Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Slepá degustace sauvignonů

29. dubna 2015 v 9:02 | Evas |  Slepice aneb slepé degustace
Pokračování seriálu tematických slepých degustací ve Vysokém Mýtě se tentokrát odehrávalo ve znamení odrůdy sauvignon. Program byl už klasický: v pátek večer jsme se srazili u Toma, odkorkovali a zabalili lahve, připravili něco k zakousnutí, prostudovali seznam šestnácti vzorků, které jsme společně nasbírali a pak se zhluboka nadechli a skočili do toho po hlavě. Po pečlivém průzkumu, bouřlivém brainstormingu a intenzivním vzájemném ovlivňování jsme to všechno náležitě ohodnotili, vychválili, pomluvili, odsoudili nebo okouzleně postavili na piedestal a pak jsme lahve odtajnili. Odtajnění nebylo až tak překvapivé, tentokrát jsem polovinu vzorků rozpoznala správně, což považuju za velký úspěch.
Takže jak to celé dopadlo? Vezmu to v pořadí, ve kterém jsme vzorky ochutnávali.
Reisten, Pavlov - Sauvignon 2012 (pozdní sběr, řada Classic, Nad Nesytem, Sedlec)
Vůně je typická, černorybízová, trochu květinová, výrazná. Hodně výrazná, sladko-kyselá je i chuť, kyselina působí řízně, dochuť je naopak medově nasládlá. Víno je dost dlouhé, vyrovnané. Není to styl, který vyhledávám, ale jinak je to povedené víno.


Lahofer, Dobšice - Sauvignon 2013 VOC (U Hájku, Dobšice, polosuché)
Vůně mi podle prvního vzorku přišla méně intenzivní, spíše květinová, medovo-hluchavková. Chuť plná, těžší, šťavnatá, s výraznou kyselinou a cukrem. Sladkost i kyselina jsou jaksi oddělené, vzájemně nezakomponované, víno působí na můj vkus moc vlezle. Jako shrnující hodnocení jsem si napsala "líbivka pro masy". Tím jsem nebyla vzhledem k producentovi tak daleko od pravdy. Otázka je, jestli je to zrovna to, co bych si představovala jako víno VOC Znojmo.


Dobrá vinice, Nový Šaldorf - Sauvignon 2006 (zemské, Pod Lesem + Kraví hora, Popice + Konice)
Vůně byla zpočátku černorybízová, zralá, s pěkným štychem dřeva a vanilky. Postupně se zjemňovala a měnila se do elegantních tónů ryzlinkového petroleje. Plné, dlouhé, suché a současně parádně šťavnaté víno mělo vespod krásně minerální linku a dlouhou příjemnou dochuť. Úžasné, zralé, elegantní, skvělé víno.


Nové vinařství, Drnholec - Sauvignon 2012 (pozdní sběr)
Vůně je "studená", ne moc výrazná, zpočátku spíš listnatě-květinová, teprve později (a hlavně až druhý den) se objevují ovocné tóny, až skoro bonbónové. Chuť je ovocná, rybízová, spíš tenčí a docela krátká, suchá, s fajn mineralitou. Je to v pohodě pitné, nijak ohromující víno, rozhodně neurazí. Jde úplně mimo to, co běžně pijeme, ale v létě na terase si ho umím docela dobře představit.
Dva duby, Dolní Kounice - Mille e tre 2009
Hned na první přivonění bylo jasné, že máme ve sklence "jiné" víno. Zralé žluté ovoce, pomerančová kůra, nasládlá vůně dřeva, hrstka koření, rozinky, pečené jablko. Plná, výrazná, nasládlá chuť, kulatá a hladká, výživná a plnotučná. V závěru je příjemná hořčina připomínající pomerančovou kůru. Parádně pitné víno, elegantní, zralé, přes zralost ale živé a nakopávací.


Sonberk, Popice - Sauvignon 2012 (pozdní sběr, řada Stříbrný Sonberk)
Vůně se mi moc nelíbila, působila sladce, připomínala bezinky, a měla zvláštní mentolový nádech, který mi připínal Alpu Francovku. Nic proti alpě, ale… Přestože se jedná o suché víno, zdá se mi dochuť příliš sladká, až otravná, zkrátka mě to vůbec nebaví. Bohužel se to nezlepšilo ani druhý den. Čekala jsem od Sonberku trochu víc, musím říct, že tohle bylo pro mě jedno z nejslabších vín celé sestavy.


Tomáš Čačík, Kobylí - Sauvignon 2013 (zemské)
Tomuhle vínu výrazně pomohl pobyt v den otevřené lahvi. V pátek večer ostatním ve víně cosi nevonělo (já to teda nemohla vyčuchat, jsem zřejmě natolik nasáklá Čačíkovými víny, že se k jejich projevům stávám netečná :) Vlastně jsem nemohla najít vůni žádnou, napsala jsem si "vůně nijaká". Druhý den prý nepříjemnosti zmizely, pro mě zůstalo víno prakticky bez nějaké popsatelné vůně, takové běžné bílé prostě. Chuť je citrusová, s pořádnou kyselinou, docela dlouhá, osvěžující. Je to lehké, v pohodě pitné víno, ovšem nic extra zajímavého.


Znovín, Znojmo - Sauvignon 2012 VOC (U Kapličky, Hnanice)
Má svěže ovocnou, veselou až bonbónově líbivou vůni, docela pěknou a lákavou. Ovšem chuť mi nesedla, víno se mi zdálo bez těla, bez jakékoliv struktury, jen jako vodička dochucená kyselinou a cukrem. Parfémová aromatika do druhého dne zmizela, zůstalo takové obyčejné bílé víno, chuťově trochu harmoničtější, ale stejně mě to nebaví.
Gitton Père & Fils - Sancerre Les Herses Silex 2010 (Francie)
Pěkná elegantní vůně zralého žlutého ovoce, lehce kořenitá, s pěkným nádechem po dřevě. Chuť je plná, dlouhá, čistá a zdravá, víno působí pevně, má dobrou strukturu, parádní délku, je nádherně minerální až kamenité. Do druhé dne se mineralita zvýraznila, objevily se až petrolejové tóny. Je to skvělé, zralé a elegantní víno.


Yealands Estate Wines - Marlborough Sauvignon Blanc 2013 (Nový Zéland, řada Tesco Finest)
Ve vůni nejdřív černý rybíz, postupně se otvírá spíš k zeleným, hluchavkovým tónům. Chuť je příjemná, živá, kyselina vyšší, chuť docela dlouhá. Je to takové svěží, mladé víno spíš bylinného než ovocného projevu, což mi nevadí, je to pitné, veselé. Jo, proč ne.


Weingut Juris, Gols - Sauvignon Blanc 2012 (Rakousko, Burgenland, řada Selection)
Výrazně zelená vůně, hluchavková, druhý den až kopřivová, v chuti víno působí učesaně, očesaně, odbouraně, tak nějak tramínově olejovitě. Druhý den se mi víno zdálo živější, v chuti maličko perlivé, ale stejně to není něco, co bych vyhledávala.


Krásná hora, Starý Poddvorov - Sauvignon Blanc 2010 (zemské, Díly, Ratíškovice)
Vůně je zralá, přesto působí svěže, je ovocná s výrazným nádechem ve stylu barvy-laky. Totálně suchá chuť s říznou kyselinou a delší minerální dochutí. Je to úderné víno, které vás skoro desetigramovou kyselinou chytí pořádně pod krkem, ale i přes starší ročník pořád působí živě a svěže. Mně vína, která rozpouštějí zubní kámen, vůbec nevadí, takže pro mě parádně pitné.
Tanzberg, Mikulov - Sauvignon 2012 (pozdní sběr, Turold, Mikulov)
Další z řady hluchavkově vonících "zelených" sauvignonů. Tenhle vzorek jsem nezařadila správně, protože by mě pod vlivem článku kolegy Podkorkového o Vladimíru Železném jako vymítači kopřiv ani ve snu nenapadlo, že ten nejzelenější, nejkopřivovější sauvignon bude právě z Tanzbergu. V plné, až trochu těžké chuti je výrazná kyselina, ale současně i cukr, který působí docela vlezle. Jako není to nejhorší, ale bez podobných vín se zcela klidně obejdu.


Domaine Serge Laporte - Sancerre Millésia 2011 (Francie)
Zpočátku mělo spíš nevýraznou, jemně ovocnou vůni, která se otvírala postupně a pomalu. Později se mi zdála pěkně nazrálá, zase s lehkým nádechem petroleje či barev-laků. Má zrale ovocnou, plnou výraznou chuť, nasládlou, s lehkou hořčinou a fajn mineralitou ve velmi dlouhé dochuti. Pěkné, elegantní, zralé víno.


Joseph Mellot - Coteaux du Giennois Blanc AOC 2012 "La Gaupière"
Jemná vůně, ne moc odrůdová, ovocná, lehčí. Umírněná, vyrovnaná chuť má fajn minerální podtón, živější kyselinu, dobrou délku. Je to spíš lehčí, pěkně suché, příjemně pitné víno, nijak komplikované, vstřícné.


Dobrá vinice, Nový Šaldorf - Oxana karafa 2007
Už podle žluté barvy bylo jasné, že nakonec nám zbyla Oxana, tahle holka neposedná. Hromada různých vůní se mění a vzájemně prolíná, překřikuje, zralé jablko, propolis, pytlík s bylinkami, trochu lékárny, taky zaprášená půda starého domu, jablečná pálenka, oříšky. Hutná, zralá chuť má pořád pevnou kyselinu, živost a parádně dlouhou dochuť. Závěr nemohl být povedenější.
Víceméně jsme se shodli na dvou favoritech, Silexu 2010 a Dobré vinici 2006. Těžko říct, které je lepší, jde o úplně jiná, nesrovnatelná vína. Na tom, že nad ostatními čněla, jsme se ale shodli. Do nejlepší pětky bych ještě zařadila dvoudubové Mille e tre 2009, Oxanu 2007 a krásnohorskou zabijáckou desítku.


Docela zklamal Sonberk, Znovín a Tanzberg, jejichž produkci sice cíleně nevyhledávám, ale považuju je za jistotu a očekávám od nich jistou kvalitu. Do stejné kategorie očekávání bych zařadila třeba Reisten, Nové vinařství nebo ten novozélandský Tesco výběr, jejichž vína byla ale tentokrát daleko povedenější.


No, tak to je všechno. Bylo toho tak akorát, abychom to ve zdraví přežili. Druhý večer už jsme radši přešli k červeným, ale o tom až příště.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | E-mail | 29. dubna 2015 v 13:06 | Reagovat

Moc pěkné, takřka jako bych to psal já! Jen bych na začátku upravil "odkorkovali a zabalili lahve" na "zabalili a odkorkovali lahve", aby toho na nás zůstalo více a méně toho bylo vylito.

Jak jsi sepsala - vína Silex 2010 a Dobrá Vinice 2006 byla znatelně odskočena. Do mé TOP 5 by je doprovidla totožná vína jako u tebe a pokud bych z nich měl jedno vybrat, pak by to byla krásnohorská 2010 pro její nádhernou pitelnost. Mille e Tre 2009 i Oxanu 2007 mi stačilo potkat, dosti zajímavě, ve sklence, avšak na pokračování s lahví už jsem chuť nenacházel.

Ještě poznatek z povíkendového dopíjení (zbylo toho tentokrát docela málo) - hodně nahoru šel rakouský Juris 2012, ze zbytků byl nejzajímavější.

2 Martin Martin | E-mail | 29. dubna 2015 v 21:54 | Reagovat

Dobrý,Sauvignon miluji. Docela bych se snad s vámi někdy rád seznámil,tady v okolí moc opravdových vínomilců není a rád bych se podělil o nějaký ten poklad ze své sbírky...

3 Evas Evas | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 22:18 | Reagovat

[2]: Dám vědět organizátorovi. Třeba něco na příště vymyslíme :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama