Evas bloguje, aneb když ženská mluví o víně.


Čtyři moravská červená

2. prosince 2015 v 11:31 | Evas |  Jen tak
Dnes by se hodil podtitul "každý pes, jiná ves". Čtyři červená vína, která jsme vypili v uplynulých dnech při různých příležitostech a v různé společnosti, jsou každé z jiné odrůdy, pocházejí z odlišných vinařství, z různých oblastí a nemají spolu vlastně nic moc společného, kromě toho, že nám všechna chutnala.


Agni 2013 (kabinet, trať Pod Belegrady, Velké Bílovice) od Václava Šalši jsem ochutnala ještě jako docela mladé víno asi před rokem a půl. Tehdy mě dokonale zmátlo, svou pomerančovo-bylinkovou vůní a lehce třapinově svíravou živou chutí mě navádělo směrem k něčemu "oranžovému", tudíž úplně jiným směrem než ke konvenční výrobě s řízeným kvašením. Ale cesty, chutě a vůně vína jsou zkrátka nevyzpytatelné. Každopádně s jeho deseti a půl procenty alkoholu šlo tehdy o velmi příjemné letní pití, u kterého bych se zavřenýma očima měla problém určit, zda jde o víno bílé či červené. Teď, když nám ho po roce a půl švagr nabídl (jako doprovod ke společenské hře Superšpión - berte to jako další kousek v rámci mých občasných tipů na deskové, únikové a párty hry, tahle je výborná, vtipná, ale současně strašný nervák a pokud neumíte moc lhát, zkrátí vám život o několik let stejně jako mně), zdálo se mi, že pijeme úplně jiné víno. Ve vůni tentokrát dominovaly jasně "červené" tóny, třešně, maliny, ostružiny, k tomu hrst cukrárenského aroma, vanilka, perníčky. Chuť šťavnatá, ovocná, příjemně kořenitá, už docela hladká a kulatá, vespod nasládlá. Je to chutí i vůní výrazné pití, jeho expresivnost ale není vtíravá. Dobré, musím říct, že mě opravdu příjemně překvapilo.


S jinou společností, ale shodou okolností zase u Superšpiona a dalších her (no, ona to zas taková shoda okolností nebude, kdokoliv k nám přijde, hraní deskovek neunikne), jsme otevřeli další dvě pěkná červená. Vyloženě radost mi udělal Pinot Noir 2014 z Krásné hory (trať Padělky k Vrbici, Kobylí). Je sice mlaďoučký, ale má typickou krásnohorskou vůni třešní a jahod s krásným kouřově-dubovým štychem, a parádně lahodnou, jemně kořeněnou vyváženou chuť plnou svěží ovocné šťávy s náznakem kávy a čokolády. Zdá se živé a lehké, přitom mu nechybí tělo ani struktura, je mazlivě nasládlé, přesto pikantní, sametové a kulaté, nikoliv však příliš měkké. Je prostě výborné. Ex Opere Operato 2012 z vinařství Dva duby je svatovavřinecké z dolnokounické trati Horní Nová Města. Zpočátku bylo dost sevřené, tlumené, jaksi "zahuhlané", byla jsem z té (ne)vůně nejdřív poněkud rozpačitá. Zpod zemitých, tak trochu dvorečkových odérů se ale postupně prodrala pěkná ovocná vůně, plná zralých višní, švestek, koření, pak mi mix ovocných vůní a dřeva zase připomněl les, lesní plody, spadané listí a podzimní houbaření. Chuť je příjemná, ovocná, harmonická, hladká, současně ale pevná a dlouhá, nikde nic netrčí ani neruší. Krásně se pije. Pěkné víno, jenom potřebuje trochu času, za trpělivost se bohatě odmění.
No a Modrý Portugal 2014 od Tomáše Čačíka jsme si otevřeli jen tak, pro radost. Voní jako zralé višně s nádechem po čokoládě a chuť má příjemně ovocnou, kulatější, kyselina je živá, ale nijak netrčí, lahodná višňovo-čokoládová dochuť je docela dlouhá. Víno není nijak mohutné, ale přesto působí docela plně, chuť je vyrovnaná, příjemně kořeněná, pevná kyselina slibuje, že zvládne i nějaké to poležení v lahvi. Příjemné víno, které sedí mému portugalovému vkusu. Ostatně, to už je u Čačíkových portugalů tradice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama