Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Mosela Alberta Gessingera

22. září 2015 v 9:00 | Evas |  Degustace
Nedávná série ochutnávek vinných novinek dovozce CCVINO pokračovala po falckých vinařstvích Berharda Kocha a vinařství Acham-Magin moselskou degustací. Podívali jsme se na zoubek vínům z vinařství Alberta Gessingera ze Zeltingenu. Je to malé vinařství obhospodařující něco přes tři hektary vinic v tratích Zeltinger Sonnenuhr, Himmelreich a Schlossberg, přičemž většina leží právě v té nejlepší poloze Sonnenuhr. Podloží těchto tratí je převážně břidlicové, ve vinařství se používají pro Moselu typické velké dubové sudy o objemu přes tisíc litrů. Zmínky o vinařské rodině Gessingerů sahají až do roku 1680, posledních 10 let vinařství provozoval pan Albert Gessinger, který vedení v roce 2013 předal dceři Sarah. Jejich fotografii jsem si vypůjčila z webu vinařství.
Blauschiefer Riesling Kabinett Ambrosia trocken 2014 měl zlatou barvu, svěží, výraznou vůni květin, listí a meruněk a plnou, šťavnatou, vyrovnanou (možná až maličko prvoplánově líbivou) chuť s fajn kyselinou a lehkou hořčinou v dochuti, které mi připomínají meruňky ve stavu počáteční zralosti, těsně před tím, než začnou být příliš sladké. Fajn víno, příjemné pití. Zeltinger Sonnenuhr Riesling Kabinett Alte Reben trocken 2014 má opět vyšší zlatavou barvu a pěknou vůni, více minerální a "techničtější", s fajn štychem medové sladkosti, chuť působí plnějším a vrstevnatějším dojmem, má výraznější kyselinu, takže působí pevněji. Pěkné, výrazné víno. Steillagen Riesling Kabinett Ambrosia trocken 2013 měl exotičtější ovocnou vůni, kořeněnou a s náznakem medu, kulatější příjemnou chuť s pikantní kyselinou, dlouhou dochutí. Jak vůní, tak chutí dost výrazné víno, na můj vkus možná až moc exotického ovoce, ale i tak povedené, občas je chuť i na něco aromatičtějšího, ne?Nejvíc z celé ochutnávky se mi líbily dva ročníky Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese** Rothlay trocken. Víno ročníku 2014 mělo krásnou jemnou svěží vůni lipového květu a medu s citrusovým nádechem a lehkou osvěžující chuť, harmonickou, lehkonohou, s příjemnou živou citrusovou kyselinou. Osvěživé, mladistvé, krásně pitné víno. Ročník 2012 je zralejší, jemně ovocná vůně s náznakem lipového květu má výrazný nádech ryzlinkového petroleje, chuť je vyrovnaná, lahodná, víno působí kulatěji, je hladké. Je elegantní, příjemně nazrálé, velmi pěkné.

Select Dry One Riesling Alte Reben 2014 měl zlatou barvu a medovou vůni zralého ovoce s trochou vanilky a lékořice. Měl živou chuť plnou ovocných šťáv a svěží kyselinu v dochuti. Je to fajn víno, ale zdá se mi jednodušší a takové až moc primárně líbivé. Mému vkusu seděla zkrátka mnohem víc ta předchozí dvě vína. Zeltinger Sonnenuhr Riesling Auslese Rothlay 2009 měl až slámově žlutou barvu, nazrálou vůni, která zpočátku působila poněkud zadušeně. Postupně se ale otvírala směrem k medovým tónům, potom až ke karamelové vůni s lehkým citrusovým nádechem. Chuť byla kulatá, hladká, vyrovnaná, nepůsobila sladce, ale trochu jsem postrádala výraznější kyselinu. Struktura se zdála až mírně olejovitá. Škoda té kyseliny, dodala by jinak pěknému vínu jiskru a živost.
Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese feinherb 2014 měl zelenkavě-zlatou barvu a umírněnou elegantní vůni. Plná chuť už byla na můj vkus příliš sladká, kyselina je patrná jen díky mládí, až se časem ohladí, bojím se, že zůstane jen sladkost. Určitě to mnohým vyhovuje, mně to nesedí. Navíc mě rušil nesoulad vůně a chuti, vůně měla jemný "zelený" nádech evokující mírnou nezralost, výrazně sladká chuť mi k ní moc nepasovala. Tento nesoulad se ovšem netýkal posledního vína, taktéž Zeltinger Sonnenuhr Riesling Spätlese feinherb, ovšem ročníku 2012. To mělo krásnou vůni zralého žlutého ovoce a květin, plnou, nazrálejší chuť, která připomínala ryngle a meruňky tak zralé, až jsou sladké jako med. Tohle víno, ač taky sladké, působilo šťavnatěji a živěji, tudíž pro mě přijatelněji.


Byla to fajn ochutnávka. Ve vinařství Gessinger jsou šikovní a dělají pěkná vína. To, že mi některá tak úplně nesedí, je jen otázka vkusu. Objektivně jsou to povedená vína, ta první pětice pro mě navíc parádně pitná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama