Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Veselý & Bočky 2012 nebo 2011?

10. března 2015 v 9:35 | Evas |  Jen tak
Nejlépe obojí, co? :)

Nedávno jsme u bráchy na návštěvě ochutnali (no, to je spíš eufemismus, ve skutečnosti jsme mu normálně vypili láhev) Cuvée Veselý & Bočky 2012 od Richarda Stávka. Jedná se o Frankovku doplněnou o Svatovavřinecké a Modrý portugal a nepatrné množství Cabernetu Moravia a André, pochopitelně z tratí Veselý a Bočky v Němčičkách. O několik dní později jsme si potom doma otevřeli Cuvée Veselý & Bočky 2011, směs stejných odrůd v čele s Frankovkou, tentokrát je ale tahle sestava ještě doplněná o Zweigeltrebe. Neměli jsme tedy přímé srovnání a musím se spolehnout jen na zápisky pořízené v daném okamžiku na daném místě a svou dost chabou senzorickou paměť. Ale i tak se pokusím o srovnání.Obě vína mají samozřejmě mnoho společného. Barva je temně granátově červená, hustá, neprůhledná. Ve vůni obou vín se prosazuje frankovka a její višňovo-švestková vůně, příjemný náznak dřeva a kouře a nasládlá kořenitost. Obě chutí připomínají zralé višně a jejich chuť je příjemná a dlouhá.Vůně vína ročníku 2012 je ale tlumenější a doplněná o herbální tóny, aroma rozemnutého listí. Je sevřenější a déle jí trvá, než se rozvine. Přes poněkud zelené tóny se vůně zdá jaksi upečená, až rozinková. Výrazná ovocná chuť působí hladce, je kulatá a konejšivě hladká. Víno je na jazyku příjemně kořenité, kyselina se zdá jemná, ale příjemně pikantní.


Cuvée ročníku 2011 voní intenzivněji, jeho vůně je plná koření a současně je ovocnější, k višním a švestkám se přidávají i ostružiny. Tohle víno má výraznou zralou vůni, která ale současně působí svěže a čerstvě. Plná chuť připomíná zralou višňovou šťávu, je nasládlá, lehce čokoládově nahořklá, zdravá, čistá, lehkonoze veselá a krásně pitná, víno ale trošku drhne na jazyku a kyselina je dost řízná a důraznější.


Mladší víno působí podle vůně "zeleněji", jeho chuť je ale měkčí a kulatější. Starší víno má vůni krásně zralou, ale chuť je drsnější a hranatější. Líbí se mi obě, a kdybych neměla srovnání, jsem s vínem ročníku 2012 moc spokojená. Ze srovnání ale pro mě vychází ročník 2011 vítězně. Je to parádní, úžasně pitné víno, které podle mě ještě zdaleka není na vrcholu.Víc ke způsobu výroby na stránkách vinaře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama