Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Sympatické sauvignony Vincenta Gralla

13. srpna 2015 v 10:25 | Evas |  Degustace
Včera se v Sýrárně na Jiřáku ochutnávaly sauvignony z Loiry, převážně ze Sancerre. Suchá, jiskřivá vína s výraznější kyselinou se mi v horku trefila do chuti, a ačkoliv jsem se alkoholu v tomhle vedru trochu obávala, z ochutnávky jsem odcházela příjemně osvěžená a povznesená. Jednalo se o mix různých vinařství, odlišných poloh i stylů, takže přehlídka byla krásně pestrá a ukázala, jak různé projevy může sauvignon, byť i z jedné oblasti, mít. Zápisek by byl dost rozsáhlý, takže dnes se mrknu jen na trojici vín z Domaine Vincent Grall (Sancerre).
Vincent Grall začal víno samostatně dělat asi před dvaceti lety, předtím se vše důležité učil při práci ve vinařství svých příbuzných. Jeho vinařství je malé, obdělává necelé 4 hektary vinic na půdách typických pro Sancerre (jílovito-vápenaté, typický pazourek). Sběr hroznů provádí výhradně ručně, hnojiva používá pouze organická, vinohrad je přirozeně ozeleněný, vinifikace prý tradiční a co nejjednodušší s cílem zachovat ve vínech typičnost ročníku. Vína jsou v jednotlivých ročnících odlišná právě proto, že Vincentův cíl je konstantní: co nejlépe zachovat projev sauvignonu v okamžiku sklizně. Kromě sauvignonu vyrábí rosé z pinotu noir. Základní vína (ta z pazourkového podloží) dělá v nerezu, komplexnější (z vinice Le Manoir s vápencovo-jílovitým podložím) potom leží v dubových sudech na kalech (s promícháváním každých 15 dní).

Základní Sancerre Blanc "Tradition" 2013 má jemnou citrusovou vůni s lehce kamenitým nádechem a osvěžující ovocnou chuť s výraznější citrusovou kyselinou a příjemnou minerální linkou v dochuti. Je středně dlouhé, ovocné, lehké, svěží, krásně pitné.

Sancerre Blanc "Le Manoir" 2013 má kořenitější ovocnou vůni s lehkým štychem po vanilce a lékořici. Vůně je opravdu pěkná, vrstevnatá a postupně se otvírající, nejvíc potom voní prázdná sklenička. Navzdory výrazné vůni je chuť jemná, elegantní, s náznakem minerality. Kyselina působí řízně, chuť je dost dlouhá. Je to pevné, mladé, dobré víno.


Sancerrre Blanc "Le Manoir" 2011 má úplně jinou, výrazně petrolejovou, jaksi "technickou" vůni s fajn štychem po dřevě. Vůně působí nazrále, přesto pořád hodně svěže, čistě. Má dlouhou chuť, pevnou, hutnější, výrazně citrusovou. Mineralita je výrazná, představa mokrých křemenů mi vytane na mysli při každém doušku. Víno už je kulatější, uhlazenější, pořád ale pěkně živé. Líbilo se mi moc. Ostatně jako celá trojice vín.Degustaci spolu se Sýrárnou pořádal jako vždy dovozce Jiří Hron.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama