se zaměřím jen na kousky, které mě zaujaly nejvíc. Tentokrát se moje sympatie přiklonily spíš k vínům červeným.

Z prezentovaných bílých vín se mi vlastně nejvíc líbila základní vína z Domaine Valérie &Philippe Jeannot. Valérie & Philippe Jeannot Bourgogne Chardonnay 2013 je mladičké lehce kořeněné svěží víno s vůní ovoce a oříšků. V chuti pěkná kyselina, vespod fajn nasládlost, vyvážená čerstvá chuť, příjemné na pití. Valérie & Philippe Jeannot Bourgogne Chardonnay 2009 má jemnější, ne tak výraznou vůni, opět ovocnou, tentokrát ale s trochu petrolejovým nádechem, v ovocné chuti je výrazný štych minerality, delší chuť má fajn grepový závěr. A líbilo se mi i jejich Santenay "Les Hâtes" 2011, které mělo pěknou slámově žlutou barvu, výrazně vanilkový nádech v intenzivní nasládle působící ovocné vůni, fajn kyselinu a příjemnou citrusovou dochuť, živou delší chuť. Taky velmi příjemně pitné víno.No a teď už ty pinoty. Domaine Ferrey Montangerand Mercurey 1er Cru Clos du Paradis 2009 má teplou až trochu upečenou vůni, zpočátku trošku sevřenou, ale později pěkně ovocnou, třešňovou až lehce marmeládovou. Plná chuť je výrazná a dlouhá, nasládlá, lahodná, působí měkce a kulatě, vrstevnatě. Je to chuťově bohaté a aromaticky výrazné, moc pěkné víno.


Líbil se mi Domaine Michel Prunier et Fille Auxey-Duresses 1er Cru Clos du Val 2006. Měl višňovou vůni, teplou, pecičkovou, zemitou, tak trochu lesní. Lahodnou, barevnou, výraznou a dlouhou chuť, ovocně-kořeněnou, s pěknou kyselinou. Tohle víno mě moc bavilo a opravdu se mi líbilo. Ale vím, že Jižní svah se mnou (výjimečně ;) nesouhlasil.
Domaine Doussot-Rollet Beaune 1er Cru Les Blanches Fleurs 2006 má více kořenitou vůni, zralou, sladce působící vůni jahodovo-ostružinovou, později trochu povidlovou, se štychem dřeva a kouře. Na jazyku je víno hladké, příjemně vyvážené, ovocné, kořenité, chuťově výrazné. Líbí se mi, není to žádná pecka, z níž by se člověk posadil na zadek, ale krásně pitné, vstřícné, chuťově příjemné víno.
A moc zajímavá byla možnost ochutnat hned několik vzorků z Domaine Vincent et Denis Berthaut. Domaine Vincent et Denis Berthaut Fixin Les Clos 2006 mělo zralejší ovocnou vůni třešní a švestek, později až zralých ostružin, příjemně kořeněnou. Na jazyku působilo tvrdším dojmem, lehce drhlo na jazyku. Ovocná chuť byla šťavnatá, působila lehkonoze, v příjemné dochuti jsem cítila fajn minerální tón. Dobře pitné víno. Vincent et Denis Berthaut Fixin 1er Cru Les Arvelets 2006 se mi líbilo ještě o něco víc. Mělo pěknou třešňovou vůni se štychem kouře a dřeva a k tomu ovocnou, sametově hladkou a kulatou chuť s pěknou živější kyselinou. V delší dochuti má příjemnou mírnou trpkost a hořčinu. Je elegantní, povedené, takové ukázkové :) A na závěr lahůdka v podobě Vincent et Denis Berthaut Fixin 1er Cru "Les Arvelets" 1993. Má zralou vůni třešňovo-jahodového sirupu, animální štych a nádech vůně lesní hrabanky. Vyvážená ovocná chuť má pořád moc pěknou kyselinu, k tomu lahodnou nasládlost. Chuť působí zrale, plně, měkce, podmanivě. Má dobrou délku a strukturu, velmi lahodnou chuť, pěknou vůni. Prostě paráda. A nádherná tečka za fajn degustací.


Jinak se degustace přesunují z úterků na středy, takže další bude už dnes v podvečer. Sledujte facebook Sýrárny, tam se případně dozvíte víc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 9. října 2014 v 8:45 | Reagovat

To Auxey-Duresses mi přišlo už na hraně, že se rozpadá. Ale občas máš výhodu, že ta vína chutnáš déle otevřená než já :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama