Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Rychlodegustace s Krásnou horou

24. listopadu 2014 v 9:00 | Evas |  Degustace
Mám před sebou jednu profesní zkoušku, které se bojím jak čert kříže, a kvůli přípravám na ni (už to učení nejde tak snadno jako kdysi, paměť vynechává, logika pokulhává, schopnost soustředit se slábne, čím to asi bude?) mi jaksi nezbývá čas na zápisky o vinných zážitcích. Jedním z restů je i říjnová degustace vinařství Krásná hora v garážové vinotéce v Dlouhé Loučce.
Poznámky z této degustace mám ale jen velmi letmé, jen takovou prvotní dojmologii. Na akci, která začínala v sedm, jsme totiž dorazili o půl deváté. Na vině byla havárie kamionu za Vysokým Mýtem, kvůli níž cesta trvající běžně necelé tři hodiny, zabrala hodiny čtyři a půl páté k tomu. Ačkoliv mám na Vysoké Mýto jinak veskrze milé vzpomínky, v ten páteční večer, kdy jsme se jím sunuli hodinu a půl, jsem tohle město upřímně nenáviděla. Jet 250 kilometrů na degustaci a dorazit u sedmého vzorku, to trochu naštve, že jo. Takže jsme vpadli do rozjeté zábavy, kdy nějaké úvody, novinky z vinařství, plány či hodnocení aktuálního ročníku byly už dávno vyřešeny. Mezi sedmým a devátým vzorkem jsme dohnali těch předchozích šest, takže některé moje postřehy jsou možná trochu … povrchní :)


Vtrhli jsme do vinotéky, zrovna když Marek Vybíral varoval zdejší osazenstvo před zapletením se s bublinami. Leze to prý do peněz. Tak si radši v Krásné hoře začali dělat sekty svoje. Jenže vlastní produkt je třeba pořád srovnávat, že jo, zkoumat, jak to dělají jiní, inspirovat se, učit se… Takže jsme pochopili, že kýžená úspora se nedostavila, a vlastní sekt přinesl nutnost utrácet za ty cizí ještě víc :) Krásnohorský sekt 2012 je z 90 procent Chardonnay, zbytek Pinot noir. Je suchý až praští, vysušuje ústa. Přitom je jemný, elegantní. Krásně minerální, na konci příjemná grepová hořkost. Prudce pitný. Ale měla jsem jen lok, v rychlosti, ještě mi krev vřela vztekem z té cesty. Takže jsem si vzala jeden domů, abych ho mohla lépe prozkoumat.


Ale jinak to vezmu popořádku: Muškát moravský 2014 je lehoučké, mladičké svěží víno, s vůní typickou, ale příjemně nevtíravou, a osvěžující veselou ovocnou chutí. Pije se snadno, s radostí. Je to víno dvou krásnohorských prvenství: nejvyšší obsah zbytkového cukru (1,7 g/l) a nejnižší obsah alkoholu (9,97 %).


Moc mi nesedl Ryzlink rýnský 2013 (trať Na Stráni, Lužice). Ne že by to bylo špatné víno, ale tak nějak se míjí s mou představou o ryzlinku. Je výrazně voňavý, cítím černý rybíz, k tomu květinovou vůni, je to až parfémově výrazné. Chuť je fajn, ovocná, plnější, kyselina pořádná, citrusová dochuť dlouhá. Je to mladé víno, tak snad se ta expresivní vůně trochu usadí. O to víc se mi líbil Sauvignon 2013 (trať Krásná hora, Starý Poddvorov). Má kupodivu méně výraznou vůni, jemnější, umírněnější. Ale typickou, žluté ovoce, černý rybíz, trošku zeleně, lehkou dřevitost. Chuť má výraznou, krásně šťavnatou, plnou, dlouhou, podepřenou pevnou kyselinou. Je to výrazné víno, ale přesto nepůsobí nijak bombasticky, zachovává si eleganci, příjemnou vstřícnost, přitom velmi zajímavou nervózní živost. Prostě mě hodně baví.


Chardonnay-Pinot Blanc 2013 (tratě Krásná hora, Starý Poddvorov, a Odměry, Čejkovice) má veselou vůni zralého ovoce (meruňky, možná ryngle) s pěkným štychem dřeva a k tomu šťavnatou a živou chuť s pikantní kyselinou. Je to mladé a čerstvé víno, zatím se mi zdá trochu neuspořádané, divočejší. Ale snad je to otázka času, má fajn strukturu, tělo i kyselinu, získá časem ještě trochu elegance a zdrženlivosti. Cuvée Viktoria 2012 (50 % Chardonnay, 25 % Pinot blanc a 25 % Pinot Gris, ze stejných tratí jako předchozí vzorek) byla výrazně ovlivněná sudem barrique, intenzita kouře a vanilky byla poměrně vysoká. Ale téhle burgundské směsi to sluší, navíc vím, jak krásně si krásnohorské Viktorky umí poradit s časem, takže o budoucnost téhle dvanáctky se nebojím. Jinak má moc pěknou vůni trochu do zralých jablíček a směsi oříšků, a plnou bohatou chuť, hladivě krémovou, lahodnou. Má výbornou délku a moc příjemnou dochuť. Opravdu pěkné víno.


Zweigeltrebe rosé 2013 (trať Vinohrady, Moravská Nová Ves) voní po jahodách se smetanou a třešňových pecičkách. Podle analytiky (cukr nula celá nic, kyselina přes 7 gramů) bych si myslela, že to bude takové to rosé, co roluje fusky a rozpouští zubní kámen. Ve skutečnosti působilo na jazyku teple, hladce až kulatě. Mělo příjemnou ovocnou chuť a i díky nižšímu alkoholu se pilo lehce, tak nějak samo. Fajn růžovka. Zweigeltrebe 2013 (trať Nové Vinohrady, Starý Poddvorov) voní po zralých višních a maličko kořenitě, vůně působí měkce a teple. Víno je lahodné, plné šťáv zralých plodů, višní, malin. Je lehčí, moc příjemné, vyvážené, krásně pitné. Nic složitého, ale je radost ho pít.


Cuvée Bernety 2012 (Cabernet Sauvignon, Merlot, Alibernet) je jako už tradičně parádně kořeněné víno, voní po ostružinách, sladké paprice, má ve vůni až pepřovou palčivost, taky trochu kávy a hořké čokolády. Ostružinovou šťávu připomíná i chuť, která je hutná, plná, sametově hladká a kulatá a na Bernety až nezvykle měkká. Je to víno poměrně opulentní, bohaté v chuti i vůni a mně se opravdu hodně líbí. Zatím možná i o něco víc než Pinot Noir 2012, který podle mě ještě potřebuje nějaký čas. I když i teď už je pěkný, více jsem se o něm nedávno rozepsala tady, takže se nebudu opakovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama