Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Alsaské ryzlinky od Hrona

1. září 2015 v 9:41 | Evas |  Degustace
Tak jsme si to pěkně rozdělili - zatímco Honzu z Jižní svahu zaujaly na poslední prázdninové degustaci vín z portfolia Jiřího Hrona v Sýrárně víc alsaské sylvány, mě o chloupek víc bavily ryzlinky. Hned první z ryzlinků se mi líbil. Domaine Joseph Moellinger Riesling Sélection 2013 (obec Wettolsheim) měl na takhle mladé víno překvapivě výrazně petrolejovou vůni a šťavnatou chuť plnou pomerančové šťávy s příjemnou pecičkovou hořčinou, delší, příjemnou dochutí. A moc dobré bylo víno Domaine Mittnacht-Klack Riesling Tradition 2013 (Riquewihr). Mělo ve vůni taky lehký náznak petroleje (který po petroleji vlastně vůbec nevoní, ale snad si rozumíme), ale jinak byla ovocnější a kořeněná. Chuť byla bohatší a vrstevnatější než u předchozího vzorku, připomínala zralá jablíčka, byla kořenitá, plná. Mladá, ale jakoby zralejší, nebo spíš ze zralejší suroviny? Každopádně příjemné, pěkné víno.

Poněkud jsem se minula s Rieslingem 2013 od Françoise Schmitta (Orschwihr). Měl nevýraznou, jemnou vůni, chuť se mi zdála tenčí, kyselina celkem vysoká, asi náznak minerality… Nějak jsem nedokázala vymyslet jakýkoliv popis :) Prostě bílé víno, no. Možná taky utrpělo díky zařazení po dvou předchozích poměrně expresivních panovačných vzorcích. Nicméně v degustaci bylo ještě jeden ryzlink tohoto vinařství, a ten byl vážně divný, takže s Schmittem mám asi problém. Nebo on se mnou :)Velmi příjemná byla dvojice biodynamických ryzlinků z Domaine Dirler-Cadé (Bergholtz). Riesling 2013 měl pěknou a výraznou vůni spíše květinového rázu, možná lipový květ, náznak petroleje, celkově opravdu pěkná, elegantní vůně. Chuť byla mladistvá, s důraznou kyselinou, veselou svěžestí, fajně minerální linkou, dobrou délkou. Velmi mladě působící víno, ale povedené, trefilo se mi do chuti. Riesling 2012 nabízel zvláštní kombinaci omamné parfémové vůně a petrolejového, "technického" štychu. Kulatější, plná chuť působila hutně, byla vyvážená, silná, lahodná, pevná. Vážně dobrá vína.


Domaine Henri Florence et Fils Riesling Kaefferkopf 2013 (Ammerschwihr) měl ovocitě-kořeněnou vůni s nádechem medové až karamelové sladkosti a lehce svíravou chuť, která přes svou plnost a "hustotu" byla mladistvě osvěžující. Výrazná kyselina zůstává dlouho na patře, víno je mladé, živé a čerstvé, správný chlapský ryzlink. Jako správnému chlapovi se mi samozřejmě líbil :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama