Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Chablis od Hrona

1. července 2015 v 9:12 | Evas |  Degustace
Další ze středečních degustací, které ve spolupráci se Sýrárnou na Jiřáku pořádá dovozce francouzských vín Jiří Hron, měla téma Chablis. Ochutnali jsme dvanáct vzorků ročníků 2007 až 2011 od různých producentů, jako obvykle u Hronových degustací spíše menších až docela malých producentů. Chablis mi obvykle docela sedí a zvlášť k červnu a teplejšímu podvečeru se vyloženě hodí. Degustace jako celek se mi líbila a až na jedno víno ročníku 2007, které se mi zdálo už značně za zenitem, jsem nenarazila na vzorek, se kterým bych měla nějaký nepřekonatelný problém. Pro dnešní zápisek ale vyberu jen ty, které se mi líbily nejvíc.
Domaine de L'Abbaye Petit Chablis Sur Le Clos 2011 už jsem v minulosti ochutnala a stejně jako tehdy se mi líbilo. Má nazrálejší, kořenitou, jablíčkovo-oříškovou vůni s nádechem něčeho, co připomíná podzim a spadané listí. Má pořád živou šťavnatou chuť, která působí bohatě, už docela zrale, má pořád pevnou kyselinu, dobrou délku. Moc pěkné pití.
Líbila se mi obě Domaine de Pisse-Loup Chablis Cuvée Antoine. Ročník 2012 měl pěknou, teple a celkem zrale působící vůni a živou, krémovou, krásně suchou, lahodnou chuť, která mi připomínala zralé pomeranče. Vyvážené, nijak složité, ale úžasně pitné víno. Ročník 2011 měl výraznou vůni sušených květin, lehce do citrusů, suchou, dlouhou, živou pomerančovou chuť s jemnou mineralitou. Taky moc pěkné.S Gérard Tremblay Chablis Cuvée Héléne 2008 Vieilles Vignes, které zrálo v dubových sudech, jsem se taky nesetkala poprvé. Mělo zralou bohatou vůni s jasným štychem dřeva, které už je dobře rozleželé a zakomponované. Ve vůni pěkný náznak medu a propolisu. Chuť je pěkně nazrálá, ale pořád působí pevně, kyselina je živá. Je kořenité, lehce do karamelu, plné zralého ovoce. Dost zralé, ale pořád v kondici. Líbilo se mi znovu, a to hodně.


Domaine Dominique Gruhier Chablis 1erCru Montée de Tonnerre 2012 bylo parádní. Elegantní, vážně působící vůni zralého žlutého ovoce s perfektně vyladěným dotekem dřeva a oxi nádechem následuje šťavnatá chuť, která mi připomíná šťávu z angreštů a rybízu, s parádní kyselinou a velmi dlouhou pikantní dochutí. Opravdu úžasné víno.


Domaine des Malandes Chablis 1erCru Montmains 2007 Vieilles Vignes mělo teplejší, kořeněnou vůni, která má hloubku, zralost i eleganci. Chuť je plná pomerančové šťávy. Je vrstevnatá, přesto lehkonohá, výrazná, přesto nevtíravá, hutná, přesto živá. Je to zralé, ale pořád krásně pitné víno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama