Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Veltlínské a neuburské 2012 Petra Korába

16. prosince 2014 v 9:22 | Evas |  Jen tak
Po dvou francouzských zápiscích se vrátím na Moravu. A rovnou do malebných Boleradic, kde jsme zažili a ochutnali mnoho dobrého. Ovšem už dost dlouho jsme tam nebyli, takže jsem docela ztratila přehled, jak to s víny Petra Korába vypadá. A tak jsem si objednala bedýnku jeho vín domů. Dorazilo jen pět lahví, protože jedno z vybraných vín se mezitím vyprodalo, a dnes už je v ní jen jedna láhev. Už teď ale vím, že si při další příležitosti objednám další. Bude v ní minimálně veltlín a najburk 2012.
Veltlínské zelené 2012 (trať Víckov, Boleradice, stáří vinohradu 38 let, spontánní kvašení, na kvasnicích, akátový sud) má výraznou žlutou barvu a jemnou vůni čerstvého sena, žlutého ovoce a oříšků s lehkým nádechem dřeva. Chuť je příjemně vyrovnaná, kyselina působí jemně, ale pevně - netrčí, ale víte, že tam je. Víno se zdá zralé, je hladké, celkem tělnaté, plné, velmi příjemné. Zapomněli jsme malý zbytek v lahvi v lednici a i po týdnu bylo pořád živé a krásně pitné. Jedna láhev, to byl zatraceně malý nákup.


Na Neuburské 2012 (trať Dukejský, Boleradice, stáří vinohradu 78 let, spontánní kvašení, na kvasnicích, v keramice) jsem byla hodně zvědavá. Z najburku 2011 jsem totiž byla dost rozpačitá, víno mělo zbytkový cukr i kyselinu téměř vyrovnanou na úrovni kolem 6 gramů a moc mě neoslovilo. Navíc nebylo moc stabilní, obě lahve, které jsem měla doma, se jaksi rozdivočily, jedna do dost podivné podoby, druhá do docela fajn lehkého sektu. Dvanáctka je ale parádní. Má ve vůni lehce nazelenalé tóny, listí, větvičky, slupky. Lehce oxidativní vůně připomíná jablečnou slupku, voní po pecičkách, má takový podzimně zemitý štych. Chuť je živá a současně elegantní, má pěknou kyselinu, příjemně navinulý závěr a úžasně sympatickou pecičkovou hořkost. Je krásně pitné, láhev zmizela jako nic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PepaK PepaK | E-mail | 16. prosince 2014 v 10:56 | Reagovat

NG12 je opravdu moc hezký, jablíčka, oříšky. Snad bude stabilní, taky si jich chci pár koupit. S Čačíkovou NGLindou zatím nej NG12.
Z r.2013 se mi moc líbil až "slaný" RV. Bohužel ani jedno červené, snad jen SV.

2 Tom Tom | E-mail | 16. prosince 2014 v 18:53 | Reagovat

Zrovna jsem dnes navečer při výběru lahve ze sklepa přesouval poslední butylky Korábovic Nb 2008 a 2009 a říkal, jestli vydržím a dám je do placu na další naší sešlosti. No, asi jo... :) Přivezte případně 12, ať můžeme postavit vedle sebe.

3 Zdeněk Zdeněk | 22. prosince 2014 v 23:30 | Reagovat

U toho Neuburského '12 chrochtám a furt si říkám, že mám ještě karton, ale pár měsíců ho nemůžu najít... :).
PepaK: na červené třináctky je třeba ještě čas? 2011 taky chtělo počkat třeba s Frankovkou na pozdější časy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama