Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Dvakrát bílé od Hrabala

26. listopadu 2014 v 15:00 | Evas |  Jen tak
Darovanému koni se sice na zuby nemá hledět, ale darovanému vínu se snad na zoubek kouknout můžu. Dnes dvojice vín z vinařství Hrabal z Velkých Bílovic.


S víny bratrů Hrabalových se sem tam setkávám v restauracích, na různých vinařských akcích a kdysi dávno jsme jejich vinařství i navštívili (a bylo to fajn setkání). Za tu dobu jsem si vytvořila podvědomé spojení "Hrabal = červené". Podle mých zkušeností jsou totiž jejich červená vína většinou dost slušná, některá skutečně povedená a jejich vlajkové cuvée N.E.R. se mi kdysi opravdu líbilo. Zato jejich bílá mi nikdy v paměti nijak neutkvěla. Nedávno se sestra s mužem zastavili u Hrabalů v rámci akce Za vinařem do Velkých Bílovic (která, zdá se, docela dobře funguje, i my s ní máme dobrou zkušenost) a dovezli odtud dvě lahve bílých vín jako dárek pro mého muže. A ten byl tak hodný, že mi dal trochu ochutnat :)

Chardonnay BARRIQUE 2012 (výběr z hroznů, suché, 14 % alkoholu, Zadní hora, Velké Bílovice) má zlatou barvu, výraznou vůni ovoce, nejprve zralých jablíček, později jde vůně až do pomerančů, má příjemný štych kouře, vanilky a dřeva. Na jazyku je plné, krémové, šťavnatá ovocná chuť s příjemně nahořklým závěrem evokuje pomeranč a kandovanou pomerančovou kůru. Víno má fajn kyselinu, dobrou délku, je výrazné až trochu panovačné. Mně se líbí, má to šťávu a sílu a klidně bych si ho dala znovu.


Ryzlink vlašský SUR-LIE 2012 (výběr z hroznů, suché, 14,5 % alkoholu, Přední hora, Velké Bílovice) má pěknou vůni, zpočátku meruňkovou, postupně se přidávají smetanové, krémové tóny, trochu vanilka, máslo, až se celek úplně jasně rozvoní jako meruňkový táč s máslovou drobenkou. A to parádní vůně. Ovocná chuť je plná, kulatá, příjemně natrpklá, středně dlouhá. Navzdory vyššímu alkoholu je víno dobře pitné, alkohol nijak neleze, projevuje se spíš nasládlým vyzněním jinak suchého vína. Fajn pití.Ačkoliv jsem věděla, že vína byla vybrána na základě ochutnávky a setkání s Hrabalovými přímo ve sklepě (a to lidmi s vkusem prakticky totožným s mým), a tím pádem jsem rozhodně nečekala průšvih, stejně jsem byla příjemně překvapená. Obě vína jsou sice alkoholem i projevem tak trochu "obludy", ale v tomto případě veskrze příjemné obludy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama