Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Ryzlinky Franka Brohla

27. května 2015 v 14:53 | Evas |  Degustace
Nedávno jsem se zúčastnila degustace vín Franka Brohla. Vína z Mosely sice zrovna nevyhledávám, podvědomě mi při vyslovení slova "moselské" naskočí "rovná se sladké", ale nic lepšího jsem na práci neměla, žádné z degustací společnosti CC VINO jsem se ještě nezúčastnila a taky informace o vinařství se mi zdály docela lákavé, tak jsem vyrazila. Frank Brohl a jeho žena Jutta hospodaří asi na sedmi hektarech v obci Pünderich (tratě Pündericher Marienburg, Pündericher Nonnengarted a Reiler Goldlay) zhruba od poloviny 80. let, kdy převzali vinařství po předcích, kteří se zabývali výhradně produkcí sudového vína. Vinařství je členem spolku ekologických vinařů Ecovin, ve vinohradu tudíž používají postupy šetrné k přírodě. Sběr probíhá pouze ručně, vína leží v dřevěných sudech, nepoužívají vyšlechtěné kvasinky. Od roku 2010 lahvují veškerou produkci do lahví se šroubovým uzávěrem. Zástupce společnosti CC VINO, která k nám tahle vína dováží, pan Mikuláš Cylek, nám promítl vlastní krásné fotky s různými pohledy na vinice, ze kterých vína pocházejí. Řeknu vám, Brohlovi tedy musejí zdolávat pořádný krpál :) Strmé svahy nad Moselou ale vypadají opravdu kouzelně. Pěstují tu taky müller thurgau, pinot blanc, pinot noir a dornfelder, tato degustace ale byla zaměřená výhradně na ryzlinky, které tvoří asi tři čtvrtiny produkce.Obavy z vysokého zbytkového cukru byly zbytečné, Frank Brohl je v tomto ne úplně typickým moselským vinařem, takže cukry se pohybovaly v hodnotách do 10 gramů, což při kyselině zhruba 8 gramů dává velmi příjemně pitná, vstřícná vína. Dvěma hvězdičkami označuje vinař svá nejlepší vína.


2013 Riesling Pündericher Marienburg Kabinett Nr.1 trocken obstaral pěkný úvod. Měl svěže ovocnou, výraznou až líbivou vůni, přičemž slovo "líbivé" výjimečně myslím jako pozitivní vlastnost :) Chuť je krásně suchá, svěží, křupavá, dochuť příjemná a čistá, dost dlouhá.2013 Riesling Alte Reben Kabinett trocken je vyroben z hroznů z vinice, která byla založena v roce 1889 a prý některé keře z tohoto roku tu prý dosud rostou a rodí. Víno má kořenitější a nazrálejší vůni a plnou chuť s nasládlým podtónem. Delší dochuť je svěže citrusová, lehce kořeněná. Je to plné, ale přesto živé a pěkně pitné víno.


2012 Riesling Hochgewächs Heartbreak QbA trocken má nazrálou, lehce medovou vůni s jemným petrolejovým štychem. Má bohatou šťavnatou chuť, která působí zralým dojmem. V dochuti je příjemně pikantní kyselina, víno je živé, harmonické, velmi dlouhé, krásně se pije, přes dojem zralosti, který dělá, krásně osvěží a nakopne.


2013 Riesling Alte Reben Spätlese trocken měl zpočátku zvláštně "teplou" drogerkovou vůni, která mi připomínala čerstvě vyprané prádlo. Přestože má stejný zbytkový cukr a obsah kyselin jako kabinetní Alte Reben (druhý vzorek), díky vyššímu alkoholu působí sladším dojmem, struktura je kulatější, víno se zdá méně živé. Kabinett mi zkrátka sedl mnohem víc.


2013 Riesling Pündericher Marienburg Spätlese** trocken měl moc pěknou, umírněnou elegantní vůni, spíš minerální, styl barvy-laky, než ovoce a květiny. Víno bylo dobře strukturované, nasládlost krásně zakomponovaná a vyvážená pevnou kyselinou, chuť dlouhá, s parádní mineralitou. Otvíralo se pomalu, později se objevily ovocné a vanilkové tóny a jak vůně, tak chuť se rozvinuly a rozvrstvily. Je to moc pěkné, elegantní až vznešené víno.


2009 Riesling Pündericher Nonnengarten Spätlese trocken u mě zabodoval svou zralostí a krásnou petrolejovou vůní, která dělá dojem chladu, připomíná mokré kamení. Víno má zralou chuť, výživnou, pevnou a čistou, dochuť připomíná zralý pomeranč a kyselina je pořád svěží a krásně pikantní. Je minerální, elegantní, výrazné, zralé. Parádní ryzlink.


2009 Riesling Pündericher Marienburg Spätlese** trocken je ve vůni parádně proměnlivé víno, nejdřív měla zase spíš "technický" ráz, tzn. ty různé petroleje, barvy a laky, za chvíli se ale objevila docela intenzivní vůně zralých hrušek a ještě později výrazně karamelová vůně, která mi připomněla bonbony Toffo. Zajímalo by mě, jak by se víno proměnilo po několika hodinách. Chuť se zdála sladší než u předchozího vzorku, taky měkčí a ne tolik pikantní. Je to rozhodně pěkné zralé víno, devítka z Nonnengartenu mě ale bavila víc.


2012 Riesling Pündericher Marienburg Spätlese** trocken má jemnou, svěží a šťavnatou vůni, chuť působí taky šťavnatě, vesele a tak nějak lehce. Nezdá se mi ale úplně harmonická, cukr a kyselinu vnímám odděleně, nikoliv jako celek. Zajímavé je, že papírově má tohle víno nejmíň kyseliny, přesto se mi zdá, že z chuti trochu trčí.2011 Riesling Pündericher Marienburg Spätlese** trocken má z těch tří Spätlese z Marienburgu nejvyšší, krásně zlatou barvu. Vůně působí hodně zrale, přitom ale cítím trochu chlorofylové tóny. Pan Cylek říkal, že ročník 2011 byl pro Brohlovo vinařství hodně těžký. Nějak jsem pak nepochytila proč vlastně, ale projev tohoto vína mi dost připomínal některá moravská vína ročníku 2012, na kterých se projevil vliv sucha a vysokých teplot právě kombinací zralosti a současně jisté zelenosti. Zralé chuti chybí živější kyselina a víno je na můj vkus už trochu unylé a těžké, což je dáno taky vyšším alkoholem.2013 Riesling Reiler Goldlay Spätlese feinherb má pěknou výraznou ovocnou vůni, lehce kořeněnou, vrstevnatou. Chuť je plná a sladká, vyvážená pěknou kyselinou, dochuť je dlouhá a díky citrusové kyselině působí svěže. Je to na můj vkus už dost sladké víno, ale je opravdu harmonické, vyladěné a vstřícné. Byl to moc pěkný závěr povedené degustace.Nakonec jsem byla ráda, že jsem nedala na svoje vlastní předsudky a vydala se ochutnat moselské ryzlinky. Degustace v CC VINO jsou zřejmě vždycky komorní, degustační místnost žádný velký dav nepojme. Což mi vyhovuje. Horší je to s polohou, Braník je pro mě vážně opačný konec Prahy :) Byla to fajn akce, děkuju za možnost zúčastnit se.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 31. května 2015 v 19:42 | Reagovat

Inu když nemáš nic lepšího na práci, je degustace moselských ryzlinků vždy výborná volba!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama