Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Dvanáct jurských bílých z Domaine Courbet

9. prosince 2014 v 10:31 | Evas |  Degustace
Dnešní zápisek bude znít nepravděpodobně nadšeně. Ale co se dá dělat - když kouknu do svých poznámek z poslední středeční ochutnávky vín dovozce Jiřího Hrona v Sýrárně Jiřák, hemží se nadšenými výkřiky typu "opět skvělé", "úžasně mi sedí", "sice to nedokážu popsat, ale je to boží". Vína z Domaine Courbet z apelace Côtes du Jura. Pro mě to byla zatím nejlepší Hronova degustace.

Začali jsme u chardonnay připravených "běžně", tj. zrajících kratší dobu v sudech, které jsou klasicky dolévané do plna, přes jakýsi přechod v podobě chardonnay doplněných savagninem, která částečně zrála pod kvasinkovým závojem, až po tradiční jurské savagniny zrající pod závojem z kvasinek po delší dobu v sudech, jejichž odpar není doléván. Ochutnali jsme dvanáct výhradně bílých vín a až na jedno zaváhání se mi líbila všechna.

Chardonnay 2011 Côtes du Jura mělo svěží ovocnou vůni s výrazným nádechem po čerstvém dřevě, vanilce a mineralitě. Ovocně kyselkavá chuť byla suchá, současně šťavnatá. Výrazná, ale velmi příjemná kyselina, delší dochuť, lehká, prudce pitná chuť. Pěkný začátek. Chardonnay 2008 Côtes du Jura mi vůní připomínalo jablečný kompot a oříšky. Vůně se zdála zemitější, evokovala pecičky, později se se objevil medovo-propolisový nádech. Chuť byla výrazná, zralejší, ne tak lehkonohá jako u jedenáctky. Víno působilo hladším dojmem, kyselina ale zase trochu svíravější. Kdybychom začínali tímto vzorkem, byla bych nadšená, ale předchozí mě bavil přece jen víc.
Poté jsme přešli k jakýmsi "lepším" šardonkám, které vinařství vyrábí jen z lepších ročníků. Chardonnay Aquarelle 2009 Côtes du Jura mělo elegantnější vůni, trochu prachovou, maličko karamelovou, s kouřovým nádechem. Chuť byla jemná, příjemně ovocná, s decentní svěžestí a příjemně nahořklou spodní linkou, danou nejspíš mineralitou. Parádní víno. Chardonnay Aquarelle 2008 Côtes du Jura vonělo po zralém a sušeném ovoci, jablečné slupce, ohořelém dřevě. Ve šťavnaté plné chuti je příjemně svíravé tříslo, pevná kyselina. Chuť je dlouhá, dochuť sympaticky natrpklá. Je jiné, ale stejně parádní, těžko bych se mezi těmito dvěma rozhodovala.
A pak čtyři vzorky blížící se tradičním jurským vínům. Jde o směs Chardonnay (70 - 80 %) a Savagninu. Tradition 2011 Côtes du Jura mělo zpočátku trochu zadušenou vůni, později výrazně ovocnou (hrušky, ryngle), se štychem dřeva a hrstky koření. Chuť byla veselá, mladistvá, živá, ve srovnání s předchozími vzorky spíš lehčí a tak trochu hranatější. Fajn víno, čisté, zdravé, mladé. Tradition 2010 Côtes du Jura mělo ve vůni krásný oxidativní štych, vůni jablečné slupky, medu, zvláštní nasládlosti, která mi připomínala drobenku z koláče. Suchá, krásně pitná chuť s výraznou, ale dobře zakomponovanou kyselinou, byla dost dlouhá a opravdu příjemná. Stejně výborné bylo Tradition 2009 Côtes du Jura. Oxidativní, zralejší, trochu zemitější než předchozí vzorek, více kouře, více prachu, více podzimního listí. A zase ta nasládlost ve vůni. Příjemně navinulá chuť byla zralá, nechyběla jí ale jiskra a živost. Delší ovocná dochuť vyloženě lákala k dalším douškům. Úžasná trojice. Do stejné party patřilo i víno Côtes du Jura 2006. A bylo to ono "zaváhání" zmíněné v úvodu. Vůně se mi zdála jaksi zapařená, hadrovitá. Pod touhle ne zrovna vábnou vrstvou se skrývala vůně zralého žlutého ovoce, hruškového kompotu a oříšků. Chuť se mi zdála divočejší, citrusová kyselina výrazná, závěr hodně pikantní až možná štiplavý. Přesto mi chuťově přišlo docela fajn a vlastně by se dobře pilo, nebýt oné podivné vůně. Ovšem oddělit vůni a chuť jaksi nelze.A pak ještě čtyřikrát tradiční Jura. Savagnin 2011 Côtes du Jura měl intenzivní nasládlou vůni květin, hlavně růží, a štych ovocné pálenky - první přivonění mi jasně připomnělo meruňkovici. V chuti opět ona decentní svěžest, příjemná trpkost, maličko svíravosti ořechových slupek. Krásně pitné, dlouhé, vstřícné. A pro mě zábavné, přesně ten typ vín, která mě baví úplně nejvíc. Spousta energie, proměnlivost, živost a báječně snadná pitelnost. Ostatně celá tahle závěrečná čtyřka byla taková. Savagnin 2009 Côtes du Jura připomínal vůní uvadající růži, zaprášenou půdu, starý včelín. Živá, krásně pitná chuť s jemným tříslem měla dobrou délku, pikantní dochuť, vespod pěknou mineralitu. Blbě se to popisuje, ale bylo to skvělé.Savagnin 2007 Côtes du Jura byl ve vůni jemně jablíčkový, kořenitě-dřevitý, lehce kouřový, s fajn oxi-štychem a výrazným ořechovým nádechem. Navinulá zralejší chuť byla zase skvěle pitná, měla dobrou délku, příjemnou kyselinu. Prudce pitné, zábavné, prostě boží. Savagnin 2006 Côtes du Jura měl opět onu vůni kombinující růže a ovocnou pálenku, k tomu hrstku koření a pár kapek sherry. Dohromady parádní vůně. Chuť byla plná, zralejší, přesto živá a pikantní. Skvělá délka, úžasně lákavá chuť, prostě paráda.

Po Novém roce by se v Sýrárně mělo s Jurou pokračovat, takže se samozřejmě už těším, protože tentokrát jsem byla skutečně nadšená.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama