Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Růžový máj

1. června 2015 v 9:47 | Evas |  Výjezdní akce
Když jsme se loni náhodou poflakovali jednu květnovou sobotu okolo Vyšehradu a poté se vydali dolů k Vltavě, zaujaly nás na náplavce velké skupinky veselých lidí se skleničkami, bavících se a tancujících při živé hudbě. Říkala jsem si tehdy, že jestli takhle vypadá tradiční sobotní trh, tak se nedivím, že tam mnozí chodí tak rádi nakupovat :) Až později jsem se dozvěděla, že šlo o přidruženou akci Růžový máj, degustační festival růžových vín a klaretů. Na letošní ročník vyšlo přímo ukázkové počasí, tak jsme se rozhodli to omrknout zblízka. Akce se přesunula na náměstí Jiřího z Poděbrad a zase šlo o přehlídku gastronomických specialit, rukodělných výrobků, jazzu, swingu a samozřejmě vína všech možných růžových odstínů.


Za stovku jsme dostali skleničku, katalog a tužku a vrhli se do růžového víru. Stovku jsme si zřejmě mohli ušetřit, myslela jsem původně, že jde o jakési vstupné, ale pak jsme zjistili, že vzorky se nalévají do čehokoliv. Ne, že by mě tolik štvaly zbytečně utracené dvě stovky, ale fakt nepotřebuju další sklenice, upřímně, už nevím, kam s nimi. Za vzorky se platilo přímo vinařům, kterých tu bylo asi pětadvacet. Někde se nalévaly rovnou decky, někde i půldeci, někteří dali ochutnat degustační vzorky zdarma. Žádné poznámky jsem si k vínům nedělala, nenahrávala tomu ani uvolněná letní atmosféra a po pravdě ani jednotlivá vína. Všechno, co jsme ochutnali, bylo tak nějak … růžové prostě :) Voňavé, více či méně sladké, ovocné, za studena osvěžující, pod modrou oblohou a pálícím sluníčkem v pohodě pitné. Nejpříjemněji se asi pila dvě růžová vína ze Salabky, obě z pinotu noir, ročník 2014 a 2013. A moje babičky a tetičky by ocenily nasládlý sekt Anna od Maděřiče. Ostatně ani mně nevadil.
Růžovky jsme proložili výbornými vietnamskými bagetami od Bánh Mì Makers a divnou zmrzlinou, vyhříváním revmatických kostí na slunci a sledováním cvrkotu. Růžový máj není vinařská akce, není pro ty, kdo by chtěli seriózně řešit víno, je to zábava na odpoledne, pro turisty, pro náhodné kolemjdoucí, pro rodiče s dětmi, pro lidi, co mají čas na nicnedělání, a letos i pro početnou skupinu hokejových fanoušků. Je to každopádně fajn akce, ale až si budu chtít udělat opravdu radost růžovým vínem, otevřu si nějaké třeba od Jaroslava Osičky nebo Dvou dubů :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama