Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


4 x Beaujolais Nouveau

24. listopadu 2015 v 9:40 | Evas |  Degustace
S Beaujolais Nouveau jsem na tom podobně jako se Svatomartinským - cíleně ho nevyhledávám, ale každoročně se k nějakému přesto nachomýtnu. Zhruba před rokem jsem si tu odbyla jakýsi vinný coming out, tedy přiznání, že mi odrůda Gamay dost pije krev a její typické projevy jsou přesně to, co mi na ní vadí. Zvlášť, když se typická expresivní bonbonovo-banánovo-sladce-zběsilá vůně zkombinuje se zelenými tóny, což se v minulých několika ročnících bohužel objevovalo. Letos jsem ochutnala čtyři exempláře ze sortimentu Jiřího Hrona. Jelikož letošní ročník nevyzrálostí rozhodně netrpí, onen chlorofylový nesoulad tentokrát naštěstí ve vínech není.

Takže ona typická expresivní bonbonovo-banánovo-sladce-zběsilá vůně se může projevit naplno :) Obzvlášť v Domaine Lagneau Beaujolais-Villages Nouveau 2015. Intenzivní, sladce působící ovocná a bonparová vůně je z mého pohledu pěkně ujetá, ve skutečnosti ale správná, typická a žádaná. Ovocná chuť působí plně a sladce, sladkost je ovšem nejspíš daná dost vysokým obsahem alkoholu (přes 13 %), víno působí hustě a kulatě. Intenzita a vyumělkovanost vůně je pro mě poněkud otravná, bez dlouhého přemýšlení mě ale napadá hromada lidí z mého okolí, kteří by byli z tohoto vína absolutně nadšeni.


Ačkoliv styl předchozího vína nevyhledávám, bez problému uznávám, že vypadá tak, jak vypadat má a nebude mít problém najít si fanoušky. Domaine des Perelles Beaujolais-Villages Nouveau 2015 mi ale nesedlo a nebylo to vlivem mého vztahu ke Gamay. Víno působilo zpočátku poněkud zapařeně a vůně mi připomínala penicilin. Taky chuť byla poznamenaná jakousi sklepní pachutí, zvláštní zemitostí, která se k ovocnému celku nehodila. Nevím, zda by vínu mohl pomoci čas, pila jsem ho totiž hned po otevření. Nevím, nezaujalo.


Naopak Domaine de Thulon Beaujolais-Villages Nouveau 2015 se mi líbilo docela hodně. Pěkná kořeněně-ovocná vůně je sice dost výrazná, černorybízová, trochu do sušených banánů, ale není bonbonově otravná či příliš vyumělkovaná. Chuť je celkem plná, ovocná, příjemně čokoládově nahořklá, vyrovnaná, dobrá. Ač jsem tomu nemohla sama uvěřit, dvě lahve jsem si koupila i domů a jednu jsme hned o víkendu v pohodě a s chutí vypili.


Domaine des Marrans Beaujolais Nouveau 2015 Vieilles Vignes má méně výraznou vůni, jemněji ovocnou, lehce kořenitou, v ovocné chuti je výrazná kyselina a lehce drhnoucí tříslo. Víno působí možná trochu sevřeně, zdá se lehčí, méně nabušené než předchozí vzorky. Ale líbí se mi, není tak nápadné jako první víno ani tak plné a bohaté jako Domaine de Thulon, ale působí lehkonoze, mladistvě a pije se dost dobře.


Takže tak. Letos jsem tedy k mladému Beaujolais podstatně méně kritická než obvykle. Buď si na něj postupně zvykám, nebo roli hraje zlepšování kvality, o němž píše v úvodu svého článku Jižní svah, nebo má na lepším dojmu podíl ročník. Hádám, že platí všechno dohromady :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama