Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Pfalz podruhé: vinařství Acham-Magin

30. července 2015 v 10:02 | Evas |  Degustace
Vedle vín z vinařství Bernarda Kocha jsme na degustaci falckých novinek, kterou uspořádal dovozce CCVINO, ochutnali i osm vzorků vinařství Acham-Magim. Ve srovnání s Kochovým podnikem má sotva čtvrtinovou velikost, ale historie vinařské rodiny je taktéž úctyhodná. Vinaří prý od roku 1711. Posledních dvacet let 1994 vede vinařství paní Anna-Barbara Acham (spolu s enologem Vincentem Tröschem). Obhospodařují asi 10 hektarů vinic v okolí obce Forst an der Weinstrasse, kde podloží tvoří čediče, pískovce a vápenec. Hrozny sklízejí ručně, bílé odrůdy leží v nerezu nebo v dubových sudech, červená vína zrají v dubu alespoň rok. Posledních zhruba deset let dodržují pravidla ekologického vinařství a jejich cílem je prý vyrábět suchá vína, která odrážejí svůj původ a mají dlouhou trvanlivost. Jejich heslem prý je "vášeň pro kvalitu".


(Pokud jsem u vín Bernharda Kocha měla problém s názvy (snad jsem tam neudělala moc chyb, rovnou se za ně omlouvám), tak tentokrát jsem přímo v … no tam.)


Forster Riesling trocken 2014 je základní ryzlink prodávaný v zelené litrovce. Má neutrální vůni s lehkým nádechem po mentolu a svěží chuť s říznou kyselinou. Je to jednodušší, v pohodě pitné, osvěžující víno s fajn chutí, ale mentolový nádech, který mi připomíná alpu, mi tu trochu vadí.


Deidesheimer Riesling trocken 2012 má elegantní, umírněnou vůni, zpočátku lehce do zelených tónů, ale nemyslím tím nezralost, spíš květinovo-travnatou vůni, a jemným petrolejovým nádechem, který se po provzdušnění a chvilce času rozvine do silnějšího štychu ve stylu "barvy-laky". Má harmonickou, příjemně navinulou chuť, krásně pitnou. Pěkné, elegantní víno.


Riesling "PURIST" trocken 2014 má pochopitelně ještě velmi mladistvou a čerstvou vůni a mladě působící chuť, má ale tělo i dobrou strukturu a jistou vznosnou eleganci, která je patrná už i teď, v raném mládí. V příjemně krémové chuti se táhne výrazně minerální linka, kamenitost, která až vysušuje ústa. Tohle je velmi zajímavé víno, navzdory mládí působí pevně, robustně a trvanlivě. Baví mě.


Ruppertsberger Reiterpfad Riesling trocken 2012 má pěknou mandlovou vůni, která mi připomíná vánoční cukroví, ale přes svou nasládlost je pořád pěkně svěží. Chuť se zdá zralejší, uleželá, ale tady mi trochu svěžesti naopak chybí. Je to fajn víno, ale pro mě přece jen trochu mdlé. Možná ale jen utrpělo přímým srovnáním s přísným Puristou.


Deidesheimer Mäushöhle Riesling trocken 2014 má výraznou, ale pro mě neidentifikovatelnou vůni, maličko bonbónovou, trochu tropického ovoce možná? A zase lehký nádech mentolu. Chuť je nasládlá a zase postrádám trochu víc živosti a vyšší kyseliny. Ne, že by mělo víno málo kyselin nebo působilo unyle, ale vzhledem k ročníku bych zkrátka čekala říznější, pikantnější chuť. Napsala jsem si, že víno je na ročník 2014 překvapivě hotové a nevidím moc potenciál k dalšímu posunu. Pan Cylek, který nás degustací provázel a samozřejmě přímo ve vinařství byl a leccos tam ochutnal, ovšem říkal, že vína Acham-Magin výborně zrají a že vývoj má zřejmě tento průběh, tj. zdánlivá brzká zralost a přesto další zrání a zlepšování. Možná probíhá ve vlnách, kdo ví. Každopádně by mě opravdu zajímal nějaký jejich starší ryzlink. Prý budou za deset let úžasné :)Deidesheimer Herrgottsacker Riesling "S" trocken 2013 jsme pro srovnání ochutnali současně s Deidesheimer Herrgottsacker Riesling "S" trocken 2014. Třináctka měla teplejší, bohatší, víc kořeněnou vůni, příjemně bylinkovou, vrstevnatou, a při pořádném zatočení s pěkným nádechem po petroleji. Chuť je parádně šťavnatá, živá, mladistvá, má pěknou kyselinu, přesto působí měkce. Je to lahodné, příjemné víno. Čtrnáctka má nejednoznačnou vůni s lehkým nádechem po vlhkém zdivu a zase tím mentolovým štychem. Chuť působí srovnaně, víno je hladké, až kulaté, klouže do krku díky lehce olejovité struktuře. Objektivně nemá víno žádná problém, ale opět se mi zdá na mladé víno už "moc hotové". Že by se potvrzovala teorie o typičnosti takového vývoje? Každopádně Riesling "S" trocken 2013 je úplně jiný a opravdu moc pěkný.


Forster Ungeheuer Riesling trocken 2014 jen potvrzuje můj názor, že tyhle mladé ročníky dělají dojem mnohem starších, hotovějších vín. Má elegantní nevtíravou vůni, jemně květinově-ovocnou, lehce kořenitou, pěknou. Chuť je vyrovnaná, harmonická, nic z ní netrčí, nedivočí, je spořádaná a učesaná. Velmi pěkné, ale jakoby mu bylo o dva, tři roky víc.


Vína Acham-Magin nejsou tak primárně líbivá jako vína Bernharda Kocha. Svůj šarm tak trochu skrývají a jejich elegance je spíš nenápadná, nekřičí do světa o své kráse, neupozorňují na sebe a neokouzlují na potkání. Jsou ale opravdu osobitá a nemám problém věřit, že průběh jejich zrání je specifický a starší ročníky jsou úžasné. Nezbývá, než si na to deset let počkat :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sajmik Sajmik | 30. července 2015 v 10:28 | Reagovat

V čem je problém s německými názvy? Zrovna u tohoto vinařství mi názvy tratí připadají kouzelné, třeba Ungeheuer = netvor, příšera :-) .

2 Evas Evas | E-mail | Web | 30. července 2015 v 10:31 | Reagovat

[1]: V tom, že i když je opisuju písmenko po písmenku, stejně tam mám potom chybu :) A to mám z němčiny maturitu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama