Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Na návštěvě u Pavla Veselského

30. června 2015 v 12:11 | Evas |  Ve vinařství
Jedné horké soboty začátkem června jsme se zastavili ve vinařství Pavla Veselského v Novém Poddvorově. Už to budou skoro čtyři roky, co jsme tam byli naposledy!Pan Veselský hospodaří na necelých dvou hektarech vinic v poddvorovských tratích Remíze a Vinohrádky. Nepatří mezi autentisty, naturální vinaře či biodynamiky, jeho produkce by se asi dala označit za mainstream, běžnou produkci. Ale běžnou produkci povedenou, která respektuju odrůdu, původ hroznů i ročník a která je dělaná opravdu s pokorou a úctou jak k materiálu, tak k jeho konzumentům.Nedávno jsem se přesvědčila, že vína Pavla Veselského (nebo aspoň ta, která jsme doma měli) umí moc pěkně zrát. Kdybych tehdy tušila, že se brzy do Nového Poddvorova vypravíme, mohla jsem s těmi dvěma lahvemi ještě počkat a doplnit tak pěknou sérii sauvignonů, kterou jsme tam teď mohli porovnat.
Jakostní Sauvignon 2014 (trať Vinohrádky) má čerstvou, typickou vůni nejprve hluchavek a o něco později angreštu a černého rybízu. Chuť je plná, zakulacená, s fajn citrusovou kyselinou, ale díky asi osmi gramům zbytkovému cukru na můj vkus už dost nasládlá. Víc mi sedl jakostní Sauvignon 2013 se zralejší vůní meruněk a rynglí s pěkným medovým nádechem a krásně živou kyselinou v suché, osvěžující chuti. Krásně pitné víno. Sauvignon 2012, pozdní sběr, měl decentní ovocnou vůni, jemnou a pěknou, a příjemnou suchou chuť, lehce minerální, s říznější kyselinou. Víno se parádně pije, je lehkonohé, svěží. Paradoxně se mi "třináctka" zdála zralejší, hádala bych, že je starší než tohle víno ročníku 2012. A Sauvignon 2011, pozdní sběr, má elegantní vůni, méně ovocnou, víc kořenitou, až minerálně kamenitou. Na jazyku působí plně, má dlouhou, ústa vysušující minerální dochuť. Je možná méně líbivé než ostatní sauvignony, ale jeho mineralita se mi moc líbí. Je to povedené víno.Příjemné bylo jakostní Cuvée Veronika 2014 (trať Remíze, VZ + NG). Oficiálně suché víno se zbytkovým cukrem něco přes 5 gramů je svěží, veselé, má nevtíravou ovocně-květinovou vůni a lahodnou, harmonickou chuť, lehčí, ovocnou, dobře pitnou. Otevřeli jsme si jednu z lahví později doma, při zahradním posezení k rodinnému zápasu v pétangue a k tomuto účelu je jako stvořené. Je to vyloženě letní, kamarádské pití. Vinař pojmenoval tohle cuvée podle své dcerky, a ta se za něj rozhodně stydět nemusí. Je opravdu svěží, jemné, dívčí.


Ze stejné trati jako Veronika je i pozdněsběrové Chardonnay 2013. Má květinovo-smetanovou vůni, pěknou, umírněnou a elegantní. Chuť je šťavnatá, plná ovoce, delší a příjemně navinulá dochuť zůstává dlouho na patře. Chardonnay je fajn, ale sauvignony mě baví víc.


Líbilo se mi Cuvée Muškát moravský + Neuburské 2012. Ve vůni se prosazovala květinová vůně muškátu, kromě toho docela výrazné tóny připomínající lékárnu, později vlhké zdivo, kamení. Nezní to dvakrát vábně, ale mě se tenhle typ vůně moc líbí, ostatně Sauvignon 2011 měl podobnou "zděnou" vůni. Je prachově suché, minerální, krásně pitné, proměnlivé. Bavilo mě moc. Ale byla to jedna z posledních vinařových lahví.


A protože minulé ročníky byly i pro Pavla Veselského krušné a červenému vínu nenahrávaly do karet vůbec, ochutnali jsme z červených jen jakostní Cabernet Moravia 2014 (Vinohrádky). Ovocně-kořeněné víno (maličko paprika, trochu pepře) s lehkým nádechem po kůži ve vůni má hladkou, měkčí chuť, nekomplikovaně ovocnou, příjemnou, vlastně obyčejnou, ale tak nějak obyčejně pěknou, vstřícnou.Bylo to zase fajn setkání. Otevřené sklepy v Novém Poddvorově, díky kterým jsme Pavla Veselského kdysi objevili, jsou už slavnou akcí, na kterou se ubytování objednává rok předem. Tak rozsáhlého plánování nejsme schopni, takže to nevypadá, že bychom se ještě někdy zúčastnili. Ale jsem ráda, že kromě Krásné hory máme v Poddvorově dalšího "svého" vinaře. K Pavlovi Veselskému se vždycky ráda podívám a ochutnám, co má nového.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PepaK PepaK | E-mail | 30. června 2015 v 12:20 | Reagovat

Už jsem ti děkoval jednou za články o těchto mikrovinařích - P.Veselský je opravdu dobrý příklad. Ale proč to nezopakovat, že. Dík. :-) Jen drobnost - u Ch2013 neuvádíš šarži - měl dvě a ta označená š06 z Vinohrádků byla skvělá. Snad mu ještě po nájezdu pražských seveřanů zůstala. :-) P.

2 Evas Evas | E-mail | Web | 30. června 2015 v 12:25 | Reagovat

[1]: Ó, tak šarži vážně nevím :( Ale my nakoupili jen sauvignony, Veroniky a cabernety. Takže určitě zbyla :)

3 Lukáš Lukáš | E-mail | Web | 30. června 2015 v 16:23 | Reagovat

Proč by jste se nepodívali na putování...Rozbijte stan na hřišti, jako my a můžete se účastnit každý rok :D !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama