Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Garden party

15. května 2015 v 11:25 | Evas |  Jen tak
Letní sezónu považuju za oficiálně zahájenou, až když je možné uspořádat zahradní slavnost. Letos už jsme stihli dvě, obě narozeninové, takže sezóna grilování, venkovních her, vychlazených piv a svěžích vín je tady. Letošní garden party mi zatím přinesly tato zjištění:


1. Ani pravidelný páteční trénink v házení šipkami nezabrání tomu, aby vás porazil osmiletý kluk, kterému se zapíchne jen každá třetí šipka a při hodu vlastně nemíří.


2. Chození na chůdách nebude mým oblíbeným koníčkem.

3. Hrát zahradní kroket lze i s koulí, která se nachází téměř na konci procesu transformace v krychli - v kopcovitém terénu je to dokonce výhodné.

4. Na houpačce je nebezpečné pít alkohol, protože sklenici není kam odložit, tudíž člověk pije strašně rychle.

5. Házet míč přes plot k sousedům se nevyplatí, může se velmi prudce vrátit zpět.

6. Hrát badminton s ohništěm za zády není dobrý nápad.

7. Vosy letos prudí dřív než obvykle.

8. Pantomimicky předvést slovo "kremrole" je na Moravě neproveditelné, i když jste hereckým mistrem - tady se to jmenuje trubička a basta.

9. Snažit se v pozdních večerních hodinách namalovat heslo "matka moudrosti" znázorněním šroubku a matičky je ošemetné - všichni vidí sprostý obrázek. Opakované naznačování pomocí šipek, co se kam strká, tomu moc nepomáhá.


Další zjištění už se týkají vín.
Vypili jsme dvě vína od Zdeňka Vykoukala. Chardonnay 2013 má plnou zralou kořeněnou vůni, zatím s docela výrazným sladce vanilkovým nádechem po dřevě. V chuti je výrazné, ovocné, kořenité, plné a dlouhé. Přes plnost chuti vínu nechybí energie a živost, je mohutné, ale přitom vstřícné a přátelské. Jeho vůně i chuť jsou bohaté, dochuť lahodná. Parádní víno. Neuburské 2013 má tmavší žlutou barvu a výraznější oxi štych. Na podzimní degustaci bylo hodně "nasudované", panovačné a expresivní, teď už se mi vliv dřeva zdá jemnější, spíš v pozadí. Voní po zralém žlutém ovoci, až možná sušeném, trochu po medu, chuť je kulatá a hutná, dochuť zůstává v ústech opravdu dlouho, vespod je fajn minerální linka. Ačkoliv se mi zdá trošku těžkopádnější, než se mi jevilo před půlrokem, je to pořád skvělé víno. Zdeněk Vykoukal prostě umí.

Taky padla dvě vína z Krásné hory. Ryzlink rýnský 2013 mě na podzimní degustaci překvapil svou výraznou a podle mého ne zrovna odrůdovou aromatikou. Ovšem tentokrát, v přestávce mezi vrháním šipek a padáním z chůd, mi sedl dobře. Voní svěže ovocně, čistě, čerstvě. Má ovocně-travnatou, veselou a živou chuť, delší citrusovou dochuť. Je to řízné, pitné, čerstvé víno, přitom ale docela plné, na zahradu jako dělané. Chardonnay - Pinot Blanc 2013 voní po zralém žlutém ovoci, lehce po dřevě a sladce působícím koření. Je šťavnaté, ale taky krémově hladké, chuť je plná a výrazná, lehce kořenitá. Je vážnější a elegantnější než ryzlink, příjemně pikantní.

A nakonec ještě Ryzlink rýnský 2013 od Václava Šalši. Měl pěknou vůni mixující čerstvé zelené jablko, bezinky a citrusy. Ovocná chuť působila lehce, dochuť mělo víno příjemně navinulou, dost dlouhou. Je to příjemné, v pohodě pitné víno, suché, lehčí, nikoli ale tenké. Fajn pití.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama