Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Pět parádních alsaských ryzlinků

6. listopadu 2014 v 8:51 | Evas |  Degustace
Včera v podvečer proběhla v Sýrárně Jiřák první ze série degustací na téma Beaujolais, která bude pokračovat minimálně další dvě středy. Já se ale vrátím ještě o pár týdnů zpět k ochutnávce ryzlinků z Alsaska. Ty, stejně jako zmíněná Beaujolais, nabídl k ochutnání dovozce francouzských vín Jiří Hron. Nabídka vzorků byla tradičně široká a z mého pohledu jasně vyčníval jeden producent nad ostatními. S víny z Domaine Aiméstentz (Wettolsheim) jsem se už párkrát právě díky Jiřímu Hronovi setkala a byla to vždy setkání velmi příjemná. Stejně jako tentokrát.
Riesling 2012 je ukázkově odrůdový mladý ryzlink, voní po meruňkách, svěže, čerstvě, s fajn stopou petroleje a minerality. Chuť je řízná, ale vyvážená, suchá, s dlouhou citrusovou dochutí. Byl to první vzorek degustace a naladil smysly opravdu dokonale. Riesling Neufeld 2012 měl velmi pěknou a výraznou zralejší vůni, bohatě ovocnou a krásným štychem typu barvy-laky. Šťavnatá, plnější chuť připomínala zralý pomeranč, vespod mineralita, delší lahodná nasládlá dochuť. Prostě moc pěkné víno. Riesling Grand Cru Sommerberg 2010 měl jemnější, ne tak intenzivní vůni, zralou, elegantní. Chuť byla vyvážená, připomínala zralá jablka, opět minerální, v závěru příjemná grepová hořčina. Podle Neufeldu je tohle víno umírněnější, má spíše nenápadný šarm. Líbilo se mi moc. Riesling Grand Cru Florimont 2010 (v lahvi bez etikety) měl parádní vůni kombinující zralé ovoce a automechanikovu dílnu :) Mělo chuť suchou a přitom plnou ovocných šťáv, vyváženou, s živou kyselinou, dlouhou pikantní dochutí. Bylo pevné, veselé a současně elegantní, krásně pitné, výborné.


Jednotlivé vzorky se od sebe sice odlišovaly, ale spojoval je tentýž styl vyznačující se parádní odrůdovostí, harmonií, úžasnou pitelností a šarmem.
Kromě Aiméstentze se mi moc líbil ještě závěrečný vzorek ochutnávky, Domaine Mittnacht Frères Riesling Grand Cru Osterberg 2010. Bylo to víno celkově jemnější, ne tak úderné jako výše zmíněné ryzlinky z Wettolsheimu, ale mně bylo velmi sympatické. Pěkná vůně zralých meruněk, fajn štych petroleje, lehce kořenité. Chuť byla harmonická, kyselina pěkná, dochuť připomínala šťávu zralého grepu a byla velmi dlouhá. Přestože dokonale vyvážené věci jsou pro mě trošku nudné, u tohoto vína jsem si poznámku "všechno absolutně v rovnováze" udělala a nenudilo mě ani trošičku :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pedroamure Pedroamure | E-mail | Web | 6. září 2019 v 20:46 | Reagovat

Greetings each! <a href=http://www.nature-business.com/>business</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama