Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Pivo na Hrad 2015

19. června 2015 v 10:45 | Evas |  Výjezdní akce
Už se nám to sobotí, takže dnes jen takový lehký nevinný zápisek. A na úvod jedna novinka (hádám, že novinka hlavně pro mě, zbytek vinného světa je určitě zase daleko víc v obraze): máme tu další ženskou, která píše o víně! Už tři čtvrtě roku. Kapky o víně. Vítej a ať se ti daří!


No a teď už ten článek. Ať máme ten minulý víkend zmapovaný pořádně, vrátím se ještě k páteční akci - k Festivalu minipivovarů na Pražském hradě Pivo na Hrad. Loňský ročník se nám moc líbil, takže jakmile se objevilo datum toho letošního, hned jsme si ho zapsali do debilníčků. Jenže ouha! Na tutéž sobotu bylo ohlášeno i konání gastronomicko-vinného festivalu Natura, na který se taky od loňska těšíme. Obětovali jsme proto den dovolené a na pivo vyrazili v pátek. A říkali jsme si, že to vlastně vůbec není špatný nápad, protože moc lidí si přece kvůli tomu dovolenou nevezme a tudíž tam bude větší pohodička než v sobotu. Ha ha ha, zasmáli se zbrojnoši. Leda tak prd! VŠICHNI si vzali v pátek dovolenou/odešli z práce dřív/vůbec do práce nechodí a přišli zároveň s námi.Fronta u vchodu vypadala docela děsivě a je důvodem k mému prvnímu rozladění: fronta byla jen jedna a stáli v ní jak ti (my), kteří si koupili vstupenky v předprodeji, tak ti, kteří teprve odpočítávali peníze, řešili ve skupinkách, kdo to zaplatí, a obecně zdržovali. Což považuju za divné řešení. Druhé rozladění směřuje k faktu, že vstupenkám nebyl odtrháván ústřižek a kontrola čtečkou byla jen namátková, takže na jednu vstupenku se dovnitř mohlo dostat víc lidí. A taky dostalo, o existenci takových individuí vím. Střelecká cesta pod Královským letohrádkem pak proto vypadala tak, jak vypadala - hlava na hlavě, tlačenice, každičký centimetr stínu tvrdě bráněn. Později odpoledne nával trochu opadl a stín se rozprostřel, ale zase organizátory popadl dost ujetý nápad začít vyprazdňovat myčky na sklo (takové ty klasické sudy se sprškou nahoře jako známe z vinařských akcí) přímo uprostřed trávníku, přes který neustále tam a zpátky proudily desítky lidí, takže během chvilky vzniklo rozbahněné čvachtavé pole, jen začít sázet rýži. A ano, ušpinila jsem si tam své tenisky z krásné jemné světlé kůže a pěkně mě to sejří :)
Ale jinak budu už jen pozitivní. Vzhledem k vedru a taky výstražné kontrolce, která při každém dalším vzorku zablikala: "Zůstaň fit na zítřejší Naturu," jsem ochutnávala jen lehčí piva, maximálně dvanáctistupňová, siláky (našel se i 20°) jsem přenechala osobám s lepším spalováním. A protože mám ráda ejly, přišlo mi velmi vhod, že se docela hodně pivovarů vytasilo s jejich lehčími variantami. Chutnal mi jak Matuškův Summer Ale, tak Summer Ale z chomutovského pivovaru Karásek a Stülpner a taky Summer Ale sokolovského Permona, který docela dobře znám a ráda piju. Obvykle mi moc nejedou piva od Medvídků, ale jejich svěží ovocná Růženka (11° pšeničné pivo obarvené bylinkami na krásnou pastelovou růžovou barvu) sedla do tohohle horkého dne parádně, je to takový radler styl nebo obdoba růžového vína. U pivovarů Clock a jeho 14° Twist Red IPA a Zhůřák a jeho 16° Fifty-fifty IPA jsem trochu porušila své nízkoalkoholické předsevzetí, ale stálo to za to, tahle dvě piva se mi moc líbila, mezi ejly zřejmě nejvíc. Potštejnský Clock navíc nabízel i 8° Ale, krásně pitný, lehký, přesto to pořád bylo dobré a skutečné pivo. Mezi ležáky mě zaujal 12° Svatokopecký Arcivévoda (Svatokopecký pivovar), příjemné, vyvážené pivo, 12° Beskydský světlý ležák (Beskydský pivovárek), příjemně hořký, v pohodě pitný, nebo 12° Vídeňský ležák z kroměřížského Maxmiliana, kořeněné, sametové, plné pivo. Docela fajn byl 11° světlý ležák Magnát ze Štiřínského pivovaru, lehčí pivo, na žízeň akorát. A obecně vůbec neholduju tmavým pivům, ale Flekovská 13° se mi docela líbila, kávovo-karamelové tóny tu nebyly tak přepálené a vtíravé, jak někdy u tmavých piv bývají. Takže fajn, ale stejně mám podezření, že víc než degustační vzorek (0,75 dcl) bych stejně nedala :)


Jo, bylo to dobré. Moje úvodní stížnosti jsou jen malé mouchy, jinak to byla povedená akce. Piva dobrá, výborná i slabší, ale nenarazila jsem na žádný vyloženě nepitný vzorek, což si odnáším jako pozitivní zprávu o stavu minipivovarnictví u nás. Příští rok půjdu ráda zase.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | Web | 20. června 2015 v 0:49 | Reagovat

Díky díky! Já vás žeru! :) Myslím, že se zatím nikde moc neprojevuju (až na občasné trapasy), takže patříte k prvním objevitelům.

Krásný víkend! P.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama