Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Malverina a rulandské modré Václava Šalši

20. ledna 2015 v 11:49 | Evas |  Jen tak
Jméno Václav Šalša se na tomto blogu neobjevuje poprvé. V průběhu minulých let jsem se dvakrát zúčastnila jeho degustací a v obou případech to bylo fajn setkání, jak lidsky, tak co se vín týká. Od té doby Šalšova nová vína s radostí vyzkouším, občas si něco koupím, občas je dostanu darem. Dárkem ostatně je i dnešní dvojice vín. Václav Šalša hospodaří na 14 hektarech vlastních vinic v okolí Kyjova, navíc nakupuje další hrozny ze Slovácka. Přesto, že pan Šalša není žádný naturální vinař a ve sklepě používá různé výdobytky moderních technologií, mám jeho vína ráda pro jejich přirozenost, příjemnou umírněnost, nevyumělkovanost. Většinou jsou odrůdová, umírněná, co se cukrů i alkoholu týká, neohromují bombastickými vůněmi a mohutností, ale jsou příjemně pitná, vstřícná a mám zkušenost, že v lahvi zrají do krásy. Nejedná se zkrátka o navoněné či uměle nabušené vodičky, které by nepřežily dva roky.
Kabinetní Malverina 2013 je suché víno (půl gramu zbytkového cukru, kyselin přes sedm gramů) s příjemnými 11,5 % alkoholu z hroznů z trati Čeložnický (obec Čeložnice). Má jemnou svěží ovocně-květinovou vůni a když necháte hladinku ve skleničce uklidnit, objeví se medový nádech a pěkná vůně zralých meruněk a rynglí. Má lehkou ovocnou osvěžující chuť, s delší dochutí po citrusech. Kyselina je pevná, výrazná, ale nijak netrčí, víno je harmonické a krásně pitné. Je to vyloženě letní pití - v létě osvěží a zažene žízeň, v zimě vám aspoň na chvíli připomene letní atmosféru.


Rulandské modré 2012, výběr z hroznů (stejná trať, 12 % alkoholu, suché), má lehce kořeněnou vůni višní s fajn nádechem připomínajícím zaprášené dřevo, starou uprášenou půdu. Pěknou vůni následuje nasládlá ovocná chuť se stopou hořké čokolády. Nejvýraznější dojem je ale kulatost a hladkost vína v ústech. Je tak učesané a zakulacené, až mu trochu schází kapka rozverné živosti. Tak trochu mu chybí šťáva. Ale jinak je to pěkné víno, středně dlouhé, s příjemnou ovocně-kořeněnou dochutí, neměli jsme problém láhev vypít a ráda si ho dám kdykoliv znovu.


Malverina zkrátka nakopne a povzbudí, osvěží a zbystří smysly, rulandské pohladí a ukonejší. Obojí je někdy potřeba :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PepaK PepaK | E-mail | 20. ledna 2015 v 12:05 | Reagovat

Souhlasím s tím, že mezi kyjovskými vinaři jeho vína vynikají umírněností - zvláštní spojení slov, ale za to ho chválím - občas něco zkusím, ale zatím jsem bohužel nenarazil ani na jedno jeho víno, ze kterého bych byl aspoň trochu nadšený - škoda.
Fakt má RM12 VH - 12% alkoholu?

2 Evas Evas | E-mail | Web | 20. ledna 2015 v 12:09 | Reagovat

[1]: Fakt. Teda fakt se to píše na lahvi :)

3 PepaK PepaK | E-mail | 20. ledna 2015 v 12:25 | Reagovat

Na jeho webu je RM12 jednoznačně nejlevnější víno - 124 Kč - nechci být zlý, ale trochu je z toho cítit nejistota, co vyprodukoval. Ale to stane a je to jen jeho věc. Víc ale mě mrzí, že tam nabízí spoustu vín z hroznů z V.Bílovic - proč - při 14 ha vlastních vinic. Z toho je mi jako místnímu smutno. Tož tak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama